در این مقاله هم قصد داریم به بررسی ادامه این بحث بپردازیم تا بتوانید با استفاده از این سیستم، مشتریان کسب‌وکار خود را بیشتر کنید و درآمد بالاتری داشته باشید.

نوع سوم) درخواست از کاربران برای ارسال آدرس ایمیل به شما

یکی دیگر از روش‌های برگزاری مسابقه در اینستاگرام، درخواست ایمیل از کاربران است! این روش‌ برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند لیست ایمیل خود را کامل کنند مناسب است. برای این کار می‌توانید یک صفحه در سایت خود برای دریافت ایمیل کاربران ایجاد کنید، سپس لینک آن را در بخش بیو قرار دهید و از کاربران بخواهید برای شرکت در مسابقه وارد لینک موجود در بیو شوند و ایمیل خود را وارد کنند. سپس بین همان ایمیل‌های دریافت شده یک قرعه‌کشی انجام دهید و جایزه را به فرد برنده بدهید. همچنین می‌توانید به تمام افراد شرکت‌کننده یک کد تخفیف برای خرید محصول یا خدمات کسب‌وکار خود بدهید.

مزایای این روش عبارتند از:

  • به راحتی می‌توانید لیست ایمیل خود را ارتقاء دهید.
  • می‌توانید برای آن‌ها پیشنهاد ویژه برای خرید محصول ارسال کنید و فروش خود را افزایش دهید.
  • می‌توانید از این لیست برای ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنید و به افزایش فروش محصولات کمک کنید.

معایب این روش عبارتند از:

  • در این روش ممکن است کاربران کمی شرکت کنند؛ زیرا کاربران باید وارد سایت شوند و ایمیل خود را وارد کنند.
  • در این روش زمان زیادی از کاربران گرفته می‌شود؛ در حالی که کاربران به دنبال راهی سریع برای شرکت در مسابقه هستند.
  • این نوع مسابقات معمولاً نیازمند جایزه‌های گران هستند تا کاربران ترغیب به شرکت در مسابقه شوند؛ مثلاً باید یک سفر چند روزه داخلی یا خارجی برای برنده مسابقه در نظر بگیرید.

البته با تمام این معایب، جمع‌آوری لیست ایمیل به صورت کاملاً هدفمند انجام می‌شود و می‌توانید فروش بسیار خوبی را از طریق ایمیل مارکتینگ تجربه کنید. البته باید در این روش از قوانین ایمیل مارکتینگ پیروی کنید! مثلاً باید دکمه لغو عضویت را در تمام ایمیل‌های ارسالی خود وارد کنید تا کاربرانی که نمی‌خواهند ایمیل دریافت کنند، عضویت خود را لغو کنند.

برگزاری مسابقه اینستاگرامی چگونه است؟

راه‌اندازی مسابقه اینستاگرامی کار سختی نیست اما اگر بخواهید در مسابقه اینستاگرامی خود به اهداف خود برسید، لازم است تا برای مسابقه خود برنامه‌ریزی داشته باشید و آن را به صورت هوشمندانه اجرا کنید. از طرف دیگر باید آن را به صورت منظم پیگیری و آنالیز کنید تا در صورت نیاز بتوانید ساختار مسابقه خود را تغییر دهید. برای داشتن یک مسابقه اینستاگرامی موفق ۴ نکته را بررسی می‌کنیم تا بتوانید تعامل صفحه خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

مرحله یک) برای مسابقه اینستاگرامی موفق باید برنامه‌ریزی کنید!

پیش از شروع مسابقه، یک استراتژی برای مسابقه خود داشته باشید؛ شما باید دقیقاً زمان آغاز و پایان مسابقه را به همراه اهداف خود در یک برگه بنویسید تا بتوانید میزان موفقیت مسابقه را اندازه‌گیری کنید. حتی کوچک‌ترین اهداف خود را هم بر روی برگه بیاورید تا در پایان مسابقه به صورت دقیق بتوانید از میزان موفقیت کمپین خود سخن بگویید. بسیاری از افراد تنها به دنبال برگزاری مسابقه هستند اما هدفی ندارند! چنین افراد و صفحاتی نمی‌توانند موفقیت خود را پیگیری کنند، زیرا آن‌ها معیار و فاکتورهایی برای اندازه‌گیری میزان موفقیت مسابقه اینستاگرامی خود ندارند. اگر به دنبال موفقیت مسابقه اینستاگرامی و رشد صفحه خود هستید.

بنابراین پیش از آن که بخواهید مسابقه خود را آغاز کنید، اهداف خود را مشخص کنید. اهداف شما می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد؛ مثلاً هدف شما می‌تواند جذب ۱,۰۰۰ فالوور باشد یا حتی منشن کردن ۲۰۰ کاربر توسط کاربران دیگر در زیر پست مربوط به مسابقه باشد. بنابراین خیلی مهم نیست که هدف شما چیست، بلکه مهم است که به هدف خود برسید. البته با توجه به نوع کسب‌وکار هدف شما هم می‌تواند متفاوت باشد و رسیدن به اهداف مختلف در یک مسابقه اینستاگرامی موفق نیازمند سرمایه‌های متفاوت خواهد بود.

  • یک نکته! پیش از آن که بخواهید یک مسابقه اینستاگرامی موفق برگزار کنید، پیشنهاد می‌کنم یک مسابقه را ببینید. برای این کار می‌توانید در بخش جستجو، هشتگ #مسابقه را جستجو کنید تا مسابقه‌های مختلف را مشاهده کنید. این کار به شما یک دیدگاه کلی نسبت به مسابقات اینستاگرامی می‌دهد که کمک زیادی به شما خواهد کرد.

در حالت کلی برای شروع یک مسابقه پس از تعیین اهداف، باید مراحل زیر را طی کنید

مخاطبان هدف خود را مشخص کنید! یکی دیگر از مواردی که در یک مسابقه اینستاگرامی اهمیت دارد، مخاطبان هدف است. شما باید بدانید که چه کسانی با مسابقه شما بیشترین تعامل را برقرار می‌کنند و تبلیغات مربوط به مسابقه اینستاگرامی موفق خود را در معرض نمایش چنین کاربرانی قرار دهید.

نوع مسابقه را مشخص کنید! در ابتدای همین مقاله به بررسی انواع مسابقه اینستاگرامی پرداختیم و مزایای هر روش رو توضیح دادیم. اکنون زمان آن رسیده است که نوع مسابقه اینستاگرامی خود را مشخص کنید. مثلاً شاید دوست داشته باشید که مسابقه شما بر اساس لایک کاربران یا دریافت ایمیل آن‌ها باشد! فرقی ندارد؛ اما مهم این است که تنها یک نوع مسابقه را اجرا کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید. پیشنهاد ما استفاده از نوع دوم مسابقه (اشتراک‌گذاری پست‌ها به همراه یک هشتگ خاص!) است.

فرمت مسابقه خود را مشخص کنید! از کاربران انتظار دارید که برای شرکت در مسابقه عکس منتشر کنند یا فیلم؟ شما می‌توانید یکی از این فرمت‌ها را انتخاب کنید یا حتی انتخاب فرمت را برعهده کاربران بگذارید! ممکن است بعداً نیاز به انتشار فیلم‌ها و عکس‌هایی که کاربران منتشر کرده‌اند در صفحه خود داشته باشید. همچنین می‌توانید یک عکس دلخواه در اختیار کاربران قرار دهید تا آن را منتشر کنند!

هشتگ اختصاصی مسابقه خود را انتخاب کنید! برای داشتن یک مسابقه اینستاگرامی موفق باید یک هشتگ اختصاصی برای کاربران ایجاد کنید. این هشتگ اختصاصی باید نمادی از برند شما باشد تا با دیدن کاربران، یاد برند شما بیفتند! برای ایده گرفتن می‌توانید به مسابقات اینستاگرامی نگاهی بیندازید؛ مثلاً جشنواره وب ایران در سال ۹۸ از هشتگ #iwmf98 استفاده کرده است.

یک جایزه مناسب و ارزشمند برای شرکت‌کنندگان در نظر بگیرید! همه ما می‌دانیم که کلیدی‌ترین عامل برای تشویق کاربران به شرکت در یک مسابقه، جایزه است. اگر جایزه شما مناسب و ارزشمند باشد، کاربران زیادی در مسابقه شرکت می‌کنند اما اگر جایزه شما مناسب نباشد تنها تعداد محدودی از کاربران که واقعاً به شما علاقه‌مند هستند، شرکت می‌کنند. اگر مسابقه قرار است برایتان ارزش تجاری ایجاد کند، پیشنهاد می‌کنم حتماً یک جایزه با ارزش فراهم کنید و در هنگام اجرای مسابقه آن را به کاربران یادآوری کنید.‌‌‌‌‌ همچنین جایزه شما می‌تواند یکی از محصولات یا خدمات با ارزش کسب‌وکارتان باشد؛ اگر یک محصول دیجیتال چند میلیونی دارید، شاید هدیه دادن آن به کاربر چیزی از شما کم نکند اما حقیقت این است که کاربران بدون پرداخت چندین میلیون هزینه آن محصول را خدمات را از شما دریافت کرده است. همچنین می‌توانید برای نفرات بعدی محصولات کم‌ارزش را در نظر بگیرید یا کد تخفیفی برای خرید همان محصول ارزشمند ارائه کنید. کمی خلاقیت در انتخاب جایزه می‌تواند نتایج بسیار خوب و ارزشمندی را برایتان فراهم کند.

محل برگزاری مسابقه را مشخص کنید! به عنوان یک کاربر شاید فکر کنید که مسابقه حتماً باید در اینستاگرام انجام شود؛ قطعاً خیر! دلیل ما برای انتخاب اینستاگرام برای برگزاری مسابقه تنها جامعه آماری بسیار بالای این شبکه است. این شبکه بزرگ‌ترین شبکه برای بازاریابی در ایران به شمار می‌رود و برگزاری مسابقه در آن می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی کسب‌وکارتان داشته باشد. در کنار اینستاگرام شما می‌توانید کاربران سایر شبکه‌های اجتماعی را هم به مسابقه دعوت کنید! مثلاً از فالوورهای خود در توییتر بخواهید پستی در رابطه با مساقه منتشر کنند و در آن شما را هم تگ کنند. به این صورت می‌توانید تعامل کاربران را در تمام شبکه‌های اجتماعی که در آن‌ها فعالیت می‌کنید را افزایش دهید. البته توجه داشته باشید که اگر در شبکه دیگری فعالیت می‌کنید، باید در تمام شبکه‌های اجماعی خود اطلاع‌رسانی کنید! مثلاً در اینستاگرام، از فعالیت مسابقه اینستاگرامی موفق خود در توییتر بگویید یا در توییتر از این برگزاری مسابقه خود در اینستاگرام اطلاع دهید؛ در این صورت کاربران زیادی شما را دنبال می‌کنند و می‌توانید به افزایش تعامل صفحه خود کمک زیادی کنید.

از ابزارهای برگزاری مسابقه اینستاگرامی موفق استفاده کنید! گاهی اوقات شما به ابزارهایی برای تعیین برنده نیاز خواهید داشت؛ مثلاً اگر از روش لایک کردن برای مسابقه خود استفاده می‌کنید، حتماً باید از اپلیکیشنی که بتواند کاربرانی که لایک می‌کنند را در لیست مسابقه قرار می‌دهد استفاده کنید. سه ابزار Votig،  Piqora و  Wishpond از جمله ابزارهایی هستند که می‌توانید در مسابقه اینستاگرامی موفق خود استفاده کنید.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *