اگر استارت آپ یا کسب و کاری دارید و می خواهید در کمترین زمان ممکن رشد کنید، استفاده از تبلیغات اینترنتی راه کار مناسبی است. ما در مقالات قبلی به بررسی موضوع تبلیغات اینترنتی و انواع آن برای استارت آپ ها پرداختیم و در این مقاله به بررسی ادامه این موضوع می پردازیم.

تحقیق و بررسی دربارهٔ کلمات کلیدی مورد استفاده در گوگل ادز

پیش از آنکه به فکر گذاشتن پیشنهاد بر روی کلمات کلیدی بیفتید، باید اطلاعاتی دربارهٔ ارزش کلمات کلیدی گردآوری کرده باشید. این اطلاعات در مرحلهٔ تحقیق و بررسی دربارهٔ کلمهٔ کلیدی حاصل می شود. برای آغاز روند تحقیقات مرتبط با کلمات کلیدی روش های زیادی وجود دارد؛ برای نمونه استفاده از ابزار کلمهٔ کلیدی رایگان ورداستریم یا ابزار keywordtool.io می تواند شروع بسیار خوبی باشد. در فیلد در نظر گرفته شده در این ابزار عبارت دلخواه را وارد می کنید و پس از آن فهرستی در اختیار شما قرار می گیرد متشکل از کلمات کلیدی مرتبط با عبارت وارد شده توسط شما. به علاوه این ابزار اطلاعاتی دربارهٔ تکرار نسبی کلمات کلیدی، ظرفیت جست وجوی آن ها (با توجه به اطلاعات دریافتی از گوگل) و رقابت پذیری شان در اختیار شما خواهد گذاشت.

تبلیغات متقاعدکننده

پس از آنکه کلمات کلیدی مرتبط با کسب وکارتان را شناسایی کردید، تنها یک کار دیگر برای انجام دادن باقی میماند و آن تدوین تیتر جذاب تبلیغاتی است. این متن ها باید توجه کاربران را جلب کند تا بخواهند اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورند و بر روی شان کلیک کنند.

با وجود اینکه ادوردز فرمت های تبلیغاتی متنوعی در اختیار کاربران خود قرار می دهد، مهمترین آن ها تبلیغات پرداخت به ازای کلیک متن محور است و درخور توجه ویژه ای است. تدوین تبلیغات متنی کار نسبتا دشواری است و به هنگام انجام این کار با چالش هایی مواجه خواهید شد؛ یکی از این چالش ها فضای محدودی است که برای قرار دادن متن تبلیغات در نظر گرفته شده است؛ در حقیقت تبلیغ کنندگان باید با چند جملهٔ محدود که متن تبلیغ شان را تشکیل می دهد، کاربران را متقاعد به کلیک کردن بر روی تبلیغ کنند و توجه آن ها را به خود جلب کنند.

عناصر متعددی وجود دارند که به هنگام نوشتن متن تبلیغاتی پراخت به ازای کلیک باید مورد توجه قرار بگیرند: برای نمونه نحوهٔ بیان مفهوم و متن تبلیغ بسیار مهم است و تأثیر بسزایی بر لحن کلی تبلیغات و نتیجهٔ نهایی خواهد گذاشت. گاهی اوقات تبلیغ کنندگان به احساساتی چون ترس و شوخ طبعی متوصل می شوند و با تحریک این احساسات در خوانندگان مطالب شان، سعی می کنند توجه آن ها را جلب کنند؛ در سوی دیگر عده ای هم هستند که با استفاده از پیشنهادهای ویژه متن های تبلیغی خود را متقاعدکننده می کنند.

شش) تبلیغات بنری

منظور از تبلیغات بنری یا نمایشی، استفاده از تصاویر دینامیک یا استاتیک تبلیغاتی در وبسایت ها یا اپ ها و همچنین ویدیوهایی است که امکان نمایش تبلیغات گوگل (موسوم به Google Ads) را فراهم می کنند. هدف از این تبلیغات، انتقال پیام یا ارائه پیشنهاد به مشتریان بالقوه و کنونی است تا از این طریق به نحوی تعامل ایجاد شود. پیش از آنکه این نوع از تبلیغات پولی را بیشتر به زیر ذره بین ببریم بد نیست که نگاهی به تاریخچه آن داشته باشیم و ببینیم که از کجا پا به عرصه وجود گذاشته است.

به طور کلی می توان تبلیغات نمایشی یا بنری را به دو نوع استاتیک و دینامیک تقسیم کرد. منظور از تبلیغات استاتیک، آگهی های ثابت است که پس از انتخاب و درج در محل تعیین شده، هیچ تغییری در اندازه آن ها ایجاد نمی شود. پلتفرم Google Ads دارای 45 اندازه مختلف برای این نوع از تبلیغات است که به فراخور نیاز خود می توانید از آن ها استفاده کنید؛ هرچند در عمل فقط 10 مورد از آن ها محبوبیت بالاتر و شانس بیشتری برای تناسب با سایت های میزبان دارند. مزیت استفاده از تبلیغات نمایشی استاتیک در این است که شکل و اندازه تبلیغ ثابت بوده و لذا می توانید آن را دقیقاً با طرح برند خود هماهنگ کنید؛ به علاوه، در این حالت کنترل دقیق تری بر افرادی که آگهی شما را مشاهده می کنند خواهید داشت. از طرف دیگر، نقطه ضعف آگهی های استاتیک این است که در همه دستگاه ها و پلتفرم ها به طور یکسان یا مطلوب ظاهر نمی شوند و لذا به احتمال قریب به یقین با استفاده از این نوع از آگهی، حجم قابل توجهی از پتانسیل تعداد نمایش و کلیک را از دست خواهید داد.

منظور از تبلیغات بنری یا نمایشی دینامیک آن دسته از آگهی های بنری است که تصاویر و متن موجود در آن ها با اندازه و ابعاد متناسب با مقصد یا پلتفرمی که در آن ظاهر می شوند (وب سایت دسکتاپ، وب سایت موبایلی، اپ و موارد مشابه) تطبیق پیدا می کند. همین تطبیق پذیری باعث می شود که تبلیغ شما برای بیشترین تعداد ممکن از مخاطبان هدف به نمایش درآید. در عین حال، یکی از معدود نقطه ضعف های تبلیغات دینامیک به محدودیت در انتخاب طرح این قبیل آگهی ها برمی گردد که می تواند باعث سادگی بیش از حد ظاهر تبلیغ یا فاصله گرفتن آن از استانداردهای مورد نظر شما شود.

به مانند هر چیز دیگری، تبلیغات استاتیک و دینامیک هم نقاط قوت و ضعف خود را دارند و استفاده از ترکیبی از آن ها می تواند روش مناسبی برای تنوع بخشیدن به استراتژی بازاریابی شما در استفاده از تبلیغات بنری باشد.

کاربرد تبلیغات بنری

از جمله بهترین و مؤثرترین انواع کمپین هایی که می توان در آن ها از تبلیغات نمایشی استفاده کرد عبارت اند از:

  • ریتارگتینگ: ریتارگتینگ یا ریمارکتینگ در واقع استفاده از تبلیغات بنری در جهت فعال سازی مجدد و فروش محصولات مشابه یا جدید به مشتریان قبلی و همچنین جذب افرادی است که به سایت شما سر زده، اما عمل مورد نظرتان (غالباً خرید) را انجام نداده اند. به عنوان مثال، تصور کنید که یک مشتری به نام پارسا در بهمن ماه از فروشگاه اینترنتی پوشاک شما یک لباس زمستانه خریداری کرده و حالا با نزدیک شدن به فصل بهار به دنبال لباس های بهاره است. در این حالت با راه اندازی یک کمپین ریتارگتینگ می توانید مشتریانی را هدف قرار بدهید که قبلاً از شما خرید داشته اند و تبلیغات نمایشی وابسته به این کمپین (استاتیک یا دینامیک) را در وب سایت هایی که از آن ها بازدید می کنند قرار بدهید. در ادامه، پارسا تبلیغ شما را می بیند و با کلیک بر روی آن به صفحه فرود یا خرید هدایت می شود. همین روند برای مشتریانی که سبد خرید خود را رها کرده و فرآیند خرید را به انتها نرسانده اند نیز کاربرد دارد. به عنوان نمونه، تصور کنید که مهران قبل از تکمیل فرآیند خرید از سایت شما خارج شده است. چند روز بعد در حین مطالعه یک مطلب خبری، تبلیغ همان محصول مورد نظر خود که چند روز پیش تا مرز خرید آن پیش رفته بود را مشاهده می کند؛ روی آن کلیک کرده و در نهایت خرید را به سرانجام می رساند.
  • افزایش آگاهی نسبت به برند: امروزه و به خصوص در بازار سراسر رقابتی عصر حاضر، دیده شدن هرچه بیشتر نام شرکت و داستان برند می تواند به وزنه سنگینی در جهت موفقیت کسب وکار شما تبدیل شود. تبلیغات بنری را می توان به عنوان بیلبوردهای مجازی در نظر گرفت و لذا یکی از بهترین ابزارها برای در معرض دید قرار دادن برند محسوب می شوند. به عنوان نمونه، با استفاده از یک طرح ساده و شیک به همراه شعار تبلیغاتی برندتان می توانید به این مقصود نائل آیید.
  • معرفی محصولات جدید: هنگامی که یک شرکت محصول جدیدی را معرفی می کند یا اینکه به دنبال ورود به حوزه فعالیت یا بازار تازه ای است باید تا می تواند چشم و ذهن مشتریان کنونی و بالقوه خود را با آنچه که در صدد ارائه آن است آشنا کند. به خاطر داشته باشید که تداعی یک محصول یا سرویس جدید با یک برند کار چندان ساده ای نیست. استفاده از تبلیغات نمایشی می تواند در این مسیر راهگشا باشد.

در مقاله بعدی به بررسی ادامه این بحث می پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *