اگر از کاربران بخش وبلاگ پرشین‌تولز هستید و مقالات ما را دنبال می‌کنید، حتماً بخش قبلی مقاله استراتژی دیجیتال مارکتینگ آن را خوانده‌اید. در این مقاله قصد داریم به بررسی ادامه این بحث بپردازیم تا اهمیت آن را برای کسب‌وکارتان، به خوبی متوجه شوید.

هوش مصنوعی همچنان در حال رشد است و استفاده از آن در دیجیتال مارکتینگ بیشتر می‌شود! هوش مصنوعی یکی از رایج‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ به حساب می‌آید. هوش مصنوعی نیز به همین منوال به رشد و برتری خود ادامه خواهد داد. هوش مصنوعی باعث می‌شود آنالیز داده‌ها موثرتر باشد، رهبری‌های بالقوه به سرعت هدف‌گیری شوند و وظایفی که انجام آن‌ها برای انسان‌ها سخت است به راحتی انجام شوند. گاهی به شکل یادگیری پیشرفته ماشین خواهند بود. هوش مصنوعی هم‌چنین می‌تواند الگوهای رفتاری آنلاین مشتریان را رصد کند و کمک می‌کند تا درک آنی خوبی از این رفتارها داشته باشید؛ البته همواره این دغدغه وجود دارد که آیا این رصد و مانتیور رفتارهای مشتریان، اخلاقی است یا نه. حتی اگر نخواهید هوش مصنوعی را بدین طریق استفاده کنید، با این حال باید به واکنش مشتریان به آن و استفاده کردن یا نکردن رقبای‌تان از آن دقت کنید.

امنیت کاربران در سال ۲۰۱۹ اهمیت زیادی خواهد داشت! هر شرکتی باید این اطمینان را داشته باشد که امنیت‌شان کامل و جامع است. حتی اگر مشتریان نیز ندانند، مستحق این هستند که اطلاعات شخصی و مالی خصوصی آن‌ها امن بماند. البته همه شرکت‌ها چنین تعهدی نمی‌دهند و مشتریان نیز شروع به اهمیت دادن به این مورد کرده‌اند. با پیاده‌سازی قانون کلی حمایت از داده‌ها که در سازمان کسب‌وکار وجود دارد، مشتریان شروع به اهمیت دادن به این کرده‌اند که شرکت‌ها با اطلاعات آن‌ها چگونه برخورد می‌کنند و چه نوع رفتاری دارند. در باب امنیت اطلاعات با مشتریان سخن بگویید. چه مزیت و برتری نسبت به دیگران خواهید داشت؟ در اقتصادی که همه مردم نگرانی صحیحی از هک، دزدی و درز اطلاعات دارند، به مؤسسه‌ای اعتماد خواهند کرد که به آن‌ها قول امنیت اطلاعات و امن‌ترین فعالیت‌های تجاری را بدهند. دقیقاً همان چیزی که امسال با عنوان فیشینگ با آن روبرو شدیم و اطلاعات بسیاری از کاربران به سرقت رفت! دیجیتال مارکتینگ سال‌هاست که در این مورد فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۹ حضور پر رنگ‌تری داشت.

جستجوی صوتی اهمیت دوچندانی داشت! یکی از رایج‌ترین ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ و سال‌های آتی مربوط به جستجوی صوتی است. جستجوی صوتی، یک فناوری بسیار هوشمندانه است. هر چه باشد، شما هم دوست دارید دستان‌تان آزاد باشد و تنها با سخن گفتن به نتیجه مطلوب جستجوی خود برسید. این فناوری به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات را به صورت آنلاین، بدون هیچ دخالت دست و بدون نیاز به لمس دستگاه، بیابید. مردم عاشق این فناوری و قابلیت هستند؛ زیرا زمان‌شان با نگاه کردن به مانیتور تلف نخواهد شد. برای سال بعد برنامه‌ای داشته باشید تا کسب و کار خود را با این قابلیت، یعنی جستجوی صوتی، بهینه کنید. در بخش قبلی مقالات استراتژی دیجیتال مارکتینگ به بررسی کامل آن پرداخته‌ایم!

استفاده از ویدیوها دوچندان شده است! همه می‌دانند که بهره‌گیری از ویدئو کلیپ‌ها ضروری است. قبلاً استفاده از ویدیو کلیبپ‌های عمودی شاید بخشی کوچک یا زیرمجموعه‌ای از استراتژی بازاریابی شما بود، اما امروزه باید استراتژی کامل و مختص به خودی داشته باشد! مردم هر روزه ساعت‌های بی‌پایانی را صرف دیدن ویدیو کلیپ‌ها می‌کنند و یوتیوب بعد از گوگل، بزرگ‌ترین موتور جستجو است. ویدیوها چه بر روی فیسبوک باشند چه اینستاگرام و چه بر روی هر پلتفرم دیگری باشند، همواره تاثیرگذار و مهم هستند.  اغلب اوقات مردم دوست ندارند تا گوشی موبایل خود را گوشه‌ای بگذارند و به آن استراحتی دهند. اینستاگرام در ماه ژوئن IGTV را راه‌اندازی کرد تا ویدیوها را در حالت عمودی نمایش دهد. IGTV این امکان را فراهم می‌کند تا ویدئوها درازای بیشتری داشته باشند و این گونه می‌توانید ویدئو انیمیشن‌ها، دموها، مصاحبه‌ها، مطالعات موردی، واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه‌ای، ویدئوهای زنده و… را نشر دهید. باید در استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود باید ویدئوهای عمودی IGTV را در نظر داشته باشید.

فناوری Gen Z و حضور پررنگ آن در آینده دیجیتال مارکتینگ! قدمت فناوری Gen Z در حال بیشتر شدن است؛ این بدین معنی است که باید به این فناوری نیروی انسانی اختصاص دهید و از قدرت آن بهره ببرید. شاید به یاد داشته باشید که بازاریابان چگونه به سمت و سوی درک نسل هزاره (millennials) سرازیر شدند؛ اکنون نیز زمان این است به فناوری Gen Z توجه کنید.  بازگو کردن اظهارات یک جانبه و کلی در باب نسل جدید جوانان ممکن نیست، اما چند چیز را باید به خاطر بسپارید: این نسل به دنبال اصالت و اعتبار است و کسب و کارهایی را ترجیح می‌دهند که از منظر اجتماعی مسئولیت‌پذیر است. این نسل در دنیایی ترسناک و اقتصادی پر از چالش، بزرگ می‌شوند و به همین دلیل است که به دنبال حس امنیت و اعتماد از سوی شرکت‌ها هستند، شرکت‌هایی که دنیا را به جای بهتری تبدیل کنند.

جستجوی تصویری رونق پیدا می‌کند! گوگل مدت‌های مدیدی است که جستجوی معکوس تصاویر را فعال کرده است، اما این فناوری تصویری جدیدی، یعنی جستجوی تصویری، این را میسر ساخته است تا عکسی در دنیای واقعی بگیرید و اطلاعات راجع به آن را بیابید. بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ شاهد جستجوی تصویری و صوتی بیشتری خواهد بود.  پینترست (Pinterest) قابلیت Lens را در ماه فوریه راه‌اندازی کرده است، و پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نیز گزارش کرده‌اند که کاربرانشان بیش از ۶۰۰ میلیون جستجوی ماهانه تصویری را روی هم رفته در آن انجام داده‌اند. برای قدرت‌دهی به ویژگی جستجوی تصویری، نباید در تلاش‌های بازاریابی خود از پینترست غافل شوید و باید تصاویر وب‌سایت (یا شبکه‌های اجتماعی) خود را برای SEO بهینه کنید.

تغییر هویت اینفلوئنسرها بیشتر می‌شود! بازاریابی اینفلوئنسر نیز یک استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی قدیمی است، اما هویت اینفلوئنسرها در حال تغییر است. قبلاً شرکت‌ها وابسته سلبریتی‌ها بودند تا مردم را برای خرید کالای آن‌ها قانع کنند، اما در حال حاضر، مردم دوست دارند این توصیه‌ها را از کسانی همانند خودشان بشنوند. به عنوان یک تغییر اساسی و ترند در بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ شاهد استفاده بیشتر شرکت‌ها از اینفلوئنسرها به جای سلبریتی‌ها خواهیم بود.  به عنوان مثال، یک شرکت خرده‌فروشی مواد غذایی منجمد در ایسلند به جای استفاده از سلبریتی‌ها، شروع به بهره‌گیری از مردم واقعی (میکرواینفلوئنسرها) کرده‌اند زیرا مشتریان آن‌ها به دیگر مصرف‌کنندگان اعتماد دارند و مردم واقعی را متخصص می‌دانند. سال بعد، استراتژی بازاریابی اینفلوئنسری خود را بر این مبنا تنظیم کنید که مردم به چه کسانی اعتماد دارند و پاسخ و واکنش مردم به چه کسانی خواهد بود.  بازاریابی هر روز و هر ثانیه در حال پیچیده‌تر شدن است؛ پس بهتر است که بازاریابان همواره در حال رصد فناوری‌ها، روش‌ها و الگوهای نوظهور باشند.

اهمیت UX برای کاربران موبایل! انتظارات کاربران برای دریافت تجربیات دیجیتال سریع‌تر و بهتر رو به افزایش است و وبگردی تحت موبایل هم از این قائده مستثنی نیست. اگر قصد دارید تجربه‌ای اومنی‌چنل برای مشتریان خودتان فراهم کنید تمام پلتفرم‌های مورد استفاده شما در این استراتژی باید مکمل هم باشند و تجربه خریدی راحت و بدون مشکل از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف برای کاربرانتان فراهم کنید. حتی کمی تاخیر جزئی هم می‌تواند باعث از دست دادن یک مشتری شود: ۵۳ درصد از افراد در صورتیکه دانلود یک سایت بیشتر از ۳ ثانیه طول بکشد آن سایت را ترک می‌کنند.  صفحات لندینگ سریع‌تر معمولاً منجر به تبدیل بیشتر می‌شوند و مکانیزم AMP (قالب موبایل) امکان ایجاد صفحاتی را که به سرعت بارگذاری شوند، فراهم کرده است. با استفاده از ابزار Test my Site می‌توانید بررسی کنید که محصولات موبایلی شما چطور کار می‌کنند و در کنار آن می‌توانید برای طرح‌های بازاریابی خودتان در سال ۲۰۱۹ از AMP استفاده کنید.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث می‌پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *