بین آرشیو کردن یک پیام با حذف آن تفاوت زیادی است. شما در آرشیو پیام‌ها، به راحتی می‌توانید آن‌ها را برگردانید اما در حذف پیام به سختی می‌توان عمل بازیابی را انجام داد . البته این کار شدنی است. ما در این آموزش به شما حذف پیام‌ها و نحوه بازیابی پیشرفته پیام‌هایی واتس‌اپ را نشان خواهیم داد.

پشتیبان‌گیری چت در واتس‌اپ

برای این که بتوانید پیام‌های واتس‌اپ را بازیابی کنید اول باید گزینه Chat Backup را در تنظیمات فعال کنید. در پشتیبان‌گیری خودکار شما می‌توانید به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه از پیام‌ها پشتیبان بگیرید و یا کلا گزینه را خاموش کنید.

همچنین لازم به ذکر است که واتس‌اپ آخرین فایل پشتیبان در سیستم عامل iOS و دو فایل پشتیبان جدیدتر را در سیستم عامل اندروید حفظ می‌کند. پشتیبان‌گیری خودکار را به عنوان گزینه‌ای واقعا مناسب فعال کنید.

بازیابی پیام‌های واتس‌اپ

برای بهبود پیام‌های واتس‌اپ، شما در ابتدا باید بدانید که چگونه پیام‌های واتس‌اپ حذف می‌شوند.

بازگردانی پیام‌های آرشیو شده

اگر شما پیام‌هایتان را آرشیو کرده‌اید می‌توانید به راحتی با تکان دادن  گوشی آیفون و انتخاب گزینه Undo پیام‌های آرشیوه شده را بازیابی کنید.

حتی اگه پیام‌ها مدتی قبل هم آرشیو شده باشند باز می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید. در iOS آنقدر به سمت بالا پیمایش کنید تا فهرست آرشیو پیام‌ها ظاهر شود. بر روی آن تپ کنید و سپس چتی را که می‌خواهید بازگردانده شود، به سمت چپ بکشید و روی Unarchive  ضربه بزنید.

در اندروید بر روی Archived chats تپ کنید. چت مورد نظرتان را تپ طولانی کنید و بعد روی Unarchive تپ کنید.

نحوه بازیابی پیام‌های حذف شده

بازیابی پیام‌های حذف شده در شرایطی که پشتیبان‌گیری خودکار را فعال نکرده‌اید می‌تواند شگفت‌انگیز باشد. به عنوان مثال اگر پشتیبان‌گیری خودکار شما بر روی روزانه تنظیم باشد، قبل از این پشیبان‌گیری جدید می‌توانید آن پیام‌ها را بازیابی کنید. واتس‌اپ را حذف و دوباره نصب کنید. وقتی برنامه را دوباره نصب می‌کنید، از شما خواسته می‌شود سابقه پیام‌های خود را از فایل پشتیبان بازگرداند. سپس بر روی Restore ضربه بزنید و همه چیز از آخرین پشتیبان بازگردانده خواهد شد. خب کار شما تمام شد. این نوع بازیابی بر روی هر دو سیستم عامل اندروید و iOS کار می‌کند.

بازیابی چت‌های قدیمی‌تر

بازگردانی پیام‌هایی که بعد از پشتیبان‌گیری حذف شده‌اند به مراتب سخت‌تر است. این موضوع بستگی به پشتیبان‌گیری خودکاری که انتخاب کرده‌اید دارد. البته این موضوع فقط در مورد اندروید صادق است. همانطور که قبلا گفتیم اندروید دو نسخه آخر پشتیبان‌گیری در اندروید را نگه می‌دارد. این یعنی شما دو نسخه با فواصل زمانی یک روز، یک هفته و یک ماه را خواهید داشت. آنها در ذخیره‌سازی محلی دستگاه اندرویدی شما قرار دارند.

File Explorer دستگاه‌تان را باز کنید و به WhatsApp > Databases بروید. در این پوشه دو نسخه پشتیبان به نام‌های msgstore.db.crytp12 (پشیبان جدیدتر) و msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را خواهید دید. YYYY-MM-DD نشان‌دهنده سال، ماه و روز پشتیبان‌گیری است.

پیام‌هایی که بین این دو نسخه از بین رفته‌اند ساده است:

 •  اسم فایل msgstore.db.crytp12 را به msgstore-latest.db.crytp12 تغییر دهید.
 •  اسم فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به msgstore.db.crytp12 تغییر دهید.

سپس واتس‌اپ را حذفِ نصب کنید.

اگر پشتیبان‌گیری Google Drive را فعال کرده‌اید این مرحله را انجام دهید: برنامه Google Drive را باز کنید، روی Backups ضربه بزنید و فایل پشتیبان واتس‌اپ را حذف کنید.

حالا واتس‌اپ را مجددا نصب کنید. از شما خواسته می‌شود فایل پشیبانی که ویرایش کردید را راه‌اندازی کنید. و این یعنی فایل پشتیبان قدیمی‌تر به جای فایل پشتیبان جدیدتر بازیابی خواهد شد. با این روش شما می‌توانید از نسخه پشتیبان قدیمی‌تر استفاده کنید. به این ترتیب شما می‌توانید با همین نسخه پشتیبان همچنان به کار خود ادامه دهید و یا می‌توانید پیام‌های بازیابی شده را صادر کنید و واتس‌اپ را مانند مراحل بالا به آخرین نسخه پشتیبان بازگردانید.

این بار در File Explorer گوشی‌تان مراحل بالا را معکوس انجام دهید.

 •  اسم فایل msgstore.db.crytp12 را به msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 تغییر دهید.
 •  اسم فایل msgstore-latest.db.crytp12 را به msgstore.db.crytp12 تغییر دهید.

حالا واتس‌اپ را حذف و مجددا نصب کنید. آخرین چت‌های شما ظاهر خواهد شد.

محل ذخیره عکس‌ها، تصاویر و صداهای حذف شده در واتس‌اپ

شاید باعث شگفتی شما شود اگر بدانید فایل‌های رسانه‌ای حذف شده در واتس‌اپ عمیقا پاک نشده‌اند و هنوز در موبایل شما موجود هستند. به همین دلیل بازیابی آن‌ها بسیار ساده است.

File Explorer گوشی‌تان را باز کنید و به WhatsApp > Media بروید. به آرامی در پوشه جلو بروید تا فایل حذف شده‌تان را پیدا کنید. حذف تصادفی فایل‌ها اشتباهی رایج در تمام پیام‌رسان‌ها و برنامه‌های کاربردی است که اصلا محدود به واتس‌اپ نمی‌شود.

9 نظرات

 1. سلام
  خسته نباشید
  ببینید مشکل من حذف پیامه
  اما فقط یه لحظه دیدمش و بازش کردم
  شماره رو بلاک کردم
  اما ظاهرا تو بلاک لیست ثبت نشده
  و جواب نداده حذف کردم
  حالا چطور برگردونم
  بکاپ اتوماتیک هم غیر فعال کردم
  ممنون

 2. من واتساپ را حذف و دوباره نصب کردم،وقتی پیام بک اپ اومد،هرگز رو زدم متاسفانه.حالا چکار کنم ک پیامهام برگردن.خیلی بهشون نیاز دارم😭😭اون قسمت دیتابیس هم رفتم،نبودن.
  کمک کنید تورو خدااا

 3. سلام، من یه گروه در واتساپ دارم، چطور کاری کنم که کسانی که تازه ادد شدن پیامهای قبلی رو ببینند؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام بنده واتس أپ را کاملا پاک کردم و دیلت اکنت کردم الان چطور میتونم دوباره پیامهای قبلی خودم رو برگردونم خیلی برام مهم است
  خًواهشا کمکم کنید

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید