در سری آموزش‌های ورد  تا امروز یادگرفتیم چگونه متن در ورد اضافه کنیم و همچنین در بخش ششم با دستور سریع Find و Replace برای جستجو و جای‌گذاری کلمات آشنا شدیم .همانطور که به قالب‌بندی و طراحی سندتان اهمیت می‌دهید و برای آن ایده می‌دهید باید فاصله بین خطوط و پاراگراف‌ها را نیز برای بالا بردن و بهبود سطح خواندن تنظیم نمایید. با استفاده ویژگی‌هایی که ورد در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانید به راحتی تمام سطح راحتی خواندن مطالب سندتان را بالا ببرید. اهمیت موضوع آن جاست که خواننده بعد از خواندن دو سطر از سندتان احساس خستگی و فشار مضاعفی بر روی چشمانش نمی‌کند. در بخش هفتم از این مجموعه آموزشی  نگاهی به چگونگی تنظیمات خطوط  می‌اندازیم.

فاصله بین خطوط

فاصله بین خطوط عبارت است از فاصله‌ بین هر خط در پاراگراف. ورد به شما این امکان را می‌دهد که فاصله بین خطوط را بین یک واحد فاصله، دو واحد فاصله، و یا هر مقداری که مایل هستید فاصله بدهید. فاصله پیش فرض در ورد ۱،۰۸ است که کمی بیشتر از یک واحد فاصله است. در تصویر زیر شما می‌توانید تفاوت فاصله بین خطوط را مشاهده کنید. از چپ به راست، این تصویر به شما فاصله پیش فرض، یک واحد فاصله و دو واحد فاصله را نشان می‌دهد.

 • نکته: فاصله خطوط را به leading به معنی پیشرو و مقدم نیز می‌شناسند.

پیکربندی فاصله خطوط

 •  متنی که می‌خواهید فرمت کنید را انتخاب کنید.

 •  در زبانه Home، روی دستور Line and Paragraph Spacing کلیک کنید. سپس فاصله مورد نظرتان را از بین مقادیر انتخاب کنید.

 •  فاصله بین خطوط در سندتان تغییر خواهد کرد.

تنظیم مناسب فاصله خطوط

مقدار فاصله خطوط در دسترس شما محدود به مقادیر موجود در Line and Paragraph Spacing نیست. برای تنظیم درست فاصله خطوط Line Spacing Options را از منو انتخاب کنید تا پنجره پاراگراف برای شما نمایان شود. سپس چند گزینه اضافی برای سفارشی کردن در دسترس‌تان قرار خواهد گرفت.

 • Exactly: هنگامی که این گزینه را انتخاب می‌کنید، فاصله خط به صورت دقیق، درست مانند سایز فونت اندازه گیری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما از اندازه قلم ۱۲ استفاده می‌کنید، می‌توانید برای فاصله از مقدار ۱۵ بهره ببرید.
 • At least: درست مانند مورد بالا با استفاده از این ویژگی می‌توانید فواصل را بر اساس اندازه فونت تنظیم کنید با این تفاوت که وقتی در یک پاراگراف اندازه قلم‌های مختلف دارید، فاصله خطوط بر اساس اندازه قلم بزرگ‌تر تنظیم می‌شود.
 • Multiple: اما با استفاده از این ویژگی می‌توانید فاصله‌ای که می‌خواهید بین خطوط ایجاد کنید را تایپ کنید. به عنوان مثال با انتخاب Multiple و تغییر فاصله به ۱٫۲ فاصله بیشتری نسبت به یک واحد فاصله بین خطوط شما ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید خطوط به هم نزدیک‌تر شوند، می‌توانید یک مقدار کوچکتر را مانند ۰٫۹ انتخاب کنید.

فاصله بین پاراگراف‌ها

درست همانطور که می‌توانید فاصله بین خطوط در سند را فرمت کنید، می‌توانید فاصله قبل و بعد از پاراگراف را هم تنظیم کنید. این برای جداسازی پاراگراف‌ها، سرفصل‌ها و زیرمجموعه‌ها مفید است.

برای فرمت اندازه بین پاراگراف‌ها

در مثال ما، قبل از هر پاراگراف، فاصله را افزایش می‌دهیم تا کمی بیشتر از هم جدا شوند. این ویژگی باعث می‌شود تا خواندن آن کمی ساده‌تر شود.

 •  پاراگراف یا پاراگراف‌هایی که می‌خواهید فرمت کنید را انتخاب کنید.

 •  در برگه Home روی فرمان Line and Paragraph Spacing کلیک کنید. از منوی کشویی روی گزینه Add Space Before Paragraph و یا Remove Space After Paragraph کلیک کنید. در این مثال ما گزینه Add Space Before Paragraph را انتخاب می‌کنیم.

 •  حالا فاصله پاراگراف در سندتان تغییر خواهد کرد.

 • نکته: به علاوه شما می‌توانید با انتخاب گزینه Line Spacing Options از منوی کشویی پنجره پاراگراف را باز کنید. با این کادر و امکانات موجود در آن می‌توانید فاصله قبل و بعد پاراگراف را تنظیم کنید.

 • نکته: البته شما می‌توانید از همان تنظیمات پیش فرض ورد برای قالب‌بندی سندتان استفاده کنید.

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید