اگر استارت آپ یا کسب و کاری دارید و می خواهید در کمترین زمان ممکن رشد کنید، استفاده از تبلیغات اینترنتی راه کار مناسبی است. ما در مقالات قبلی به بررسی موضوع تبلیغات اینترنتی و انواع آن برای استارت آپ ها پرداختیم و در این مقاله به بررسی ادامه این موضوع می پردازیم.

دقت داشته باشید که ترجیحاً باید مؤلفه های زیر را در تبلیغات بنری خود بگنجانید:

 • لوگوی شرکت: استفاده از لوگوی شرکت به خصوص در مواقعی که به دنبال افزایش آگاهی نسبت به برندتان هستید یک ضرورت محسوب می شود.
 • ارزش و منفعتی که ارائه می دهید: باید به صورت واضح و دقیق و به گونه ای که توجه مخاطب جلب شود مشخص کنید که محصول، سرویس یا پیشنهاد شما چه فایده یا ویژگی خاصی دارد.
 • فراخوان به عمل: فراخوان به عمل یک دکمه یا لینک متنی است که کاربر را به کلیک کردن دعوت می کند. به عنوان مثال می توان به عبارات و جملاتی مانند «برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید» یا «همین حالا شروع کنید» اشاره کرد.

به علاوه، دقت داشته باشید که معمولاً توجه ما به صورت طبیعی بیشتر به موضوعاتی جلب می شود که در قاب قرار گرفته اند. با استفاده از یک چارچوب واضح در اطراف آگهی خود می توانید چنین فضایی را ایجاد کنید. به عنوان مثال، برای تبلیغاتی که زمینه آن ها سفید است معمولاً از یک حاشیه خاکستری رنگ با ضخامت یک پیکسل استفاده می شود.

روش های تبلیغ بنری

به طور کلی برای استفاده از تبلیغات بنری می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول مراجعه مستقیم به وب سایتی است که آگهی می پذیرد. در این حالت با تماس یا ارسال پیام به مسئول وب سایت تمایل خود را ابراز می کنید و پس از تعیین ابعاد مناسب و طراحی آگهی، مبلغ توافق شده را پرداخت می کنید. این روش می تواند برای کسب وکارهای کوچکی مناسب باشد که کاملاً بازار هدف خود و همچنین مخاطبان وب سایت مورد نظر را می شناسند.

دومین گزینه، سپردن کار به دست پلتفرم های تبلیغاتی است. استفاده از پلتفرم های تبلیغاتی موسوم به Demand-side و سیستم RTB (Real-Time Bidding) یا مزایده آنی می تواند بازده آگهی شما را به میزان چشمگیری افزایش بدهد. این پلتفرم ها همواره در حال جمع آوری اطلاعات کاربران و از جمله مواردی مانند سن، جنسیت، محل زندگی و علایق و سلیقه های آن ها هستند که از همین اطلاعات در مزایده آنی استفاده می شود. منظور از مزایده آنی، فرآیندی است که از طریق آن با توجه به هدف و محتوای تبلیغ و اطلاعاتی که از کاربر وجود دارد یک تبلیغ مناسب و متناسب (در طول مدت زمان بارگذاری صفحه) برای نمایش به مخاطب انتخاب می شود. در نتیجه، تبلیغ شما برای افرادی ظاهر خواهد شد که احتمال انجام عمل مورد نظرتان از سوی آن ها بیشتر است و لذا بازده بسیار بالاتری را شاهد خواهید بود. از جمله نمونه های خارجی این پلتفرم ها می توان به Google Display Network و همچنین Facebook Audience Network اشاره کرد.

سنجش عملکرد تبلیغات بنری

از هر روشی که برای اجرای تبلیغات بنری استفاده کنید، باید بر عملکرد آگهی خود نظارت داشته باشید. از جمله شاخص هایی که باید زیر نظر بگیرید عبارت اند از:

 • Impression یا تعداد دفعات نمایش تبلیغ: در صفحه یا صفحاتی که در معرض دید مخاطب شما قرار گرفته است؛
 • تعداد کلیک: به این معنی که چه تعداد از آن بازدیدها به انجام عمل مورد نظر، یعنی کلیک به سمت صفحه فرود شما منجر شده است.

اگر خودتان به یک وب سایت تبلیغ بدهید می توانید از صاحب وب سایت بخواهید تا این اطلاعات را در اختیار شما قرار بدهد؛ اما در صورتی که از پلتفرم های تبلیغاتی استفاده کنید اطلاعات مربوط به این شاخص ها در هر لحظه و به صورت زنده از طریق یک صفحه مخصوص در دسترس شما قرار خواهد داشت. در همین حین می توانید شاخص های دیگری از سایت خودتان مانند تعداد بازدیدکنندگان جدید، میزان تعامل و زمان حضور در سایت و همچنین تعداد تبدیل (یعنی انجام عمل نهایی مورد نظر، مثلاً خرید) را نیز به زیر ذره بین ببرید.

راهکارهایی برای افزایش بازده تبلیغات بنری

پر واضح است که همانند هر نوع دیگری از تبلیغات، وجود یک فراخوان به عمل واضح و دقیق در کنار یک پیشنهاد جذاب می تواند باعث جلب رغبت مخاطب به کلیک بر روی آگهی شود و بازده تبلیغات شما را افزایش بدهد. علاوه بر این، توجه به نکات زیر نیز باعث خواهد شد تا کمپین های تبلیغاتی بنری مُثمر ثمرتری را تجربه کنید.

از ابعاد مناسب و متداول تر استفاده کنید

تبلیغات بنری در ابعاد و اندازه های مختلفی ظاهر می شوند، اما برخی از این اندازه ها محبوب تر بوده و بازده بالاتری دارند. علت این محبوبیت و بازده نیز بیشتر به تناسب آن ها با فضای وب سایت های مختلف برمی گردد. از جمله بهترین و مناسب ترین ابعاد تبلیغات بنری می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • 300×250 پیکسل
 • 728×90 پیکسل
 • 336×280 پیکسل
 • 300×600 پیکسل
یک) از صفحه فرود استفاده کنید

اگر تبلیغ شما کاربر را به صفحه اصلی وب سایتتان هدایت کند به احتمال زیاد عملی که به دنبال انجام آن از سوی وی هستید انجام نخواهد شد. همه تبلیغات بنری کارآمد و پربازده به صفحات فرود (Landing Page) ویژه ای پیوند دارند که مختص پیشنهاد مورد نظر طراحی شده و همه اطلاعاتی که برای تبدیل شدن کاربر ضروری است را در بردارند. دقت کنید که طرح و پیام تبلیغ بنری شما باید با سبک و سیاق صفحه فرود هماهنگ باشد. به علاوه، تکرار و نمایش مجدد پیشنهاد موجود در تبلیغ در صفحه فرود نیز ضروری است.

دو) از طراحی جذاب و در عین حال ساده و پیام های واضح و دقیق استفاده کنید

تبلیغ بنری باید برجسته به نظر برسد یا به عبارت بهتر، توی چشم باشد؛ اما در عین حال نباید آزاردهنده یا ناخوشایند به نظر برسد. گوگل توجه به سه مورد را در هنگام طراحی تبلیغات بنری توصیه می کند: مجاب کنندگی، دقت و وضوح پیام. برای برجسته و متمایز به نظر رسیدن آگهی باید از طراحی جذاب و ساده و همچنین یک فراخوان به عمل واضح و دقیق استفاده کنید. علاوه بر این، رزولوشن تصویر آگهی نیز باید مناسب باشد و از آنجایی که معمولاً ابعاد تبلیغات بنری کوچک است، باید بتوانید پیام خود را در چند کلمه به مخاطب انتقال بدهید. به علاوه می توانید استفاده از انیمیشن را نیز امتحان کنید. ضمناً مراقب باشید که حجم تبلیغ بنری شما از 150 کیلوبایت بیشتر نشود.

هفت) تبلیغات ایمیلی

تبلیغات ایمیلی یکی از استراتژی های کلیدی دیجیتال مارکتینگ است که اگر درست و اصولی به کار گرفته شود می تواند نرخ تبدیل مشتری بالایی برای بیزینس شما به ارمغان بیاورد. جالب است بدانید تعداد 3.8 بیلیون حساب ایمیل در دنیا وجود دارد و به طور متوسط به ازای هر یک دلاری که برای ایمیل مارکتینگ هزینه می شود 38 دلار سود تخمین زده شده است چیزی حدود 38% بازگشت سرمایه! شاید از دور به این روش نگاه کنید و فکر کنید چه روش منسوخ شده ای! در حالی که رقبای شما این فکر را نمی کنند و از همین طریق شاید بتوانند بازار شما را هم قبضه کنند.

برای چه اهدافی می توانم از تبلیغات ایمیلی استفاده کنم؟

 • توسعه روابط با مشتری : اولین و ساده ترین هدف شاید ساختن یک رابطه محکم و شخصی سازی شده با مشتری است که تاثیر زیادی هم بر نرخ تعامل برند می گذارد.
 • آگاهی از برند: با کمپین ایمیلی آگاهی از برندتان را افزایش می دهید و مانع فراموشی مشتری می شوید.
 • بازاریابی محتوا: اگر دارای وبلاگ هستید و تولید محتوا می کنید ارسال محتواهای جدید از طریق ایمیل می تواند اثر بخش باشد.
 • جذب لید: به منظور جذب مشتری بالقوه می توانید از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.
 • بازاریابی محصول: از طریق ایمیل به بازاریابی محصول و یا سرویسی که دارید بپردازید.

در مقاله بعدی به بررسی ادامه این بحث می پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *