تمام تلوزیون‌های موجود در بازار عنوان HD را یدک می‌کشند، اما پس از این واژه هم کمی اصطلاحات تخصصی وجود دارد. مهم‌ترین چیز بین این واژه‌های تخصصی تفاوت بین HD Ready و Full HD است که باید آن را درک کنید.
در اساسی‌ترین شرایط، تلویزیون‌های HD Ready می‌توانند تصاویر ۷۲۰p را با رزولوشن ۱۲۸۰ × ۷۲۰ پیکسل نشان دهند. تلویزیون‌های Full HD تصاویر ۱۰۸۰p را در ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰ پیکسل نشان می‌دهند. یعنی رزولوشن بالاتر، تصاویر واضح‌تر است.

HD Ready در مقابل Full HD

اینکه در کجا زندگی می‌کنید تعاریف متفاوت است. برای HD Ready در اروپا و آمریکا تعاریف متفاوتی وجود دارد.

در ایالات متحده، HD Ready برای تلویزیون بدین معنی است که می‌تواند تصاویر ۷۲۰p را تولید کند و دارای یک میزان‌کننده‌ی دیجیتال داخلی است. با اینهمه لوگوی HD Ready بر روی چند پروژکتور، مانیتور کامپیوتر و سایر دستگاه‌هایی که میزا‌ن‌کننده ندارند چاپ می‌شود. تلوزیون در بین این محصولات یک استثناست.

در اروپا میزان‌کننده دیچیتال برای دریاف لوگوی HD Ready مهم نیست بلکه خروجی باید ۷۲۰p باشد تا لوگوی HD Ready را روی دستگاه چاپ کنند. شما ممکن است در برخی از تلویزیون‌های قدیمی، لوگوی “HD Ready  ۱۰۸۰p”  را مشاهده کنید. این همان لوگویFull HD  است.

در سراسر جهان، آرم طلایی Full HD 1080p استاندارد است که نشان می‌دهد صفحه نمایش قادر به پخش تصاویر ۱۰۸۰p است. البته این لوگو چیزی راجع‌به میزان‌کننده نشان نمی‌دهد اما در ایالات متحده اکثر تلوزیون‌های Full HD یکی از آن دارند.

۷۲۰ در برابر ۱۰۸۰

شما باید تفاوت واقعی در کیفیت را بدانید. تلوزیون شما ویدئو را بر اساس یک سری از خطوط افقی و عمودی نشان می‌دهد. حال تلوزیون چه تعداد خط افقی می‌تواند نشان دهد؟ این رقم ۷۲۰ یا ۱۰۸۰ است. بنابراین با خطوط بیشتر، می‌توانید پیکسل‌های بیشتری دریافت کنید و به این ترتیب کیفیت ویدیو بهتر می‌شود. به همین دلیل است که ۴K و Ultra HD واضح‌تر هم هستند.

چرا تلویزیون HD 720p من تصاویر i1080 نشان می‌دهد؟

هنگامی که شما به مشخصات یک تلویزیون ۷۲۰p HD Ready نگاه می‌کنید، چیزهای گیج‌کننده‌ای می‌بینید. یک خط دیگر وجود دارد که میگوید “ویدیو i1080 “را نمایش می‌دهد. اما i1080 به این معنی نیست که Full HD است. در واقع، ممکن است فروشنده بخواهد از طریق این عنوان شما را گول بزند و نمایشگر خود را بفروشد اما شما گول نخورید.
“p” و””I به ترتیب برای Progressive و Interlaced قرار می‌گیرند. اسکن‌های پیشرفته و در هم آمیخته این است که چگونه تلویزیون هر فریم ویدیو را نمایش می‌دهد. همانطور که می‌دانید، اکثر فیلم‌ها حدود ۲۵ فریم در ثانیه نشان می‌دهند.
در اسکن پیشرفته یا p1080، تلویزیون تمام ۱۰۸۰ خط افقی را در یک زمان نشان می‌دهد. در اسکن در هم آمیخته یا ۱۰۸۰i تنها نیمی از خطوط یک فرم نشان داده می‌شود و بعد به دنبال آن نیمی از فرم بعدی است. در این ایده چشم انسان باور می‌کند که به یک تصویر نگاه می‌کند ولی در حقیقت کمبود کیفیت قابل تشخیص است. حال منظور چیست؟ اینکه “۱۰۸۰i” و یا هرچیزی که مربوط به “i” را فراموش کنید زیرا این سبک تصاویر واقعا خوب به نظر نمی‌رسند.

این لوگو‌ها کجا دیده می‌شود؟

در حالی که همیشه لوگوی HD Ready یا Full HD را بر روی تلویزیون مشاهده خواهید کرد، روی برخی دیگر از ابزارهای مشابه مانند پروژکتورها و مانیتورها نیز چاپ می‌شوند.

اگر تلویزیون شما Full HD 1080p باشد، اما جعبه تنظیم HD Ready 720p باشد، تلویزیون شما تصاویر را ۷۲۰p نشان می‌دهد. بعضی تلوزیون‌ها سعی می‌کنند ویدئو را ارتقا بخشند اما این به بالا رفتن کیفیت تصاویر منجر نمی‌شود.
به طور مشابه، یک تلویزیون ۷۲۰p با اتصال ویدیویی p 1080 (از طریق جعبه تنظیم بالا یا کنسول بازی) تنها قادر به پخش ویدئوهای ۷۲۰p است. پس بهترین کیفیت ویدئو زمانی است که ورودی مطابق با رزولوشن خروجی باشد.

HD Ready vs. Full HD vs. 4K در مقابل Ultra HD

طی چند سال گذشته دو لوگوی دیگر به فناوری پیشرفته اضافه شده است. باید لوگوی Ultra HD و لوگوی ۴K را نیز در نظر بگیرید.

K4 زیر مجموعه ای از Ultra HD است و ویدئو ۲۱۶۰p  را با رزولوشن ۴۰۹۶ × ۲۱۶۰ پیکسل پخش می‌کند.

Ultra HD یا Full Ultra HD می‌تواند ویدئو ۴۳۲۰ پیکسل با وضوح تصویر ۷۶۲۰ × ۴۳۲۰ پیکسل را پشتیبانی کند.

همچنین در حال حاضر کیفیت Full Ultra HD در بیشتر تلوزیون‌ها قابل پخش نیست. لازم به ذکر است این ربطی به تلوزیون ندارد بلکه باید پخش کننده‌ی Ultra HD Blu-ray یا ۴K داشته باشید.

Join the Conversation

3 Comments

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *