توکن دیسکورد این روزها خیلی روی بورس قرار گرفته و برای این که بتوانید آن را پیدا کنید، باید مراحلی را روی مرورگر خود انجام دهید. توکن دیسکورد به صورت خلاصه، یک شناسه الفبایی عددی منحصر به فرد است که تمام فعالیت هایی که روی سرور دیکسورد انجام می‌دهید، از طریق آن انجام می‌شود. پس نباید آن را با هیچ کس به اشتراک بگذارید.

در ادامه در مورد این توکن و همچنین، این که چطور به دستش بیاورید، بیشتر توضیح خواهیم داد.

سوشال توکن چیست؟

توکن‌های اجتماعی نوعی ارز‌ دیجیتال هستند که می توانند پیرامون یک فرد، گروه، اجتماع یا حتی یک برند ایجاد شود. هر سوشال توکن بسته به اینکه توسط چه افرادی ساخته شده است، موارد استفاده متفاوتی دارد. همانطور که از نام این توکن ها پیداست، هرچه جامعه آن‌ها بزرگ‌تر باشد و محبوبیت بیشتری داشته باشند، ارزشمند‌تر خواهند بود. سوشال توکن‌ها را می‌توان با عناوینی همچون توکن‌های شخصی و کوین‌های یک جامعه نیز نام‌گذاری کرد.

تصور کنید هر فرد عادی یا مشهور، هر برند، هر بخش در صنعت سرگرمی و غیره که در حال حاضر در حال فعالیت هستند، توکن‌های خود را ایجاد کنند؛ به طور مثال برند گوچی (GUCCI) توکن خود را با نام GU بسازد و منتشر کند یا تیلور سوییفت (Taylor Swift) خواننده آمریکایی، توکن خود را با نام TAYLOR ایجاد و روانه بازار ارز‌های دیجیتال کند. به نظر شما این توکن‌ها چه ارزشی دارند و ارزش بازار آن‌ها چقدر است؟

توکن‌های اجتماعی چه کاربرد‌هایی دارند؟

توکن‌های اجتماعی مفهوم و ایده‌ای جدید در بازار ارزهای دیجیتال هستند. این توکن‌ها می‌توانند در آینده به یکی از بزرگ‌ترین دارایی‌ها در بازار کریپتو تبدیل شوند. در ادامه برخی از کاربردهای سوشال توکن‌ها را تشریح می‌کنیم:

کسب درآمد

حتما با مفهوم بازی‌های Play To Earn آشنایی دارید. این بازی‌ها در سال ۲۰۲۱ رشد بسیار خیره کننده‌ای داشتند و توانستند درواز‌ه‌های جدیدی از کسب درآمد را برای کاربران و توسعه‌دهندگان این مدل از بازی‌ها باز کنند. Social Tokenها نیز به مصداق بازی‌های کریپتویی، مسیر جدیدی از کسب درآمد برای افراد و برندها ایجاد می‌کنند. از جمله راه‌های کسب درآمد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش پرداخت

طرفداران برندها، افراد معروف، اینفلوئنسرها و غیره می‌توانند از این توکن‌ها برای خرید لوازم جانبی مثل کلاه، پیراهن، محصولات آرایشی، سی‌دی‌های آهنگ و غیره استفاده کنند. این توکن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان کوپن تخفیف در فرآیند پرداخت نیز استفاده شوند.

استفاده از محتواهای انحصاری

طرفداران تیم‌ها، افراد معروف، خواننده‌ها و غیره می‌توانند تعداد مشخصی از این توکن‌ها را برای باز کردن قفل خدمات یا امکانات مختلف نگهداری کنند؛ به طور مثال تعداد کاربران باید ۵۰ عدد سوشال توکن تیلور را برای شرکت در کنسرت او قفل کنند.

انعطاف‌پذیری

سوشال توکن‌ها به افراد یا احزابی که قصد جمع‌آوری سرمایه دارند، اجازه می‌دهد به جای این‌که منتظر بمانند تا محصولاتشان فروخته شود، تعدادی از توکن‌های اجتماعی خود را به فروش برسانند.

حذف اشخاص ثالث

افراد یا گروه‌ها می‌توانند با استفاده از توکن‌های اجتماعی، مستقیما از جامعه‌ای که به آن‌ها اعتماد دارند، سرمایه جمع‌آوری کنند. این جذب سرمایه بدون نیاز به اشخاص ثالث و واسطه‌ها انجام می‌گیرد.

افزایش اثر شبکه

اثر شبکه (Network Effect) یک مفهوم اقتصادی است و هنگامی رخ می‌دهد که یک محصول با استفاده بیشتر مردم، ارزشمندتر می‌شود. دوج کوین (Dogecoin) یک توکن بی‌ارزش از نظر کاربرد و جذب ارزش است؛ با این وجود، توکن DOGE به لطف یک جامعه قوی توانسته است در دسته‌بندی ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار در رتبه بسیار بالایی قرار بگیرد، که نشان‌دهنده تاثیر شبکه بر ارزش‌مندی و استفاده از یک میم کوین را نشان می‌دهد؛ اما آن‌چه که توکن‌های اجتماعی می‌توانند برای ارتقای اثر شبکه انجام دهند، عبارتند از:

مقیاس‌پذیری

داشتن یک توکن به معنی آن است که شما مالک سهمی در آن پروژه هستید. وقتی که یک توکن را می‌خریم، دوست داریم به رشد و توسعه آن کمک کنیم؛ چون همه ما می‌دانیم که هر چه جامعه یک توکن بزرگ‌تر باشد، ارزش توکن‌های ما نیز بیشتر خواهد بود.

نمادگرایی

توکن‌های سوشال از لحاظ روانی بسیار نمادین هستند. به جای استفاده از پول به عنوان پاداش‌دهی، می‌توان از سوشال توکن‌ها برای پاداش‌دهی و هدیه دادن استفاده کرد، که از لحاظ ذهنی تاثیر بسیار مثبتی بر افراد دارد و باعث رشد و توسعه کلی شبکه می‌شود.

انگیزه دادن رایگان

بسیاری از افراد روی شبکه‌های مختلف کار می‌کنند تا توکن‌های آن شبکه‌ها را به طور رایگان دریافت کنند؛ توکن‌هایی که مشخص نیست آیا روزی ارزشمند می‌شوند یا خیر. به طور مثال، افراد با انجام کارهای مختلف در راستای اهداف شبکه‌ها توکن‌هایی را به صورت ایردراپ دریافت می‌کنند که مشخص نیست ارزشی دارد یا نه.

در مورد Social Token‌ها نیز دقیقا همین اتفاق می‌افتد و سازندگان این توکن‌ها، بدون اینکه مجبور باشند تلاشی برای جذب افراد انجام ‌دهند، از این رمزارزها به عنوان انگیزه بخشیدن به کاربران استفاده می‌کنند؛ این موضوع باعث می‌شود بسیاری از افراد جذب این پروژه‌ها شوند و به گسترش جامعه آن‌ها کمک کنند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *