در این بخش از مجموعه مقالات رفع خطاهای جی‌تی‌متریکس قصد داریم به بررسی برطرف کردن خطاهای Avoid landing page redirects و Minimize Redirects و Avoid URL redirects در gtmetrix بپردازیم. حتماً برای شما هم این اتفاق افتاده است که به هر دلیلی مجبور به تغییر آدرس یکی از صفحات سایت شوید و برای این که ارزشی که صفحه مورد نظر به دست آورده را از دست ندهید، با استفاده از ریدایرکت کردن سعی کردید به گوگل اعلام کنید که اعتبار این صفحه به آدرس جدید منتقل شود اما وقتی که شروع به تست سرعت سایت کردید، می‌بینید که با یکی یا چندتا از این سه خطا در سایت خودتون مواجه شدید. همه این خطاها مربوط به ریدایرکت‌هایی است که در سایت صورت می‌گیرند و اگر به درستی از ریدایرکت استفاده نکنید، یا اینکه تعداد زیادی لینک ریدایرکت شده در سایت خود داشته باشید با مشکل کندی سرعت لود در سایت مواجه خواهید شد.

ریدایرکت چیست؟ Redirect یا تغییر مسیر در صفحات وب روشی است که با استفاده از آن می‌توانید بازدید‌کننده‌های یک سایت رو از یک آدرس به آدرس دیگه هدایت کنید. به عنوان نمونه شما صفحه‌ای با نام site.ir/first-page دارید و حالا تصمیم گرفتید که کسانی که وارد این صفحه شوند، به صفحه site.ir/second-page منتقل کنید. این انتقال دادن‌ها به صفحات مختلف در عین حال که از نظر بهینه کردن سایت مفید هستند، می‌توانند گاهی باعث ایجاد مشکل شده و بخاطر زیاد بودن تعداد ریدایرکت‌ها سایت را با مشکل کندی سرعت مواجه کنند که با بررسی سرعت سایت در جی تی متریکس به این مسئله برخورد خواهید کرد.

ریدایرکت چه مشکلی را در سایت ایجاد می‌کند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا ریدایرکت کردن باعث می‌شود که سایت کند شود؟ وقتی بازدیدکننده وارد صفحه اول می‌شود، مرورگر شروع به ارسال درخواست می‌کند و مشخصاً سرور هم پاسخ مناسب را داده و فایل‌های مختلف را برای لود این صفحه ارسال می‌کند. یک جایی به این درخواست می‌رسد که به آن دستور داده شده بازدیدکننده را از این صفحه باید به صفحه دوم منتقل کند. پس این کار را انجام می‌دهد و وقتی این حالت پیش می‌آید، دوباره یک سری درخواست دیگه به سرور ارسال می‌شود و سرور هم برای پاسخ دادن به مرورگر شروع به پاسخ دادن می‌کند تا صفحه دوم را برای کاربر به صورت کامل ارسال کند. مشکل دقیقا زمانی شروع می‌شود که سرور به درخواستی می‌رسد که باید صفحه را منتقل کند. در این مواقع کاربر از صفحه اول به دوم ریدایرکت می‌شود، برخی چیزها از سرور درخواست می‌شود که در صورت بالا بودن تعداد لینک‌های ریدایرکت در یک سایت یا حتی یک صفحه، باعث بالا رفتن تعداد درخواست HTTP شده و در نهایت با کندی در سرعت سایت مواجه خواهید شد.

امروزه سایت‌هایی که از گواهی SSL رایگان استفاده می‌کنند یا اینکه برخی سایت‌ها همچنان مثل گذشته تمایل به استفاده از WWW یا بدون WWW دارند. وقتی یکی از این حالت‌ها انتخاب می‌شود، باید کاری کرد که کاربر رو از لینک اشتباهی که وارد شده به ساختار سایت با آدرس جدید منتقل کرد. پس اتفاقی که می‌‎افتد، این است که زمانی که کار انتقال انجام می‌شود، تعداد درخواست‌ها بالا رفته و با کندی در سرعت لود صفحات مواجه می‌شویم.

حالا اگر این مسئله را در سطح کلان و بازدید بالا در نظر بگیریم که ورود موبایل‌های هوشمند باعث شدیدتر شدن موضوع هم شده، با یک فاجعه در سایت دچار خواهیم شد. پس باید برای رفع خطای Avoid landing page redirects و Minimize Redirects و Avoid URL redirects در gtmetrix این تغییر مسیرها رو کنترل کنیم.

چگونه این مسیرها را تغییر دهیم؟

تغییر دادن مسیرها به استفاده شما و دلیل شما برای ریدایرکت صفحات به یکدیگر بستگی دارد. باید کلیه صفحاتی که ریدایرکت می‌شود را در سایت خود پیدا کنید و سپس بررسی کنید و ببینید که دلیل این تغییر مسیر چه بوده است؟ آیا راه بهتری هست که بدون تغییر مسیر کار خود را انجام بدهیم و اینکه آیا تغییر مسیر انجام شده با یک دید درست انجام گرفته است؟ یک اشتباه بسیار رایجی که رخ می‌دهد، در همان حالت استفاده از SSL یا WWW در سایت‌ها است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

فرض کنید زمانی که سایت خودتان را ساختید از SSL استفاده نکردید و تازه می‌خواهید این کار را انجام دهید. پس در این صورت دو انتخاب برای ورود به سایت شما به وجود می‌آید که می‌تواند به شکل Domain.com یا www. Domain.com باشد. اما حالا که تصمیم به استفاده از SSL گرفتید با در نظر گرفتن اینکه از WWW استفاده می‌کنید یا نه باید این وضعیت رو مشخص کنید که کاربر به HTTPS://WWW.Domain.com منتقل شود یا اینکه به آدرس HTTPS://Domain.com منتقل کنید.

اشتباه رایج در این مسئله این است که روش اول کاربر را به آدرس سایت با https هدایت می‌کنند و بعد به آدرس سایت با www که همین مسئله باعث می‌شود که چند بار یک کاربر را ریدایرکت کنید. انتخاب درست این است که برای یک بار مستقیما کاربر را به HTTPS://www یا همان HTTPS:// منتقل کنید. تنها هدف شما باید این باشد که این تغییر مسیرهای پی در پی را فقط به یک بار محدود کنید، البته فقط برای زمانی که واقعاً به آن نیاز دارید.

  • Avoid landing page redirects: اگر با این خطا در جی تی متریکس مواجه شدید به این معنی است که باید از ریدایرکت کردن صفحات فرود دوری کنید.
  • Minimize Redirects: اگر با این خطا مواجه شدید به این معنی است که باید تعداد ریدایرکت هایی که در صفحات سایت دارید را به حداقل برسانید.
  • Avoid URL redirects: اگر هم با این خطا مواجه شدید باید به صورت کلی از ریدایرکت کردن این آدرس صرف نظر کنید.
  • چگونه می‌توان یک سایت وردپرسی را از ساب‌دامین به دامین اصلی منتقل کرد؟

بسته به این که با کدام یک از حالت‌های بالا مواجه می‌شوید، باید آدرس را بررسی کنید و ببینید که آیا اصلاً نیازی به ریدایرکت کردن دارید یا خیر! ممکن است راه بهتری پیش روی شما باشد که نیاز به ساخت صفحه جدید یا حتی ریدایرکت به یک صفحه دیگر نداشته باشید! مسئله دیگه‌ای که در ریدایرکت وجود دارد، این است که همه لینک‌ها مربوط به سایت شما نیستند و قطعا از منابع خارجی مثل آمارگیرها، ابزار نمایش محتوای خاص از یک سایت در سایت خود استفاده کنید.

در این صورت هم ممکن است آدرس‌های ریدایرکت شده در GTmetrix به شما نمایش داده شود که اصلاً مربوط به سایت شما نیست و اگر با تعداد بالایی از این دست موارد مواجه شدید سعی کنید از سرویس جایگزین دیگه‌ای که این مشکلات را برایتان ایجاد نمی‌کند، استفاده کنید.

در مقاله بعدی به بررسی ادامه این بحث می‌پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *