تا به حال شده که بخواهید سیستم عامل دیگری کنار ویندوز خود نصب کنید ؟ در تعداد زیادی از لپ‌تاپ‌های جدید و بعضی مدل‌های مادربورد، ممکن است در روند نصب سیستم عامل ویندوز با سدی به نام ویژگی امنیتی UEFI بر بخورید. این ویژگی امنیتی به واسطه جلوگیری از اجرای بعضی کد‌ها، اجازه‌ی نصب سیستم عامل جدید را به شما نمی‌دهد. این مهم ممکن است حتی در زمان نصب یک ویندوز جدید نیز دست و پای شما را بند کند. البته این ویژگی از نظر امنیتی کمک شایانی به شما خواهد کر اما همانطور که گفتیم در زمان نصب سیستم عامل شما را دچار مشکل می‌نماید.

UEFI Secure Boot

این سوال ممکن است برای شما پیش بیاید که UEFI Secure Boot چطور کار می‌کند. اگر کلماتی که عبارت UEFI  را شامل می‌شوند به صورت کلمه به کلمه معنی کنیم به عبارت رابط یکپارچه قابل برنامه ریزی خواهیم رسید. این سیستم به نوعی در بسیاری از دستگاه‌ها جایگزین BIOS شده امکانات بهتر و رابط کاربری راحت‌تری را به ارمغان می‌آورد.

Secure Boot در واقع دروازه امنیتی این سیستم است که از اجرای کدهای خاصی جلوگیری می‌کند. در نهایت اینکه این ویژگی می‌تواند امنیتی بسیار بیشتری برایتان به همراه داشته باشد، اما در نهایت باید با غیر فعال سازی آن، به سراغ نصب سیستم عامل بروید.

غیر فعال سازی UEFI Secure Boot

اول اینکه پیشنهاد می‌کنیم تا جای ممکن از غیر فعال سازی این گزینه جلوگیری کنید و در انتهای کار نهایتا آن را دوباره فعال کنید.  نکته دیگر اینکه انجام این کار نیاز به ریست کردن BIOS دارد. با این کار شما هیچ اطلاعاتی را از دست نخواهید داد، اما اگر تنظیمات شخصی سازی بر روی BIOS انجام داده‌اید، این تنظیمات به حالت کارخانه باز خواهند گشت. البته بوده‌اند کاربرانی که بعد از این کار دیگر نتوانسته‌اند UEFI Secure Boot را فعال کنند.

با علم به نکات بالا مسیر زیر را برای غیر فعال سازی این گزینه طی کنید:

 1. کامیپوتر را خاموش کرده و سپس روشن کنید و کلید کیبورد مربوط به اجرای BIOS را سریعا فشار دهید. این کلید در دستگاه‌های مختلف متفاوت است اما عموما یکی از کلیدهای Del، Esc، F1، F2 و F3 برای این کار در نظر گرفته می‌شود. کاربران ویندوز می‌توانند کلید شیفت را نگه داشته و سپس روی آیکون ری استارت کلیک کنند تا در هنگام اجرای دستگاه مستقیما به منوی بوت بروند. سپس به  مسیر  Troubleshoot > Advanced Options: UEFI Firmware Settings بروید تا کار را آغاز نمایید.
 2. Secure Boot را در این منو پیدا کرده و حالت آن را روی Disable قرار دهید. این گزینه عموما در برگه‌های Security tab، Boot tab یا Authentication tab قرار دارد.
 3. حالا گزینه Save and Exit را اجرا کنید تا تنظیمات شما ذخیره و دستگاه دوباره بارگزاری شود.

به همین سادگی ویژگی UEFI Secure Boot غیر فعال شد.

فعال سازی دوباره UEFI Secure Boot

حالا که کار شما تمام شده می‌توانید این قابلیت را برای محافظت بیشتر از دستگاهتان دوباره فعال کنید. البته همانطور که گفته شد، اگر چند سیستم عامل نصب داشته باشید برگرداندن این گزینه امکان پذیر نمی‌باشد و حتی با حذف تمام موارد نیز ممکن است دیگر نتوانید UEFI Secure Boot را فعال کنید.

 1. ابتدا سیستم عامل نصب شده جدید را غیر فعال و پاک کنید
 2. کامپیوتر را خاموش کرده و همانطور که در بند قبلی ذکر کردیم با زدن بر روی کلید درست به سراغ منوی بوت بروید
 3. Secure Boot را پیدا کرده و حالت آن را روی Enabled قرار دهید. این گزینه عموما در برگه‌های Security tab، Boot tab یا Authentication tab قرار دارد.
 4. اگر در این مرحله با خطا مواجه شدید، یک بار BIOS خود را به حالت کارخانه ریست کنید و سپس این مسیر را دوباره انجام دهید، احتمال حل مشکل شما بسیار است.
 5. حالا گزینه Save and Exit را اجرا کنید تا تنظیمات شما ذخیره و دستگاه دوباره بارگزاری شود.

3 نظرات

 1. سلام خسته نباشید
  ویندوز من ۸٫۱ هستش ولی تو تنظیمات بایوس قسمت security هیچ گزینه ای برای خاموش کردن بوت ایمن پیدا نمیکنم. اصلا هیچی نیس جاهای دیگه هم گشتم چیزی نبود.

 2. عزیز من وقتی کلیدF8برای نصب ویندوز فشار میدم و واردUSBمیشم بعد ۱۰ثانیه این ارور میادERORE:LEGACY BOOT OF UEFI MEDIA
  لطفا کمک کنید پدرم در اومده.

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید