بیشتر سرویسهای وب شبکه‌های اجتماعی

چگونه عکس‌ها و ویدیوهای حذف شده واتس‌اپ را بازیابی کنیم؟

0
3294

مواقع زیادی پیش می‌آید که قصد دارید پیامی را در واتس‌اپ حذف کنید ولی اشتباها عکس و یا ویدیویی را پاک می‌کنید. بیشتر مردم در این مواقع دچار ناراحتی و افسوس خواهند شد. اما جای نگرانی ندارد زیرا شما می‌توانید با انجام دادن چند مرحله کوتاه، چندرسانه‌ای حذف شده خودتان را بازیابی کنید.

ببینید کسی فایل را دارد؟

گاهی بازیابی یک تصویر حذف شده از آنچه که فکرش را هم می‌کنید ساده‌تر است. اول مطمئن شوید شخص یا افرادی که با آن‌ها در حال گفتگو بودید یک کپی از پیام مورد نظر را دارند یا خیر. اگر شما عکس و یا ویدیویی آپلود کرد و بعد فایل را برای خودتان حذف کردید، احتمالا افراد دیگری که با آن‌ها در حال چت بودید فایل را خواهند داشت. از آن‌ها بپرسید که آیا فایلی که فرستادید را هنوز در تلفنشان دارند؟ بنابراین وقتی با گزینه Delete For Me مواجه شدید به این معنی نیست که برای همه حذف خواهد شد.

بازیابی از یک پشتیبان

اگر کسی فایل تصویر و یا مدیا را نداشت می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن برای بازیابی مدیا از فایل پشتیبان استفاده کنید. هر دو نسخه واتس‌اپ در سیستم عامل اندروید و سیستم عامل iOS از فایل پشتیبان‌گیر حمایت می‌کنند. اگر پیام از دست رفته شما مربوط به خیلی قبل‌تر نباشد، احتمالا بازگردانی آن ساده‌ترین راه ممکن است. البته این نیز مشروط به اینست که قبل از حذف عکس گزینه پشتیبان‌گیری را فعال کرده باشید.

ابتدا به Settings > Chats > Chat Backup بروید. شما در این بخش اطلاعاتی نظیر زمان آخرین پشتیبان‌گیری و نحوه تنظیم مجدد اطلاعات خود را مشاهده خواهید کرد. اگر شما فایل مورد نظر را بعد از آخرین پشتیبان‌گیری حذف کرده‌اید، می‌توانید واتس‌اپ برای بازیابی پیام‌ها را از روی دستگاه خود حذف کرده و مجددا نصب کنید.

خیلی ساده برنامه را از دستگاه خود پاک کرده و مجددا آن را از App Store و یا Google Play نصب کنید. سپس باید شماره تلفن خود را تایید کنید، در این مرحله اگر فایل پشتیبانی وجود داشته باشد، تمام اطلاعات شما بازگردانده خواهد شد. بنابراین با تایید درخواست اجازه دهید تا واتس‌اپ اطلاعات شما به همان حالتی که بود بازگردانی کند. اما در نظر داشته باشید که ممکن است پیام‌های بعد از آخرین پشتیان‌گیری از دست رفته باشد.

پوشه واتس‌اپ خود را در گوشی بررسی کنید (اندروید)

این مرحله شامل حال کاربران iPhone نخواهد بود، زیرا برخلاف کاربران اندرویدی، آنها هیچ راهی برای مرور تمام فایل‌سیستم دستگاه خود حتی با برنامه Files را ندارند. به طور پیش‌فرض، واتس‌اپ هر تصویر ارسالی و دریافتی را در یک پوشه ذخیره می‌کند. شما می‌توانید تصویر را از گفتگوی خود پاک کنید در حالی که آن‌ها هنوز در پوشه شما وجود دارند.

یک برنامه جستجوی فایل رایگان بر روی موبایل نصب کرده و سپس به آدرس زیر بروید:

Internal Memory > WhatsApp > Media > WhatsApp Images

در اینجا همه تصاویری که در WhatsApp دریافت کرده اید را مشاهده خواهید کرد. حالا این پوشه را برای عکس حذف شده خود بررسی کنید و ببینید در آن وجود دارد یا خیر.

با استفاده از نرم افزار بازیابی

در حالی که گوگل و help در واتس‌اپ به بازگردانی عکس کمک می‌کنند. اما ده‌ها برنامه اختصاصی برای این کار نیز وجود دارد که گرچه خیلی عالی به نظر می‌رسند اما واقعیت اینست که همه آن‌ها کارایی بالایی ندارند.

درست مانند بازیابی پیام‌های متنی پاک شده، اکثریت قریب به اتفاق این برنامه‌های بازیابی، به شما کمک نمی‌کنند. بازیابی تصاویر WhatsApp کمی متفاوت از بازیابی پیام‌های متنی است، اما نرم‌افزار همچنان مشکلاتی مشابه دارد: اغلب آن‌ها نیاز به دسترسی root داشته و یا بدون پرداخت ماهیانه کار نمی‌کنند.

تمامی این برنامه‌ها شبیه یکدیگر بوده و ادعا می‌کنند می‌توانند فایل‌های شما بازگردانی کنند اما تنها پس از نصب می‌بینید که هیچ اتفاقی نمی‌افتد. برنامه‌هایی نظیر  dr.fone، Johosoft، iMyFone و ابزارهای مشابه است یا دسترسی root لازم دارند و یا پرداخت ماهیانه. که اتفاقا هزینه بالای آن‌ها حدود ۲۰ تا ۵۰ دلار در ماه خواهد بود و اصلا هم مشخص نیست که واقعا فایل شما بازگردانده می‌شود و یا خیر.

بازیابی فایل‌ها

متاسفانه تنها راه حل مناسب برای بازیابی اطلاعات پاک شده شما تنها استفاده از آخرین نسخه پشتیبان بوده و از آنجایی که واتس‌اپ تاریخچه پیام‌های شما را بر روی سرورهای خود نگه‌داری نمی‌کند، نمی‌توانید با کمپانی تماس گرفته و از آن‌ها فایل مورد نظرتان را درخواست نمایید.

همچنین نمی‌توانید از برنامه‌های بازیابی فایل مانند Recuva نیز استفاده کنید زیرا گوشی هوشمند امروزی از پروتکل ذخیره‌سازی USB استفاده نمی‌کنند و این برنامه‌ها قادر به اسکن فایل‌ها گوشی‌های هوشمند هم نیستند.

بنابراین تنها راه درست و مناسب استفاده از آخرین نسخه فایل پشتیبان است. همانطور که بالاتر اشاره کردیم تنها با حذف و نصب پیام‌های شما تا آخرین پشتیبان‌گیری بازگردانده خواهد شد. از آن‌جایی که برنامه‌های شخص ثالث هیچ کمکی نخواهند کرد گرفتن فایل پشتیبان از برنامه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر تصمیم به استفاده از برنامه شخص ثالث دارید که ما توصیه نمی‌کنیم، از سرعت و کارآیی آن مطمئن شده و سپس برای نصب آن اقدام کنید. وقتی یک فایل را از تلفن خود پاک می‌کنید، آن به صورت کامل از بین نخواهد رفت اما سیستم عامل فایل را از دست رفته به شما نشان می‌دهد. بنابراین وقتی داده‌های جدید وارد می‌شوند، جایگزین داده‌های حذف شده خواهند شد.

بدون نظر

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید