برای انتخاب تصویر کوچک ویدیو، یوتیوب به شما ۴ تصویر کوچک را پیشنهاد می‌دهد که هر کدام از آن‌ها به صورت مستقیم از ویدیوی اصلی تهیه شده‌اند! برای انتخاب تصویر بندانگشتی کافی است یکی از تصاویر را که نشان‌دهنده برند تجاری‌تان است انتخاب کنید تا در بخش تبلیغات نمایش داده شود. این تصویر نیمی از شانس شما برای کلیک کاربران بر روی تبلیغات را رقم می‌زند؛ بنابراین توجه داشته باشید که بتوانید نظر کاربران را با این تصویر جلب کنید.

پس از انتخاب تصویر بند انگشتی باید آدرسی که می‌خواهید کاربران به آن منتقل شوند را انتخاب کنید! مثلاً می‌توانید کاربران را به ویدیوی کانال خود هدایت کنید. همچنین برای جمع‌آوری ایمیل کاربران می‌توانید لینک صفحه‌ای از سایت خود را انتخاب کنید که کاربران با ورود به آن می‌توانند آدرس ایمیل خود را وارد کنند. برای آن‌که مطمئن شوید کاربران ایمیل واقعی خود را انتخاب می‌کنند، کتاب یا هدیه رایگان خود را از طریق ایمیل برای آن‌ها ارسال کنید و به کاربران بگویید پس از ثبت ایمیل، برای دانلود هدیه وارد ایمیل خود شوند و از هدیه خود لذت ببرند.

چقدر بودجه برای تبلیغات خود کنار گذاشته‌اید؟

یکی از قابلیت‌های تبلیغات یوتیوب، قابلیت تنظیم بودجه تبلیغات است! هر چقدر بودجه شما بیشتر باشد، لیست ایمیل کامل‌تری جمع‌آوری می‌کنید اما اگر بودجه شما کم باشد، باید آن را کاملاً بهینه‌سازی کنید تا بتوانید یک کمپین تبلیغاتی موفق برای جمع‌آوری ایمیل کاربران داشته باشید. مثلاً ممکن است یوتیوب در ابتدا تبلیغ به شما بودجه ۱۰ دلار به صورت روزانه را پیشنهاد کند که برای شروع خوب است؛ اما پس از چند روز ممکن است به شما حداکثر مبلغ برای نمایش را بدهد که این نوع تبلیغ هدفمندتر نمایش داده می‌شود! در واقع این نوع تبلیغ به کاربران و مخاطبان هدف شما نمایش داده می‌شود و جمع‌آوری ایمیل کاربران هم به صورت کاملاً هدفمند انجام خواهد شد. جالب است بدانید در این روش شما تنها برای کاربرانی که بیش از ۳۰ ثانیه از تبلیغ شما را مشاهده کرده‌اند، هزینه خواهید کرد.

جامعه هدف خود را تعیین کنید!

مهم‌ترین مسئله برای جمع‌آوری ایمیل کاربران به صورت هدفمند، انتخاب مخاطبان هدف است! در واقع شما باید مشخص کنید که مخاطبان شما چه ویژگی‌هایی داشته باشند و بتوانید ایمیل چنین افرادی را جمع‌آوری کنید. مثلاً می‌توانید موقعیت مکانی این دسته از کاربران را مشخص کنید. اگر در زمینه گردشگری و در شهر اصفهان فعالیت می‌کنید، باید مخاطبان هدف خود را در هنگام راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی افرادی که قصد سفر به اصفهان را دارند یا ساکن اصفهان هستند را شناسایی و انتخاب کنید. پس از تنظیم کمپین تبلیغاتی خود، بر اساس ویژگی‌های انتخاب‌شده تبلیغات شما به همان دسته از افراد نمایش داده می‌شوند. فقط باید توجه داشته باشید که آنالیز کمپین را فراموش نکنید! ممکن است کمپین شما بازدهی خوبی نداشته باشد و در همان ابتدا متوجه این موضوع شوید؛ اگر آنالیزها مطابق با نیاز شما نیست، کمپین خود را تغییر دهید تا بتوانید در جمع‌آوری ایمیل کاربران موفق باشید. همچنین می‌توانید مخاطبان کمپین تبلیغاتی خود را مطابق با ویژگی‌های سنی و جنسیتی کسب‌وکارتان تنظیم کنید تا کمپین شما موفق‌تر باشد. پس از آن کمپین خود را اجرا کنید و با انتقال کاربران به صفحه فرود سایت خود، ایمیل آن‌ها را دریافت کنید و یک لیست ایمیل هدفمند جمع‌آوری کنید. پس اجرای کمپین می‌توانید از طریق پنل Google AdWords آن را بر اساس هدف خود آنالیز کنید.

تولید ویدیو بر اساس نیاز کاربران در جامعه هدف

کانال یوتیوب شما از چه کاربرانی تشکیل شده‌اند؟ مثلاً اگر یک صفحه در رابطه با عکاسی داشته باشید، مخاطبان هدف افرادی هستند که یا عکاس هستند یا علاقۀ زیادی به عکاسی دارند. به کاربران هر هدف، مخاطب هدف گفته می‌شود که هرچقدر مخاطبان هدف موضوع فعالیت شما، در کانال بیشتر باشند، تعداد بازدید ویدیوهای یوتیوب شما افزایش پیدا می‌کند. در واقع با جمع‌آوری مخاطبان هدف می‌توانید به افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب و ویدیوی خود کمک کنید. اگر مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده‌اید، اکنون زمان تولید ویدیو برای کاربران هدف است! به دنبال ویدیوهایی باشید که بتواند نیاز، مشکلات و سوالات کاربران را پاسخ‌گو باشد. مثلاً اگر در کانال عکاسی خود در رابطه با تکنیک‌های عکاسی ویدیو منتشر کنید، تعداد بازدیدهای ویدیو افزایش پیدا می‌کنند اما اگر در این صفحه یک ویدیو در رابطه با موبایل‌های پرچم‌دار منتشر کنید، تعداد بازدیدهای ویدیو به شدت کاهش پیدا می‌کند. مخاطبان هدف کاملاً با موضوع کانال مرتبط هستند؛ مثلاً در کانالی با موضوع مد و لباس، مخاطبان هدف افرادی هستند که به صنعت مد و لباس علاقۀ دارند.

برای داشتن یک کانال موفق و افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب باید درک درستی از مخاطبان خود داشته باشید؛ یکی از راه‌های افزایش مخاطبان، پیدا کردن کلمات کلیدی پرجستجو است. با بکارگیری کلمات کلیدی در بخش عنوان، توضیحات و برچسب‌های ویدئوی خود می‌توانید تعداد مخاطبان هدف خود را افزایش دهید.

ارتباط موضوعی عنوان و ویدیوهای تولید شده

انتخاب موضوع ویدیو اولین قدم برای اشتراک‌گذاری است اما مسئله به انتخاب یک موضوع جذاب ختم نمی‌شود! ویدیویی که در یوتیوب منتشر می‌کنید باید ارتباط کاملی با عنوان انتخاب‌شده داشته باشد تا کاربری که با دیدن عنوان تشویق به دیدن ویدیو می‌شود، با دیدن ویدیو به هدف خود رسیده باشد. برای افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب باید یک عنوان متناسب با محتوای ویدیو انتخاب کنید و محتوایی جذاب در اختیار کاربران قرار دهید.

کاربران کانال یوتیوب شما انتظار دارند ویدیوهای منحصربه‌فرد و باکیفیت ببینند؛ انتشار ویدیوها بدون تدوین نمی‌توانند نیاز و انتظار کاربران را برطرف کند. بنابراین اگر می‌خواهید یک ویدیوی باکیفیت برای کاربران منتشر کنید، با استفاده از نرم‌افزارهای تدوین ویدیو باید آن را تنظیم کنید! شاید استفاده از یک دوربین باکیفیت و حرفه‌ای بهتر از دوربین موبایل‌ها باشد اما در نهایت محتوای یک ویدئو برای کاربران اهمیت بیشتری دارد.

مدیر بازاریابی یوتیوب معتقد است ویدیوهای خوب در ۵ ثانیه اول نظر کاربران را جلب می‌کند و اگر در ۵ ثانیه اول نتوانید انتظار کاربران را برآورده کنید، ممکن است تعداد زیادی از مشاهدۀ‌کنندگان ویدئوی خود را از دست بدهید. همچنین اشاره می‌کند کسب‌وکار‌هایی که در ابتدای ویدیوی خود یک تیزر دربارۀ کسب‌وکار خود قرار می‌دهند، بازدهی بهتری دارند. همچنین باید آن‌چه را که قرار است کاربران پس از مشاهدۀ ویدیو یاد بگیرند، در عنوان به آن اشاره کرد. در پایان ویدیو هم به کاربران بگویید که باید چه کاری انجام دهند! مثلاً اگر ویدیوی شما در رابطه با خرید یک محصول است، به آن‌ها بگویید که برای خرید آن باید چه کاری انجام دهند یا یک راه ارتباطی برای آن‌ها قرار دهید. این موارد به افزایش بازدید ویدئو در یوتیوب کمک زیادی می‌کنند و منجر به افزایش کاربران کانال شما خواهد شد.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی بر روی مارکتینگ کسب‌وکارتان دارد و نباید از آن غافل شوید. ویدیو مارکتینگ با استفاده از یوتیوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید ویدیوهای خود را به تعداد زیادی از کاربران و مخاطبان هدف کسب‌وکارتان نمایش دهید. در یوتیوب می‌توانید به صورت رایگان ویدیوهای خود را به کاربران نمایش دهید یا برای افزایش مخاطبان ویدئوهای خود، از تبلیغات یوتیوب استفاده کنید. تمام این موارد بستگی به بودجه کسب‌وکارتان برای بخش ویدیو مارکتینگ دارد. در این مقاله به بررسی برخی موارد از ویدئو مارکتینگ حرفه‌ای به کمک یوتیوب پرداختیم و در مقالات بعدی به تکمیل آن می‌پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *