ویدیو مارکتینگ اصول ساده اما بسیار مهمی دارد و برای آن‌ که بتوانید ویدیوهای خود را به تعداد زیادی از کاربران نمایش دهید، باید آن‌ها را در هنگام تولید ویدیو و اشتراک گذاری آن رعایت کنید. در مجموعه مقالات ویدئو مارکتینگ حرفه‌ای به کمک یوتیوب قصد داریم به بررسی نکات مهم آن بپردازیم.

استفاده از ابزار گوگل ترندز (Google Trends)

اولین قدم برای تولید ویدیو پیدا کردن محتوای محبوب است که کاربران در روزهای اخیر توجه زیادی به آن داشته‌اند! در واقع پیش از آن که بخواهید اقدام به تولید ویدیو کنید، باید ببینید در روزهای اخیر چه تاپیک‌هایی برای کاربران جذاب بوده‌اند و بیشتری جستجو را داشته‌اند. اگر برای موضوعاتی که کاربران به دنبال آن نیستند ویدیو تولید کنید، بهینه‌سازی ویدیو هم ارزش زیادی ندارد و نمی‌تواند بازدید خوبی برای شما ایجاد کند.

با استفاده از ابزار Google Trends که یکی از سرویس‌های کاربردی گوگل است، می‌توانید روند جستجوی کلمات کلیدی مختلف را بررسی کنید. این سرویس میزان جستجو کلمات کلیدی مختلف را بر اساس موقعیت جغرافیایی، بازه‌های زمانی مختلف، دسته‌بندی‌ها و… نمایش می‌دهد! یکی از قابلیت‌های بسیار کاربردی این ابزار، قابلیت بررسی نرخ جستجوی کلمات کلیدی در گوگل و یوتیوب به صورت جداگانه است. بنابراین شما به راحتی می‌توانید تعداد جستجوی کلمات کلیدی مختلف در یوتیوب را پیدا کنید!

برای این کار کافی است کلمه کلیدی موردنظر خود را در بخش بالای این صفحه وارد کنید تا گوگل نمودار روند جستجوی آن را به شما نمایش دهد. جالب است بدانید با استفاده از این ابزار می‌توانید تا حداکثر ۵ کلمه کلیدی را جستجو کنید. برای تولید ویدیو در یوتیوب بازه زمانی را برای حداکثر یک ماه اخیر قرار دهید تا بتوانید بازدید خوبی برای ویدیوی تولیدشده خود جذب کنید. در بخش پایین کلمات کلیدی Youtube Search را وارد کنید تا نمودار جستجوی کلمات کلیدی در یوتیوب به شما نمایش داده شوند.

در ردیف اول شما تعداد جستجوی هر کلمه کلیدی را می‌بینید و در ردیف دوم ارزش هر کلمه کلیدی را مشاهده می‌کنید. همچنین در بخش سوم می‌توانید نمره رقابت هر کلمه کلیدی را ببینید که هر چقدر این نمره بیشتر باشد، میزان رقابت سخت‌تر است و زحمت بیشتری برای رسیدن به رتبه بهتر در بخش جستجوی یوتیوب خواهد داشت.

همچنین با استفاده از گزینه‌های دیگر به راحتی می‌توانید جستجوی خود را بر اساس کشورها و دسته‌بندی‌های مختلف شخصی‌سازی کنید و در نهایت نمودار آن را ببنید! اگر نیاز به استفاده از داده‌های این نمودار دارید، کافی است روی آیکن دانلود کلیک کنید و فایل مربوط به این نمودار را دانلود کنید.

یک پیشنهاد! اگر کانال یوتیوب شما مربوط به یک حوزه تخصصی است، کافی است از طریق بخش categories موضوع مربوط به خود را انتخاب کنید! مثلاً اگر در حوزه صنعت فعالیت می‌کنید، می‌توانید با استفاده از دسته‌بندی صنعت موضوعات موردعلاقۀ کاربران در ماه‌های اخیر را شناسایی کنید و ویدیوهای خود را بر اساس این کلمات کلیدی و محتوای آن‌ها تولید کنید. بنابراین این ابزار کمک زیادی به بهینه‌سازی عنوان ویدیو در یوتیوب می‌کند و موجب افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب و کانال شما خواهد شد.

ابزار Ubersuggest و شناسایی میزان رقابت در کلمات کلیدی

در یوتیوب اگر قصد تولید ویدیویی را داشته باشید، ابتدا باید کلمات کلیدی محتوای موردنظر خود را پیدا کنید. اکنون که کلمات کلیدی خود را پیدا کرده‌اید، کافی است با استفاده از ابزار Ubersuggest به آنالیز و تحلیل کلمه کلیدی موردنظر بپردازید! این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید میزان جستجوی کلمات کلیدی موردنظرتان را به همراه ارزش آن شناسایی کنید. این ابزار نه تنها به شما در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی، میزان جستجو و ارزش هر کلمه کلیدی را نمایش می‌دهد، بلکه میزان سختی آن را هم به شما نمایش می‌دهد! در واقع برای هر کلمه کلیدی یک نمره رقابتی ارائه می‌کند تا متوجه میزان سختی کار برای رسیدن به رتبه‌های بهتر را بدانید.

فرض کنید بخواهید در مورد کلمه “Animals” جستجویی انجام دهید؛ این کلمه را در بخش جستجوی این ابزار وارد کرده و گزینه Youtube را انتخاب می‌کنید. پس از چند ثانیه این ابزار به شما آمار و ارقامی ارائه می‌دهد که بسیار ارزشمند هستند:

کلمات کلیدی پیشنهادی در فیلد جستجوی یوتیوب

بخش جستجو یوتیوب ابزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند ویدیوی موردنظر خود را پیدا کنند. اگر در این بخش یک کلمه کلیدی را وارد کنید، یوتیوب به شما کلمات کلیدی مرتبط دیگری را هم پیشنهاد می‌کند؛ اما این کلمات کلیدی بر چه اساسی به شما نمایش داده می‌شوند؟ این کلمات کلیدی بر اساس جستجوی کاربران به شما نمایش داده می‌شوند و هر کدام بالاتر باشد، یعنی کاربران آن را بیشتر جستجو کرده‌اند. اگر به دنبال کلمات کلیدی پرجستجو هستید، کافی است کلمات کلیدی موردنظر خود را وارد کنید تا گوگل عبارات کلیدی پرجستجو را به شما نمایش دهد. یکی از راه‌های افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب، استفاده از کلمات کلیدی طولانی یا همان عبارات کلیدی هستند؛ با استفاده از عبارات کلیدی به راحتی می‌توانید تعداد بازدید خود را افزایش دهید. در بخش جستجوی یوتیوب به راحتی می‌توانید عبارات کلیدی طولانی را پیدا کنید و ویدیوهای خود را بر اساس آن تولید کنید! همچنین باید توجه داشته باشید که در بخش عنوان، توضیحات و برچسب‌ها علاوه بر عبارات کلیدی طولانی از کلمات کلیدی اصلی هم استفاده کنید. ابزار Ubersuggest را یادتان هست؟ در بخش ۲ آن را بررسی کردیم! این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید کلمات کلیدی بدست آمده را بررسی کنید و آن‌ها را بر اساس محبوبیت در میان کاربران رتبه‌بندی کنید! اکنون می‌توانید از پرطرفدارترین کلمات کلیدی که رقابت کمتری دارند، برای تولید ویدیوهای خود استفاده کنید. این کار به بهینه‌سازی عنوان ویدیو در یوتیوب کمک زیادی می‌کند و در نهایت تعداد بازدید ویدیوهای شما را افزایش می‌دهد.

 استفاده از VidIQ برای تحقیق کلمات کلیدی

استفاده از برچسب‌های درست به اندازه استفاده از کلمات کلیدی در بخش عنوان و توضیحات اهمیت دارد؛ در واقع شما در بخش برچسب‌ها هم از کلمات کلیدی استفاده کنید تا بتوانید رتبه ویدیوهای خود را در بخش کلمات کلیدی افزایش دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از برچسب‌ها به دسته‌بندی ویدیوهای خود بپردازید و در کلمات کلیدی مهم رتبه خوبی بگیرید. برای آن که بتوانید به بهینه‌سازی عنوان ویدیو در یوتیوب بپردازید، ابزار VidIQ کمک زیادی به شما می‌کند! با استفاده از این ابزار می‌توانید بهینه‌ترین و پرجستجوترین کلمات کلیدی را پیدا کنید. این ابزار یک افزونه برای مرورگر گوگل‌کروم دارد که در هر لحظه می‌توانید کلمات کلیدی را بررسی کنید. برای استفاده از این ابزار یک حساب رایگان در سایت VidIQ ایجاد کنید و کلمات موردنظر خود را جستجو کنید. همچنین در این ابزار می‌توانید ویدئوهایی با بیشترین بازدید را ببینید و از کلمات کلیدی استفاده شده در آن استفاده کنید. اگر افزونه گوگل‌کروم این ابزار را نصب کنید، با باز کردن صفحه هر ویدیو اطلاعات بسیار خوبی خواهید دید! با استفاده از این ابزار می‌توانید رتبه ویدئو، تعداد بازدید، کلمات کلیدی و… را مشاهده کنید. بحشی از این ابزار برچسب‌های استفاده شده در آن ویدیو و ویدیوهای دیگر کانال خود را مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید نمره رقابت هر یک از برچسب‌های ویدیوی موردنظرتان را ببینید و بدانید این کلمات کلیدی چه تعداد جستجو داشته‌اند. سپس با استفاده از این کلمات کلیدی ویدیوهای خود را تولید کنید و در کانال یوتیوب خود منتشر کنید.

یک نکته‌! بسیاری از کانال یوتیوب تعداد زیادی برچسب در بخش ویدیو قرار می‌دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که تعداد بیشتر برچسب‌ها موجب افزایش بازدید نمی‌شود و تنها استفاده از برچسب‌های پرجستجو و پرطرفدار به افزایش بازدید کمک می‌کند. باوجود آن که یوتیوب شما را برای استفاده از برچسب‌ها و تعداد آن محدود نمی‌کند اما باید توجه داشته باشید که تنها از کلمات کلیدی پرطرفدار استفاده کنید! مثلاً اگر یک ویدیو با ۲۰ برچسب داشته باشید که هیچ‌کدام از این برچسب‌ها بر اساس بیشترین تعداد جستجو درج نشده باشند و یک ویدیو با ۵ برچسب پرجستجو داشته باشید، قطعاً ویدیوی دوم شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه‌های بهتر در نتایج جستجوی یوتیوب دارد.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی بر روی مارکتینگ کسب‌وکارتان دارد و نباید از آن غافل شوید. ویدیو مارکتینگ با استفاده از یوتیوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید ویدیوهای خود را به تعداد زیادی از کاربران و مخاطبان هدف کسب‌وکارتان نمایش دهید.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *