باتری‌های لیتیومی لپتاپ‌ها از جمله مک بوک‌ها، به مرور زمان حجم اولیه خود را از دست داده و طول عمر کم‌تری پیدا می‌کنند. به همین دلیل است که در اولین روزهایی که از مک بوک استفاده می‌کنید، باتری شما بیشتر عمر کرده و به مرور این زمان کاهش می‌یابد.

برای این که بتوانید ارزیابی درستی از باتری دستگاه خود داشت باشید یا به بهبود عملکرد آن کمک کنید، پیشنهاد می‌کنیم، حداقل یکی از برنامه‌هایی که در نوشته امروز به آن‌ها پرداخته‌ایم را روی دستگاه لپتاپ خود نصب نمایید.

Battery Health

Battery Health را می توان به جرات محبوب ترین ابزار نظارت باتری برای سیستم عامل مک معرفی کرد. Battery Health 2، نسخه بعدی این ابزار است. این ابزار یک واسط واضح و شفاف است که همه موارد ضروری باتری را لیست می‌کند. این اپلیکیشن مواردی از قبیل شارژ فعلی، ماکزیمم شارژ فعلی، حالت سلامت سیستم عامل مک، چرخه ها، عمر، مصرف باتری و آمپر را نمایش می دهد.

خصوصیت نمایش میزان باتری باقی مانده بسیار خوب است، مخصوصا از آنجایی که اپل تصمیم گرفت که این مقدار را با یک ویژگی بومی مشابه در گذشته نه چندان دور نمایش دهد.

Coconut Battery

Coconut Battery، ابزار دیگری برای نظارت باتری سیستم عامل مک است که بر روی موارد اساسی تمرکز می‌کند. این اپلیکیشن بسیار دقیق و کاربردی است و توسط یک نمودار ظرفیت شارژ کامل فعلی شما را نمایش می دهد و این مقدار با یک نمودار درصد که برای نمایش ظرفیت طراحی شده باتری است، بیان می‌شود. این اپلیکیشن هم چنین این امکان را به شما می دهد که وضعیت باتری را در بازه های مختلف ثبت کرده و مطابق آن گزارش تهیه کنید.

هم چنین این ابزار قابلیت چک کردن وضعیت باتری دستگاه IOS در صورتی که با USB یا وای فای به مک شما متصل شده باشند، را هم دارد.

iStat Menus

iStat Menus برای استفاده از امکانات پیشرفته تر مانند سرعت فن، مصرف حافظه و شاخص های شبکه بسیار مفید و کاربردی تر است. جدا از این مورد، iStat Menu یک ابزار نظارت بر باتری است که به شما در همگام شدن با موارد حیاتی و ضروری باتری کمک می‌کند. این اپلیکیشن مواردی از قبیل: سلامت باتری، چرخه ها و وضعیت را نمایش می دهد. علاوه بر این ها زمان باقی مانده در چرخه فعلی شما را هم نشان می دهد و در کنار آن لیستی از منابعی که در حال مصرف کردن باتری شما هستند را هم نشان می دهد.

با بردن نشانگر ماوس خود روی هر کدام از انتخاب ها به سمت وضعیت پیشرفته برای کمک به کاهش مصرف باتری هدایت می شوید.

Chargeberry

Chargeberry یکی از اپلیکیشن های جامع و کامل نظارت بر مصرف باتری در مک است. بر خلاف سایر اپلیکیشن ها، تاکید Chargeberry بر حفظ باتری مک بوک است. پس از استفاده از آن به مدت چند روز، رابط کاربری بسیار رشد خواهد کرد زیرا موارد لازم و ضروری نظارت باتری مانند ظرفیت، ظرفیت کارخانه، چرخه های استفاده شده، دما و عمر را بهبود می بخشد. به تازگی با نوآوری ای که این اپلیکیشن داشته، گراف مصرف انرژی را نیز به صورت زنده ارائه می‌کند.

این قابلیت مصرف باتری، مک شما را به دسته بندی های مختلف مانند مرورگرهای اینترنت،موسیقی، فیلم ها و حالت standby تقسیم می‌کند. هم چنین به شما اجازه می دهد که خصوصیات مختلف مانند زمان باقی مانده و… را به هم متصل کنید و علاوه بر آن می توانید اعلان هایی برای قطع شارژ مک در درصدهای خاصی که خودتان مشخص می کنید را هم تنظیم کنید.

FruitJuice

مانند اپلیکیشن Chargeberry، اپلیکیشن FruitJuice هم بر نظارت و حفاظت باتری تمرکز دارد. هنگامی که برای اولین بار این اپلیکیشن را اجرا می کنید، یک چرخه حفاظت از باتری اجرا می‌کند. این حالت قطع شارژ را بین رنج بهینه ۱۰۰ تا ۲۰ درصد نگاه می دارد.

هم چنین این اپلیکیشن قابلیت جامع تاریخچه انرژی هم دارد که آمار مصرف باتری را به ۳۶۵ روز نگاشت می‌کند. نکته قابل توجه درباره این اپلیکیشن این است که کاملا اتوماتیک است و شما را گام به گام شما را همراهی می‌کند و هنگامی که نیاز باشد که لپ تاپ خود را به باتری وصل کنید را هم به شما اطلاع می دهد. چرخه حفاظت در بازه های منظم و با هر چرخه جدید اجرا می‌شود و این اپلیکیشن است که تصمیم می گیرد که نیاز به تغییر چرخه قطع شارژ هست یا نه.

Endurance

Endurance ابزار بسیار فعالی در زمینه مدیریت باتری است که هدفش کمک به کابران اپل برای افزایش طول عمر باتری می باشد. این اپلیکیشن مک شما را هنگامی که به پایین تر از سطح مشخصی از باتری برسد به حالت low-power (مصرف کم باتری) تغییر می دهد. این ابزار هم چنین با مواردی از قبیل کم نور کردن صفحه نمایش، نظارت بر اپلیکیشن های پر مصرف، نظارت بر افزونه های فلش، کاهش سرعت پردازنده و مخفی کردن اپلیکیشن های پشت زمینه باعث ذخیره باتری می‌شود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *