یکی از دغدغه های بسیار مهم کسب و کار ها هنگام راه اندازی، این است که دامنه چه تاثیری در سئو دارد! در مقاله قبلی به بررسی این موضوع پرداختیم و در این مقاله هم به بررسی ادامه این بحث می پردازیم.

وجود کلمه ی کلیدی در نام دامنه مهم است: این که کلمه کلیدی در نام دامنه شما وجود داشته باشد، کاملا اجباری نیست اما پیشنهاد می کنم در صورت امکان آن را رعایت کنید. اگر کلمه کلیدی در نام دامین شما وجود داشته باشد، قطعا معرفی حوزه فعالیتتان با آدرس سایت میسر خواهد بود. همچنین مخاطبان خیلی راحت تر از آن چه که فکرش را می کنید نام دامنه شما را به خاطر می سپارند. برای رسیدن به این هدف، می توانید از روش EMD هم استفاده کنید که این کلمه مخفف عبارت Exact Match Domain است. در این روش دقیقا باید نوع کسب و کار شما در نام دامنه سایت آورده شود که در ادامه با یک مثال به این می پردازیم.

یک وب سایت را در نظر بگیرید که زمینه فعالیت آن، فروش محصولات سوپر مارکت به صورت آنلاین است. اگر شما به عنوان یک کاربر به دنبال چنین سایتی بگردید، به احتمال خیلی زیاد عبارت «سوپر مارکت آنلاین» را در گوگل سرچ خواهید کرد؛ پس برای رعایت EMD، دامنه Supermarketonline.com می تواند بهترین اسم ممکن باشد. با این حال، باید توجه داشته باشید که چنین چیزی می ‎تواند لطمه ی جدی ای به برندسازی شما وارد کند؛ پس استفاده از EMD را در اولویت های اول قرار ندارد اما نمی توان از تاثیرات مثبت آن هم، چشم پوشی کرد. نکات مهم تری در انتخاب نام دامنه وجود دارد که از این دو مورد ذکر شده، اهمیت بیشتری دارد؛ قطعا اگر بسیاری از وب سایت های موفقی ایرانی و خارجی را بررسی کنید، متوجه می شوید که ورای این دو مورد، به نکاتی دیگری هم برای انتخاب نام دامنه ی خود، توجه داشته اند. این نکات عبارت اند از:

نام دامنه نباید دارای صورت  های نوشتاری مختلفی باشد: برای مثال فرض کنید که می خواهید از کلمه ی «فروش» در نام دامین خود بهره ببرید. احتمالا این کلمه برای رعایت EMD یا وجود عبارت کلیدی در نام دامنه می تواند کمک قابل توجهی به شما بکند اما توجه داشته باشید که به خاطر سپردن کلمه ی فروش در نام دامنه، ممکن است شما را به دردسر بیندازد. از آن جایی که بهتر است از دامنه های فارسی استفاده نکنید، مجبور هستید بسیاری از عبارات را به صورت لاتین شده در نام دامنه ی خود جای دهید که چنین موردی برای عباراتی مانند «فروش»، به خاطر سپردن نام دامنه را به امری مشکل تبدیل می کند.

Forush، Foroosh و Foroush یا حتی Furush، می تواند صورت های نوشتاری مختلفی از کلمه ی «فروش» باشد؛ بنابراین حدس این که شما نام دامنه ی خود را با کدام نوع نوشتار به ثبت رسانده اید، برای مخاطب کار چندان ساده ای نیست. پس بهتر است دامنه ای را انتخاب کنید که فقط و فقط دارای یک نوع صورت نوشتاری باشد تا به خاطر سپردن آن برای همه، ساده و آسان محسوب شود.

سعی کنید از خط تیره در نام دامین استفاده نکنید: استفاده از خط تیره هم می تواند موجب این مسئله شود که به خاطر سپردن نام دامنه برای مخاطب کاری دشوار به حساب بیاید. انتظار نداشته باشید که مخاطبانتان خط تیره ای که در وسط، ابتدای یا انتهای نام دامین به کار برده اید را همواره به یاد داشته باشند. استفاده از خط تیره، صرفا باعث می شود تا پتانسیل صورت های نوشتاری مختلف برای نام دامنه ی شما ایجاد شود؛ پس سعی کنید رعایت این موضوع را هم در دستور کار خود قرار دهید.

نام دامنه کوتاه باشد: هر چه نام دامنه کوتاه تر باشد، به خاطر سپردن آن راحت تر خواهد بود. بسیاری از افراد برای رعایت این مورد به مخفف نویسی رو می آورند که در بسیاری از موارد، استفاده از عبارات مخفف هم می تواند صدمه جدی به سئو و برندسازی وارد کند. برای خیلی ها به یاد داشتن نام چنین وب  سایت هایی دشوار خواهد بود و از طرفی دیگر، معرفی زمینه فعالیت سایت از این روش، کار چندان ساده ای به نظر نمی رسد. پس به دنبال عبارات یا کلمات کوتاه بگردید تا با سرعت بیشتری به یک برند معروف تبدیل شوید. پیشنهاد ما این است که طول دامنه انتخابیتان از 12 کاراکتر بیشتر نباشد.

هنگام انتخاب نام دامنه، به آینده کسب و کارتان هم فکر کنید!

مانند هر تجارت دیگری، برای موفقیت در کسب و کار آنلاین لازم ملزم به داشتن برنامه ای بلند مدت هستید. با این حال، ممکن است همه چیز طبق برنامه پیش نرود و مجبور به ایجاد تغییراتی در استراتژی های خود شوید. تصور کنید که قصد دارید تا یک فروشگاه اینترنتی را برای فروش تلویزیون به صورت آنلاین راه اندازی کنید. شاید استفاده از نام هایی که کلمه ی TV را در بر می گیرد، انتخاب جذابی به نظر برسد اما توجه داشته باشید که ممکن است در آینده ای دور یا حتی نزدیک، محصولی غیر از تلویزیون را هم به سبد کالاهای فروشگاه خود اضافه کنید. پس بدون شک، استفاده از کلمه ی TV در نام دامنه ای که علاوه بر تلویزیون به فروش سایر محصولات هم اشتغال دارد، می تواند مانعی بزرگ در مسیر موفقیت باشد. بهتر است تا جایی که می توانید موارد بالا را در انتخاب نام دامنه رعایت کنید. تاثیر نام دامنه بر سئو سایت یکی از موارد بسیار مهمی است که با رعایت نکات بالا، تاثیر آن بیشتر هم می شود.

طول عمر دامنه چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

شاید این سوال برای خیلی‌ ها پیش بیاید که آیا دامین‌های قدیمی‌تر از اعتبار بیشتری نزد گوگل برخوردار هستند؟ در بسیاری از کسب و کارهای سنتی، سال تاسیس یا شروع به کار، تاثیر چشم گیری روی ارزش و اعتبار آن برند می‌ گذارد؛ باید توجه داشته باشید که تجارت ‌های آنلاین هم از این قاعده مستثنی نیستند. نمی ‌توان منکر تاثیر طول عمر دامنه روی سئوی وب سایت شد اما واقعیتی که وجود دارد این است که این موضوع تاثیر چندانی بر روی سئو سایت شما ندارد. به عبارتی دیگر، یک وب سایت تازه تاسیس با رعایت بسیاری از مسائل فنی در کنار محتوای مناسب، به راحتی می‌ تواند در صفحه‌ نتایج جستجوی گوگل یا همان SERP، از یک دامنه‌ی 10 ساله سبقت بگیرد.

پس اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی هستید، برای داشتن یک دامین قدیمی اصراری نداشته باشید؛ ما به شما این اطمینان را می ‌دهیم که با رعایت سایر اصول و قواعد تاثیرگذار در سئو، سایتی بهینه برای موتور های جستجو داشته باشید.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که منظور از طول عمر یک دامنه‌ اینترنتی، زمان ثبت آن نیست؛ بلکه عمر یک دامنه موقعی آغاز می‌شود که اولین مطلب بارگذاری شده روی آن، در موتور های جستجو ایندکس شده باشد. پس اگر 10 سال پیش دامنه ‌ای ثبت کردید و هیچ فعالیتی در آن نداشته‌اید، روی اعتبار آن هیچ حسابی باز نکنید؛ چنین دامینی هیچ تفاوتی با دامنه ‌ای که تنها چند ساعت یا حتی دقیقه از زمان ثبت آن می‌ گذرد، ندارد.

تاثیر گذشته دامین روی سئو؛ دامنه نباید دچار پنالتی و خطا شده باشد!

اگر به بهانه‌ استفاده از نام یک دامنه‌ از پیش ثبت شده یا بهره بردن از اعتبار طول عمر یک دامنه، به دنبال خرید دامین دیگران هستید، باید به تاریخچه‌ آن دامنه هم توجه داشته باشید. اگر دامنه دارای بیش از سه یا چهار صاحب در تاریخچه خود شده باشد، از دیدگاه گوگل این دامنه اعتبار پایینی دارد. پس برای خرید یک دامنه‌ با سابقه قبلی، حتما تاریخچه و سر گذشت آن را مورد بررسی قرار دهید. یکی از مهم‌‎ ترین نکاتی که در حین خرید یک دامنه‌ دست دوم باید رعایت کنید، این است که آن دامنه تا به حال پنالتی نشده باشد. اگر از راه کار سئوی کلاه سیاه یا امثال آن برای بهینه ‌سازی سایت خود استفاده کنید و گوگل هم متوجه این مسئله بشود، سایت شما را با جریمه‌ سنگینی روبرو خواهد کرد که در این صورت اصطلاحا از عبارت پنالتی شدن سایت استفاده می ‌کنند. بنابراین دور دامنه ‌ای پنالتی شده است را خط بکشید و آن را کنار بگذارید چرا که خروج یک سایت از پنالتی، چندان کار ساده ‌ای نیست! همچنین توجه داشته باشید که مالک سایتی که پنالتی شده است، به عنوان یک اسپمر نزد گوگل شناخته می‌ شود. اگر پیش از این سایتی داشته ‌اید که پنالتی شده، پیشنهاد می ‌شود دامنه‌ جدید تان را به اسم کسی دیگری ثبت کنید تا گوگل دیدگاه منفی‌ ای نسبت به وب سایت جدید شما نداشته باشد.

در مقاله بعدی به بررسی ادامه این بحث می پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *