اگر از همراهان همیشگی پرشین تولز هستید، حتماً مقاله قبلی در مورد روش‌های جذب فالوور واقعی در سال ۲۰۲۰ را خوانده‌اید! در این مقاله هم قصد داریم به بررسی ادامه این بحث بپردازیم تا بتوانید با استفاده از این سیستم، مشتریان کسب‌وکار خود را بیشتر کنید و درآمد بالاتری داشته باشید.

بودجه و تدارکات لازم را آماده کنید! هر مسابقه‌ای نیاز به بودجه و تدارکات دارد تا بتوانید فرآیند مسابقه را به صورت کامل اجرا کنید. مثلاً شما برای تبلیغ مسابقه خود باید بودجه لازم را تعیین و فراهم کنید تا بتوانید یک مسابقه کاملاً موفق داشته باشید. همچنین برای خرید جایزه کاربران هم نیاز به بودجه دارید! بنابراین اگر قصد دارید یک مسابقه اینستاگرامی موفق داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم میزان بودجه موردنیاز خود را به صورت کامل اندازه‌گیری و فراهم کنید. مثلاً اگر کسب‌وکار بزرگی دارید، می‌توانید یک تور خارجی برای برنده در نظر بگیرید تا هیجان مسابقه هم زیاد شود.

مسابقه اینستاگرامی خود را اجرا کنید!

اگر قصد راه‌اندازی یک مسابقه اینستاگرامی موفق را دارید، حتماً باید ایده‌های خود را متناسب با شرایط مسابقه پیاده‌سازی کنید. موضوعی و نامی که برای مسابقه خود انتخاب می‌کنید، باید متناسب با نوع مسابقه شما باشد! منظور ما این است که اگر کاربر نام مسابقه را شنید، تا حدودی متوجه شود که در مسابقه قرار است چه اتفاقی بیفتد و این مسابه مربوط به کدام کسب‌وکار است. در واقع شما باید اهداف کسب‌وکارتان را در مسابقه اینستاگرامی خود پیاده کنید تا بتوانید به آن‌ها برسید.

در اینستاگرام سعی کنید به کمک تصاویر با کاربران صحبت کنید! اگر وارد اینستاگرام شوید، عکس‌ها و ویدیوها خودنمایی می‌کنند و متن‌ها اهمیت زیادی ندارند؛ مگر این که تصاویر نظر کاربران را جلب کنند و سپس کاربران به سراغ کپشن بروند. شما هم می‌توانید شرایط مسابقه و جایزه‌ها را به صورت یک تصویر حرفه‌ای طراحی کرده و در صفحه اینستاگرام خود منتشر کنید. سپس در بخش کپشن توضیحاتی درباره تصویر خود بنویسید و قوانین مسابقه را توضیح دهید.

شما می‌توانید مراحل مسابقه را به کمک اپلیکیشن‌های مربوط به این کار دنبال کنید و تمام کارها را به کمک اپلیکیشن انجام دهید. البته اگر قصد استفاده از اپلیکیشن را ندارید و فکر می‌کنید نیازی به استفاده از آن‌ها نیست، باز هم به راحتی می‌توانید مسابقه اینستاگرامی موفقی داشته باشید. کافی است مراحل زیر را طی کنید:

  • یک پست گرافیکی و زیبا به کمک نرم‌افزارهای ویرایش عکس نظیر فتوشاپ ایجاد کنید.
  • پست را در اینستاگرام آپلود کرده و توضیحات مسابقه را درج کنید.
  • در بخش کپشن شرایط شرکت در مسابقه را بنویسید.
  • از جایزه‌ای که قرار است در نهایت به برنده هدیه داده شود، اطلاع دهید.
  • منتظر بمانید تا کاربران پست شما را لایک کنند یا هر انتظاری که باتوجه به نوع مسابقه دارید را انجام دهند.
  • در نهایت یک برنده به صورت تصادفی انتخاب کنید.
  • هدیه را به فرد برنده تقدیم کرده و یک تصویر از این فرد در صفحه اینستاگرام خود منتشر کنید.

مراحل بالا را طی کنید و یک مسابقه اینستاگرامی موفق راه‌اندازی کنید.

مسابقه اینستاگرامی خود را تبلیغ کنید!

شاید بتوان مهم‌ترین مرحله یک مسابقه اینستاگرامی موفق را تبلیغ آن دانست. اکنون که شما مسابقه خود را راه‌اندازی کرده‌اید، باید علاوه بر فالوورهای خود به سایر کاربران هم این مسابقه را اطلاع‌رسانی کنید. اگر برای کسب‌وکار خود یک سایت دارید، می‌توانید یک پست در زمینه تبلیغ مسابقه راه‌اندازی‌شده ایجاد کنید و به کاربران شرایط شرکت در مسابقه را توضیح دهید.

۱) در کانال‌های مربوط به کسب‌وکارتان، مسابقه را تبلیغ کنید!

اولین جایی که باید تبلیغات و اطلاع‌رسانی مسابقه اینستاگرامی خود را انجام دهید، کانال‌ها و صفحات خودتان در شبکه‌‌های اجتماعی مختلف است. مثلاً اگر در فیسبوک یا توییتر فعالیت می‌کنید، به راحتی می‌توانید مسابقه خود را به کاربران زیادی معرفی کنید و از آن‌ها برای شرکت در مسابقه دعوت کنید. سایت کسب‌وکارتان مهم‌ترین کانال برای اطلاع‌رسانی مسابقه به شمار می‌رود! زیرا سایت تنها کانالی است که کاربران به صورت همیشگی می‌توانند به مطالب آن دسترسی داشته باشند. کافی است یک مقاله کامل ایجاد کنید و در آن از شرایط و جایزه مسابقه اینستاگرامی خود صحبت کنید. سپس از کاربران بخواهین صفحه اینستاگرام شما را دنبال کنند و اگر به مسابقه علاقه دارند، در آن شرکت کنند. همچنین می‌توانید لینک مستقیم پست مربوط به مسابقه که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده‌اید را در سایت قرار دهید تا کاربران تنها با یک کلیک بتوانند وارد پست مسابقه شوند.

۲) از فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید!

شاید پیش خودتان فکر کنید که با وجود محدودیت‌ها دیگر کسی در شبکه‌های اجتماعی خارجی فعالیت نمی‌کند! لازم است بگوییم هنوز هم کاربران زیادی در شبکه‌هایی نظیر فیسبوک و توییتر فعالیت می‌کنند. برای ترویج و تبلیغ مسابقه خود یک پست در چنین شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید و از کاربران بخواهید برای شرکت در مسابقه صفحه اینستاگرام شما را دنبال کنند.

۳) از تبلیغات فیسبوک استفاده کنید!

اگر در فیسبوک فعالیت نمی‌کنید یا تعداد دنبال‌کنندگان شما بسیار کم است، شاید تبلیغات در فیسبوک راه منطقی‌تری نسبت به ایجاد پست تبلیغاتی باشد! تبلیغات فیسبوک یک راه بسیار ارزان و حرفه‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید کاربران زیادی را جلب کنید. البته این روش را تنها برای زمانی که مخاطبان شما در سراسر دنیا هستند و کسب‌وکارتان جهانی است پیشنهاد می‌کنم! در صورتی که مدیریت یک کسب‌وکار ایرانی را برعهده دارید، این کار ممکن است بازدهی خوبی نداشته باشد.

۴) برای کاربران خود ایمیل ارسال کنید!

هدف ما از برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی موفق این است که تمام کاربران کسب‌وکار را که از کانال‌های مختلفی جذب کرده‌ایم را به اینستاگرام هدایت کنیم! بنابراین حتماً به روش‌های مختلفی ایمیل برخی کاربران را جمع‌آوری کرده‌اید؛ پیشنهاد می‌کنم یک ایمیل با عنوان دعوت به مسابقه اینستاگرامی ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید در مسابقه شرکت کنند. همچنین حتماً جایزه مسابقه را هم بگویید تا کاربران بیشتر ترغیب به شرکت در مسابقه شوند.

۵) از مخاطبان خود بخواهید مسابقه شما را در صفحه اینستاگرام یا حتی وبلاگ خود تبلیغ کنند!

بسیاری از مخاطبان شما در اینستاگرام و برخی از آن‌ها در وبلاگ خود فعالیت می‌کنند. همچنین بسیاری از این کاربران نسبت به شما وفادار هستند و می‌توانید از آن‌ها برای تبلیغ یک مسابقه اینستاگرامی موفق استفاده کنید. کافی است از آن‌ها بخواهید یک مطلب جذاب در مورد مسابقه، در وبلاگ خود منتشر کنند یا پستی را در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. به همین سادگی و بدون هیچ هزینه کاربران زیادی را از طریق دنبال‌کنندگان خود جذب خواهید کرد و مسابقه خود را به یک مسابقه هیجانی و پرتعامل تبدیل می‌کنید.

۶) تبلیغات خود را به رسانه‌های اجتماعی بدهید!

شاید تبلیغ در رسانه‌های تلوزیونی برای یک مسابقه اینستاگرامی به صرفه نباشد اما تبلیغ در رسانه‌‌های آنلاین با توجه به هزینه‌های کم می‌تواند مفید باشد. می‌توانید در سایت‌های خبری با هزینه کم یک خبر منتشر کنید و کاربران زیادی را دعوت به شرکت در مسابقه اینستاگرامی خود کنید. همچنین اگر یک فروشگاه یا رستوران بزرگ هستید، می‌توانید از رسانه‌های چاپی برای تبلیغ مسابقه اینستاگرامی موفق خود استفاده کنید! مثلاً می‌توانید کاتالوگ مسابقه خود را چاپ کنید و به مشتریان رستوران خود بدهید تا در صورت علاقه در مسابقه شما شرکت کنند.

۷) از تبلیغات اینستاگرام یا تبلیغ در صفحات بزرگ اینستاگرامی استفاده کنید!

شبکه اجتماعی اینستاگرام امکان نمایش تبلیغات را به صورت هزاران کاربران و البته به صورت هدفمند فراهم کرده است! شما به راحتی می‌توانید تبلیغ خود را به کاربران نمایش دهید و آن‌ها را تشویق به شرکت در مسابقه اینستاگرامی خود کنید. همچنین اگر می‌خواهید از روش‌های تبلیغاتی دیگر استفاده کنید، می‌توانید به ازای نمایش آگهی تبلیغاتی خود در صفحات بزرگ هزینه‌ای پرداخت کنید و کاربران آن‌ها را هم جذب کنید. البته تنها در صورتی که مسابقه شما عمومی است می‌توانید از صفحات عمومی استفاده کنید! اما اگر مسابقه شما در یک حوزه خاص است، پیشنهاد می‌کنم تنها در صفحاتی که در همان حوزه فعالیت می‌کنند تبلیغ بدهید تا بیشترین بازدهی را نسبت به هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، داشته باشید. با استفاده از روش‌هایی که در این بخش مطرح شد، به راحتی می‌توانید جامعه شرکت‌کنندگان در مسابقه خود را افزایش دهید و یک مسابقه اینستاگرامی موفق را تجربه کنید.

در مقاله بعدی به بررسی ادامه این بحث می‌پردازیم.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *