مدت‌هاست که در این زمینه سوالات و نظرات فراوانی داده می‌شود. عده‌ای معتقند که خاموش کردن کامپیوتر به تعداد زیاد به اجزای آن آسیب می‌زند، اما از طرفی عده‌ای نیز معتقند که حالت خواب موجب هدر رفت الکتریسیته می‌شود، به خصوص اگر به مدت طولانی از سیستم استفاده‌ای نشود.

در این مطلب به نکات مثبت و منفی هرکدام از این دو راه می‌پردازیم تا به شما در جهت انتخاب بهترین پاسخ کمک کنیم.

موقع خاموش کردن کامپیوتر چه اتفاقی می‌افتد؟

در این حالت، همه‌ی نرم‌افزار و سخت‌افزارهای کامپیوتر خاموش می‌شوند و سیستم‌عامل به تمامی نرم‌افزارهای باز پیغامی مبنی بر پایان دادن و عملیات و ثبت اطلاعات می‌دهد. سپس پیام‌هایی به دیگر اجزا فرستاده می‌شود تا به آرامی خاموش شوند.

دقت کنید که درصورت خاموش کردن اجباری(مثلا با نگه داشتن دکمه‌ی پاور)، احتمال آسیب به هارد درایو و خراب شدن فایل‌ها وجود دارد.

موقع حالت خواب(استندبای) چه اتفاقی می‌افتد؟

این حالت مانند چرت زدن است. تمامی فایل‌های باز در RAM ذخیره می‌شوند و درحالتی با انرژی کم قرار می‌گیرند.

بیشتر دیگر نرم‌افزارها و سخت‌افزارها نیز در این زمان غیرفعال می‌شوند، اما با یک کلیک یا دکمه‌ی کیبورد می‌توانند مجددا شروع به کار کنند.

مزایای خاموش کردن کامپیوتر

فشار بر روی سخت‌افزار

این مسئله یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست. درگذشته که اجزا کیفیت پایین‌تری داشتند روشن و خاموش کردن سیستم می‌توانست بر آن‌ها(به خصوص هارد و فن‌ها) آسیب وارد کند. اما امروزه با پیشرفت کیفیت ساخت، این آسیب به حداقل رسیده‌است(چه در حالت خاموش و چه در استندبای) و در حالت عادی(و نه روشن خاموش کردن مثل یک اسباب‌بازی!) خطری اجزا را تهدید نمی‌کند.

مصرف برق

حالت خواب اطلاعات را به RAM انتقال می‌دهد و بدین ترتیب مصرف آن از حالت خاموش بیشتر است که این را عده‌ای مثالی از مصرف اضافی برق می‌دانند.

کامپیوتر خاموش نیز مقداری مصرف دارد(مگر وقتی که کاملا از برق کشیده شده‌است) که البته این مصرف بسیار کمتر از حالت خواب است.

ریبوت تمیز

این مورد را می‌توان به نوعی تمیز کردن سیستم‌عامل دانست. خاموش و یا ریستارت کردن سیستم، ایرادات جزئی نظیر باگ‌ها، حافظه‌ی اضافی و شبکه‌های بلااستفاده را پاک می‌کند و همچنین به سیستم امکان آپدیت کردن خود را می‌دهد.

تغییر ناگهانی جریان الکتریسیته

این حالت نادر است، اما به هرحال گاهی سیستم روشن و یا خواب چنین شرایطی را تجربه می‌کند که می‌تواند اثراتی نظیر خراب شدن اطلاعات، آسیب هارد درایو و از دست دادن اطلاعات را به‌همراه داشته‌باشد که همه‌ی این‌ها از عوامل احتمالی عدم توانایی ریبوت می‌باشند.

خاموش‌کردن سیستم احتمال چنین رخدادهایی را پایین می‌آورد.

مزایای حالت خواب

کامپیوتر استندبای را می‌توان با یک کلیک یا دکمه‌ی کیبورد مجددا به راه انداخت. روشن کردن کامپیوتر از حالت خاموش زمان بیشتری می‌برد(اگرچه که استفاده از هارد SSD این زمان را بسیار کم می‌کند) و این مسئله از مزایای اصلی حالت خواب به حساب می‌رود.

فرانیدهای اصلاحی پس‌زمینه

کامپیوتر عملیاتی نظیر اسکن برای ویروس، پاکسازی فضا و بک‌آپ‌گیری را خودبه‌خود در ساعات عصر(که استندبای است)انجام می‌دهد که درصورت خاموش کردن کامپیوتر عمل نمی‌کنند(مگر اینکه به صورت دستی این عملیات را برای روز تنظیم کنید).

پس درکل کدام یک بهتر است؟

با توجه به موارد ذکر شده، به صورت کلی در مواقع عدم استفاده به صورت طولانی مدت، خاموش کردن و در مواقع عدم استفاده به صورت کوتاه مدت حالت خواب پاسخ بهتری هستند.

به عبارت دیگر استفاده از ترکیب هر دو نتیجه‌ی بهتری را برای شما دربر دارد. به صورتی که از آپدیت‌ها و نیز ریبوت سیستم بهره‌مند شده و احتمال وارد شدن آسیب به اجزا را پایین می‌آورید.

یک نظر

  1. در مورد مد خواب زمستانی (hibernet) سختافزارهای رایانه کاملا خاموش میشوند ( بهمراه حفظ اطلاعات و نگهداری موقت در هارد ) منتها برگشت بحالت اماده بکار کمی زمانبر است. کاملا سیستم بخواب زمستانی میرود و هیچ برقی مصرف نخواهد شد!
    در مد خاموشی هم (sleep) هم تمام قطعات رایانه خاموش نمیشود و اطلاعات شما هم بصورت موقت در حافطه (رم) قرار میگیرد اما در این مد همچنان برق استفاده میشود اما سیستم سریع به حالت اماده برمیگردد
    اما همچنان امکان ساخت مد مورد نظر به اسم خود شما مثلا در قسمت power settings ویندوز سون امکانپذیر است

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید