اینترنت مدت‌هاست که بخشی از زندگی ما شده ‌است به گونه‌ای که وقتی اینترنت قطع می‌شود همه چیز ما مختل می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها ارتباطات ما با دیگران است. اما شاید راهی وجود داشته باشد تا شما هنوز بتوانید با دیگران به گفتگو بپردازید. این امر به واسطه برنامه‌های گفتگو محور آفلاین و در فواصل کوتاه از گوشی قابل انجام است، اما نباید از این برنامه‌ها انتظار تلگرام یا فیسبوک را داشته باشید. این برنامه‌ها عموما برای مواقع ضروری مثل کمپ زدن در جنگل، زمان وقوع بلایای طبیعی یا در مدرسه ویا زمان هایی که اینترنت قطع است کاربرد دارد.

FireChat

وقتی پای فرستادن پیغام‌های آفلاین به میان بیاید، FireChat از تمامی برنامه‌ها معروف‌تر است. این برنامه وقتی که اعتراضات سال ۲۰۱۴ هنگ کنگ به وجودآمد، خیلی زود معروف شد و به واسطه‌ی اینکه هم روی آیفون عرضه شده بود و هم گوشی‌های اندرویدی، محبوبیتش را حفظ کرد.

FireChat

بر اساس مدل گوشی شما، سازندگان برنامه مدعی هستند که پیغام‌های شما می‌تواند تا فاصله ۶۰ متری برای کاربر دیگری که این برنامه را دارد ارسال شود. شما می‌توانید در این برنامه به صورت تک به تک و یا گروهی به گفتگو بپردازید. نکته جالب در مورد این برنامه این است که برد این برنامه بر اساس تعداد کسانی است که در یک زنجیره به هم متصل هستند، به این ترتیب برنامه در صورت آفلاین بودن نیز می‌توانید بین ۵۰ نفر تا فاصله‌ای بسیار دورتر از ۶۰ متر نیز کار کند. FireChat از امنیتی عالی برخوردار بوده و امکان ارسال عکس و فایل نیز در آن وجود دارد.

نکات مثبت:

 • ارسال نوشته، عکس و فایل
 • برد ۶۰ متر به ازای هر دستگاه
 • کد گزاری پیغام‌ها و امنیت بالا
 • عرضه برای iOS و اندروید

نکات منفی:

Peer Chat

این برنامه از خاکستر برنامه‌ی دیگری به نام Air chat به وجود آمده یک برنامه‌ای کد باز بود که این امکان را به کاربران می‌داد تا بتوانند به صورت آفلاین و امن به گفتگو با یکدیگر بپردازند. برنامه‌ی جدید اما به خوبی توانسته ایرادات برنامه‌ی قبلی را برطرف کرده و با یک ظاهر وارسته و زیبا، امکانات خود را به بهترین شکل در اختیار کاربرانش قرار دهد. Peer Chat از بلوتوث و وای فای برای ارتباط بین کاربران استفاده می‌کند و در آن می‌توانید به تبادل پیغام و فایل بپردازید.

Peer Chat

اما خب این برنامه محدودیت‌های زیادی دارد و اولین آن کوچک بودن گروه‌ها تا ۸ نفر است. اما خب برنامه کد باز و بسیار امن است و پیغام‌ها در هیچ جا ذخیره نمی‌شوند که از بسیاری جهات این موضوع خوب است. نکته دیگر این که Peer Chat نمی‌تواند مثل برنامه‌ی قبلی زنجیره‌ای از ارتباط درست کند تا بتواند فاصله‌ی بیشتری را پوشش دهد و بیشتر به درد گروه‌های خصوصی کوچک می‌خورد.

نکات مثبت:

 • کد باز بودن
 • ارسال پیغام، عکس و فایل
 • کدگذاری پیغام‌ها و امنیت بالا

نکات منفی:

Bridgefy

Bridgefy را جایگزینی برای Firechat می‌دانند و از اسمش پیداست که از دستگاه‌های مختلف به عنوان زنجیره‌ی ارتباطی استفاده کرده تا محدودیت ۷۰ متری خودش را به ازای هر دستگاه گسترش داده و کاربران بیشتر و فاصله‌ی دورتری را پوشش دهد.

Bridgefy

این برنامه با یک امکان بسیار خوب به نام broadcast عرضه شده که این امکان را به شما می‌دهد تا یک پیغام اضطراری ارسال کنید و این پیغام درون گوشی تمام کاربرانی که در محدوده‌ی شما برنامه را نصب دارند به نمایش گذاشته می‌شود. این برنامه برای جمع‌های شلوغ همچون استادیوم‌ها، مدارس و … بسیار کاربردی است.

نکات مثبت:

 • استفاده از ارتباط زنجیره‌ای
 • ارائه برای هر دو پلت‌فرم گوشی‌های هوشمند
 • وجود گزینه‌ی broadcast برای ارسال پیغام اضطراری
 • نبود محدودیت در ساخت و تعداد نفرات گروه‌ها
 • لینک دانلود iOS 
 • لینک دانلود Android (رایگان)

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید