افزایش سرعت سایت‌های مختلف یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مدیران سایت‌ها برای آن اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. افزایش سرعت بارگذاری سایت به شما کمک‌ می‌کند تا بتوانید رتبه سایت‌ خود را در موتورهای جستجو تا حد زیادی افزایش دهید؛ یکی از فاکتورهای بسیار مهم در رتبه‌بندی سایت‌های مختلف بررسی سرعت بارگذاری سایت توسط ربات‌های گوگل است که بهینه‌سازی سایت به شما کمک زیادی می‌کند. کش وردپرس یکی از مهم‌ترین عواملی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید سرعت سایت وردپرسی خود را را تا حد زیادی افزایش دهید. در مطلب قبلی به بررسی فعال‌سازی کش وردپرس و افزایش سرعت سایت با افزونه W3 Total Cache پرداختیم که در این مقاله نیز به بررسی ادامه آموزش افزونه  W3 Total Cache خواهیم پرداخت تا بتوانید سرعت سایت خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

شبکه توزیع محتوا (CDN)

شبکه توزیع محتوا (CDN) یکی از ابزارهای در دسترس وبمستران و مدیران سایت‌ها است که به افزایش سرعت بارگذاری سایت‌ها کمک زیادی می‌کند. شبکه‌های توزیع محتوا با استفاده از سرور‌هایی که در سراسر دنیا پخش شده‌اند، با بررسی موقعیت جغرافیایی کاربران به جستجوی نزدیک‌ترین سرور به کاربران می‌پردازند و اطلاعات را از طریق آن فراخوانی می‌کنند! این‌کار سبب می‌شود تا کاربران بتوانند اطلاعات سایت را بسیار سریع دریافت کنند و همین مورد به افزایش سرعت بارگذاری سایت کمک می‌کند. یکی از قابلیت‌های این افزونه فعال‌سازی CDN است که با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را سریع‌تر به کاربران خود نمایش دهید.

 • CDN: با استفاده از این گزینه می‌توانید قابلیت CDN را در سایت وردپرسی خود فعال کنید تا بتوانید کاربران خود را با افزایش سرعت سایت راضی نگه‌ دارید.
 • CDN Type: در این بخش باید نوع CDN خود را انتخاب کنید و با استفاده از بهترین نوع که بستگی به نوع سرور شما دارد می‌توانید تاثیر بیشتری از افزایش سرعت بارگذاری سایت بگیرید.

Monitoring

با استفاده از این بخش می‌توانید حالت مانیتورینگ سایت وردپرسی خود را فعال کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به مشکل‌یابی سایت و سرور خود بپردازید.

قبلا در مطلبی که منتشر شد، به بررسی کامل مانیتورینگ سایت و اهمیت آن پرداختیم و برترین سرویس‌های مانیتورینگ وب‌سایت را خدمت شما معرفی کردیم، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا آن‌ها را مطالعه نمایید.

Miscellaneous

این بخش مربوط به فعال‌سازی سرویس افزایش سرعت سایت است که از سرویس‌های گوگل به حساب می‌آید. این گزینه نیز می‌تواند کمک زیادی افزایش سرعت سایت شما کند اما باتوجه به تحریم‌ها، اگر هاست شما ایران است نمی‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

 • Enable Google Page Speed dashboard widget: با استفاده از این گزینه می‌توانید قابلیت افزایش سرعت بارگذاری سایت با استفاده از سرویس گوگل را فعال کنید.
 • Page Speed API Key: اگر گزینه قبلی را فعال کرده باشید، در این بخش باید کلید API را وارد کنید؛ برای فعال‌سازی این کلید کافی است بر روی API key here کلیک کنید تا کلید مربوط به آن را دریافت کنید.
 • Key Restriction (Referrer): در این بخش نیز باید کلید Restriction را جهت فعال‌سازی این قابلیت فعال کنید.
 • Show page rating in admin bar: با فعال‌سازی این گزینه امتیاز مربوط به هر صفحه در نوار ابزار مدیریت نمایش داده می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید آن را ویرایش کنید.
 • Verify rewrite rules: با فعال‌سازی این گزینه با قوانین rewrite که کمک زیادی برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت است، موافقت کنید.
 • Enable file locking: با استفاده از این گزینه می‌توانید به مانیتور و بررسی فایل‌های موجود در میزبانی وب وردپرس خود بپردازید تا در صورت وجود مشکل در یکی از آنها بتوانید آن را پیدا کنید.
 • Optimize disk enhanced page and minify disk caching for NFS: با استفاده از این گزینه می‌توانید NFSهای خود را بهینه‌سازی و فشرده‌سازی کنید.
 • Enable caching statistics (on dashboard): با فعال‌سازی این گزینه می‌توانید ترافیک مربوط به کش سایت خود را مشاهده کنید؛ این گزینه به شما کمک می‌کند تا بتوانید جلوی ربات‌های مزاحم در سایت را بگیرید و همچنین میزان مصرف منابع توسط کاربران را مشاهده کنید.

Debug

دی‌باگ قابلیتی است که در صورت بروز اشکال در عملکرد این افزونه وردپرس به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانید مشکل بوجود آمده را بیابید. این گزینه همیشه باید غیرفعال باشد و تنها در صورت بروز مشکل به مشکل‌یابی بپردازید.

Import / Export Settings

با استفاده از این گزینه می‌توانید به درون‌ریزی و برون‌ریزی تنظیمات افزونه بپردازید و در سایت دیگر بدون نیاز به اعمال تنظیمات افزونه بتوانید از آن در سایت‌های دیگر نیز استفاده کنید.

 • Import configuration: با استفاده از این بخش می‌توانید تنظیمات سایت دیگری را در این سایت نیز درون‌ریزی کنید.
 • Export configuration: با استفاده از این گزینه می‌توانید از تنظیمات اعمال شده در سایت خود برون‌ریزی تهیه کنید تا بتوانید از آن در سایت‌های دیگر نیز استفاده کنید.
 • Reset configuration: در تنظیم افزونه گاهی مشکلاتی پیش می‌آید که شما نیاز به حذف تنظیمات اعمال شده دارید! حال اگر بخواهید تنظیمات را دستی پاک کنید زمان زیادی نیاز خواهید داشت. با استفاده از این گزینه می‌توانید تمامی تنظیمات اعمال‌شده را حذف کنید.

افزایش سرعت سایت‌های وردپرسی از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که مهم‌ترین آن بهینه‌سازی فایل‌ها و کدهای سایت است! در واقع اگر کدهای سایت شما بهینه نباشند، در مرورگر کاربران نمی‌توانند به سادگی بارگذاری شوند. از طرف دیگر درخواست‌های زیادی به سرور ارسال می‌شود که همین مورد علاوه بر کاهش سرعت بارگذاری سایت، سبب افزایش فشار سرور نیز می‌شود. استفاده از افزونه‌های بهینه‌سازی کدهای سایت یکی از عوامل بسیار مهم برای افزایش سرعت سایت است که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید سایت خود را تا حد زیادی در موتور جستجو افزایش رتبه دهید. در این مقاله به بررسی یک افزونه کش برای وردپرس پرداختیم که به شما امکان فشرده‌سازی کدهای وردپرس را نیز می‌دهد. در مقالات بعدی به بررسی ادامه آموزش افزونه افزونه W3 Total Cache خواهیم پرداخت تا بتوانید سرعت سایت خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *