حتما تاکنون سایت های زیادی را مشاهده کرده‌اید که به جای استفاده از http اقدام به استفاده ازhttps  کرده‌اند که ممکن است از خود پرسیده باشید چنین کاری چه مزیت هایی می توان داشته باشد! در چند سال گذشته استفاده از پروتکل https فقط برای سایت‌های سازمانی و شرکتی استفاده می‌شد تا کاربران با خیالی راحت بتوانند به آنها اعتماد نمایند و پرداختی را انجام دهند؛ به طور مثال سایت بانک‌ها یکی از مواردی است که از ابتدا با پروتکل https در میان کاربران ظاهر شد و کاربران به راحتی قادر به انجام کارهای مربوط به آن سایت‌ها بودند و دیگر جای نگرانی نبود. اما امروزه تنها سایت های تجاری و سازمانی از https استفاده نمی‌کنند و سایت های زیادی هستند که از این مورد استفاده می نمایند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سرویس https بپردازیم و اقدام به معرفی مزایا و تاثیر آن بر سئو در موتور‌های جستجو نماییم.

پروتکل HTTP چیست؟

کلمه(Hypertext transfer protocol (HTTP  یک پروتکل شناخته شده برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اینترنت است. HTTP به عنوان یک پروتکل لایه کاربرد شناخته می‌شود، به این معنی که تاکید و تمرکز اصلی در پروسه انتقال اطلاعات از نقطه A به نقطه B، بر روی نحوه توصیف و کدینگ اطلاعات است.

این کار به منظور به حداقل رساندن نگرانی کاربران درباره نحوه انتقال داده‌هایشان انجام می‌شود. از چنین انتقالی به “بی‌حافظه” تعبیر می‌شود، به این معنی که تلاش نمی‌کند از صفحه وب قبلی چیزی بخاطر آورد و مزیت آن این است که به تبع اینکه داده‌های زیادی برای ارسال وجود ندارد، در هنگام مرور، سرعت افزایش می‌یابد.

HTTP  عمدتاً برای دسترسی به صفحات HTML استفاده می‌شود و اگر بتوان منابع دیگر را نیز از طریق HTTP  مورد استفاده قرارداد، مفید خواهد بود     این شیوه‌ای است که بیشتر وبسایت‌هایی که اطلاعات محرمانه (مانند شماره کارت اعتباری) در خود ندارند، از آن استفاده می‌کنند، چرا که در آنها امنیت اطلاعات در آن لحظه‌ به عنوان اولویت اصلی لحاظ نمی‌شود.

پروتکل httpsیا SSL چیست؟

پروتکل https مخفف کلمه Hyper Text Transfer Protocol Secure است و همانطور که از پایان نام آن پیداست یک اتصال ایمن برای تامین  امنیت کاربران درمحیط اینترنت است که با خیالی آسوده وارد سایتی امن شوند و خطری از جانب سایر کاربران یا سایت ها آنها را تهدید نکند؛ در حالیکه http  خالی از هر گونه کلمه امنیت می باشد که نشان دهنده ی اتصال ساده تر نسبت به https است و هیچگونه تضمینی برای کاربران فراهم نخواهد کرد .اگر بخواهیم این دو مورد را تخصصی‌تر بررسی کنیم باید بگوییم وظیفه هر دوی آنها ارسال متن‌های ساده هستند اما تفاوت آنها در این است که در اتصال http شخص ثالث نیز قادر به خواندن اطلاعات ارسال شده است اما در اتصال با پروتکل https می توان اینگونه اظهار کرد که تنها کاربری که به سایت متصل شده است قادر به خواندن متن های ارسالی خواهد بود؛ از این رو امنیت تامین شده در https بسیار بالاتر از http است که این مورد را باید در صورت امکان در سایت خود لحاظ کنید تا علاوه بر بهینه‌سازی سئو بتوانید به اعتماد سازی سایت خود نیز کمک کنید.

SSL و آموزش تهیه آن

SSL نام یک گواهینامه امنیتی است که در هاستینگ شما ارائه می شود و می توانید آن را خریداری کنید؛ تهیه گواهی SSL می تواند باعث فعال سازی https سایت شما شود

  • پرشین تولز در راستای برقرای ارتباط امن کاربر و وب سایت با همکاری شرکت‌های اروپایی اقدام به فروش گواهینامه SSL برای  وب سایتهای ir یا دامنه های gtld می کند.

آموزش ریدایرکت کردن سایت به https و تاثیر آن بر سئوی سایت

هر کسی نمی تواند برای وب سایت خود، گواهی دریافت کند

هنگامی که وب سایت فرآیند اخذ گواهی را می گذراند، صادرکننده گواهی تبدیل به شخص ثالث قابل اعتماد می شود. هنگامی که مرورگر یک وبسایت امن را شناسایی می کند، از مندرجات موجود در گواهی آن، برای تأیید اینکه وب سایت دقیقاً همانگونه که ادعا می شود هست یا خیر، بازدید می کند. هنگامی که یک کاربر تفاوت بین وب سایت HTTP و HTTPS را بداند، می تواند مرور امن انجام دهد. این سطح امنیتی به کسب و کار آنلاین اجازه می دهد تا به دلیل اعتبار، در صنعت تجارت الکترونیکی باقی بمانند.

گوگل از HTTPS به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده می کند. تجزیه و تحلیل داده ها نشان داده است که وب سایت های HTTPS مزیت بالاتری نسبت به لینک های HTTP دارند، بنابراین تغییر به HTTPS ، مستقل از اینکه وب سایت حاوی اطلاعات محرمانه هست یا خیر، تاثیرگذار و مفید خواهد بود. جهت اطلاع بیشتر، باید بدانیم داده هایی که با استفاده از HTTPS ارسال می شوند از طریق TLS یا پروتکل امنیت لایه حمل و نقل، محافظت می شوند.

استفاده از SSL و تاثیر آن در گوگل

همانطور که می‌دانید موتور های جست‌وجو فاکتور های زیادی را برای رتبه بندی سایت ها قائل هستند که با رعایت آنها می توان به یکی از سایت هایی که در صفحه اول نتایج جستجو هستند رسید! یکی از  مواردی که موتور های جستجو و بخصوص گوگل اهمیت بسیار زیادی به آن می دهد، مسئله امنیت اطلاعت در سایت‌ها است که سایت‌های با امنیت بالاتر می‌توانند رتبه بهتری کسب نمایند؛ اما از آنجا که امنیت توسط ربات‌های گوگل به صورت تخصصی قابل بررسی نیست، گوگل موارد ظاهری را بیشتر اهمیت می‌دهد و در صورت رعایت آنها می‌توان به رتبه بهتری رسید.

استفاده از SSL و https کمک شایانی به امنیت سایت شما می‌کند و به همین دلیل است که موتورهای جستجو سایت‌های دارای آدرس‌دهی با پروتکل https  را یاری می‌کنند

پیشنهاد بسیاری از متخصصان استفاده از https  است که علاوه بر تامین بیشتر امنیت وب سایت شما، رتبه بهتری را در گوگل و سایر موتور های جستجو کسب کنید.

مشکلات SSL و استفاده از پروتکل https

حتما تا‌کنون متوجه شده‌اید که سایت‌های دارای پروتکل https و گواهینامه SSL سرعت بارگذاری پایین‌ترین نسبت به سایت‌هایی که از http استفاده می کنند دارند که این سرعت پایین ناشی از کدگذاری‌های صورت گرفته برای افزایش امنیت در گواهی SSL است. برای رفع این مشکل نیز می‌توانید سخت‌افزار سرور خود را ارتقا دهید تا از سرعت شما کاسته نشود و علاوه بر آن بر محبوبیت خود در موتورهای جست‌وجو افزوده باشید.

استفاده از پروتکل https و گواهینامه SSL در وردپرس

برای استفاده از SSL در وردپرس نیز کافی است اقدام به تهیه گواهینامه آن نمایید.

می توان از میزبانی وب خود بخواهید تا شما را در جریان تهیه SSL قرار دهند و در صورت فعال بودن آن در هاستینگ شما می توانید از آن استفاده کنید

مشکلاتی که برای وردپرس ممکن است پیش آید، عدم انتقال کاربران به صورت خودکار از آدرس قبلی که همان http است به آدرس جدید یا همان https است که در اینصورت می توانید در این بخش برای آموزش آن با ما همراه باشید.

انتقال آدرس http به https در وردپرس

برای انتقال آدرس‌های با http در وردپرس به آدرس https به صورت خوکار در سایت وردپرسی خود کافی است قطعه کدی را در فایل htaccess  موجود در سرویس میزبانی  خود قرار دهید تا کاربران به صورت خودکار به آدرس جدید منتقل شوند. برای اینکار وارد میزبانی  خود شوید و فایل .htaccess  را در سرویس میزبانی  خود باز کنید و قطعه کد زیر را در آن قرار دهید:

RewriteEngine On RewriteBase / RewriteCond %{HTTPS} off [OR] RewriteCond %{HTTP_HOST} !^domain.com$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ https://domain.com/$1 [R=301,L]>
در بخش بالا کافی است به جای domain.com در دو خط آخر آدرس دامنه خود را وارد نمایید تا در صورت بازدید کاربران از سایت به آدرس جدید منتقل شوند.

نتیجه گیری: استفاده از https علاوه بر اینکه امنیت سایت شما را به طور چشمگیری افزایش می دهد، محبوبیت سایت شما را در گوگل نیز افزایش می دهد

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Join the Conversation