میکسر صوتی چیست؟

میکسر صوتی یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال های صوتی دریافتی را کانالیزه می کند و در عین حال کنترل روی جلوه هایی مانند سطح صدا، تونالیته، محل قرارگیری و سایر پویایی های تولید موسیقی را حفظ می کند. در میکس حرفه ای صدا گاهی اوقات به این دستگاه ساندبرد (صوت برد)، کنسول میکس یا میکسر صدا می گویند. میکسر آنالوگ دارای قطعات فیزیکی تجهیزات با ورودی برای ساز و دستگاه‌های دیجیتال مانند درام، آکس باس و میکروفون ها هستند.

میکسر دیجیتال چیست؟

میکسر دیجیتال برای استفاده حرفه ای و غیرحرفه ای ساخته شده است و طیف وسیعی از کیفیت و قیمت را پوشش می دهد. استودیوها معمولاً از یک دستگاه اختصاصی استفاده می کنند، در حالی که در بازار غیرحرفه ای، اغلب با یک ضبط کننده دیجیتال همراه است. کم‌هزینه‌ترین مدل‌های غیرحرفه‌ای دارای قابلیت ضبط دیجیتال 4 تراک با میکسر داخلی هستند. هرچه تعداد کانال ها افزایش پیدا بکند قیمت میکسر هم متفاوت خواهد بود.

هر کانال در یک میکسر یا صفحه صدا به یک آهنگ جداگانه اختصاص داده شده است، مانند یک کانال برای درام، یکی برای گیتار لید، ریتم، باس، کیبورد و غیره تا مهندس صدا حداکثر کنترل را بر هر عنصر و جنبه ای از پروژه داشته باشد.

فراخوانی تنظیمات

اکثر میکسرهای دیجیتال دارای نوعی حافظه هستند که می توان تنظیمات را در آن ذخیره کرد و هر زمان که نیاز باشد فوراً فراخوانی شود. این می تواند یک مزیت فوق العاده در یک برنامه اجرای زنده باشد، به عنوان مثال، که در آن تنظیمات مورد نیاز ممکن است به طور مکرر برای انواع مختلف رویدادها و تنظیمات مختلف اتاق تغییر کند. حتی اگر نیاز به تنظیم دقیق باشد، توانایی به یاد آوردن مجموعه کاملی از پارامترهای اساسی که نزدیک به آنچه لازم است می‌تواند زمان و تلاش لازم برای تنظیم یک رویداد را به‌طور چشمگیری کاهش دهد. و اگر اشتباهی رخ دهد، بازگشت به تنظیمات اولیه آسان است.

گسترش و دستگاه های خارجی

میکسرهای دیجیتال قابل ارتقا امکان اتصال به طیف گسترده ای از دستگاه های خارجی را فراهم می کند. برای مثال، کنترل‌کننده‌های پنل لمسی، می‌توانند عملکرد روزانه مجموعه مشخصی از پارامترهای پرکاربرد را حتی برای کاربران بی‌تجربه آسان کنند، در حالی که پارامترهایی را که نباید تغییر دهند پنهان نگه می‌دارند.

 انتقال دیجیتال مقاوم در برابر نویز

سیستم صوتی مبتنی بر یک میکسر دیجیتال که از انتقال دیجیتال برای سیگنال های صوتی استفاده می کند و در برابر نویزهای القایی بسیار مقاوم خواهد بود. فواصل انتقال، مزایای انتقال دیجیتال در نصب صوتی با افزایش اندازه تسهیلات افزایش می یابد

ویژگی های میکسر های آنالوگ

میکسر های آنالوگ دو مزیت بسیار مهم و اصلی دارند :

 هزینه کمتر برای مجموعه محدودی از ویژگی ها

اگر تنها چند کانال با مجموعه ای از ویژگی های میکس مورد نیاز است، یک میکسر آنالوگ ساده ممکن است انتخاب اقتصادی تری نسبت به یک میکسر دیجیتال باشد.

کاربری آسان برای افراد آماتور و مبتدی

میکسرهای آنالوگ معمولاً یک کنترل در هر عملکرد دارند که همه آنها از طریق کنترل پنل قابل مشاهده و دسترسی مستقیم هستند. طرح کنترل به طور منطقی از جریان سیگنال میکسر پیروی می کند و بنابراین درک آن نسبتا آسان است. این نوع عملیات منطقی و آسان می تواند یک مزیت در سالن ها و مدارس عمومی باشد، به عنوان مثال، جایی که افراد مختلف، برخی از آنها تجربه کمی دارند یا تجربه قبلی ندارند، ممکن است نیاز به کار با سیستم داشته باشند. در چنین شرایطی ممکن است لازم باشد از کنترل ها و عملکردهایی محافظت شود که نباید با پوشش های امنیتی تغییر داده شوند. که تفاوت های اساسی بین میکسر دیجیتال و آنالوگ را پوشش می دهد. بسته به کاربرد، انتخاب یک میکسر دیجیتال یا آنالوگ می تواند تفاوت زیادی در عملکرد و اقتصاد کلی سیستم ایجاد کند.

با کارشناسان متخصص سیستم های صوت در ارتباط باشید

شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید تجهیزات حرفه ای صدا با کارشناسان فروشگاه صوت پلاس در ارتباط باشید: 05138655300 . (www.sotplus.net)

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *