اگر از همراهان همیشگی پرشین تولز هستید، حتماً مقاله قبلی در مورد آموزش گوگل سرچ کنسول را خوانده‌اید! در این مقاله هم قصد داریم به بررسی ادامه این بحث بپردازیم تا بتوانید با استفاده از این ابزار و بهینه‌سازی سایت با استفاده از آن، سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و ترافیک ورودی سایت خود را افزایش دهید.

انواع وضعیت اعتبارسنجی URL ها

بعد از ارسال درخواست اعتبارسنجی، هر یک از URL های قرار گرفته در دسته این ارورها وضعیت مشخص خود را خواهند داشت. این وضعیت ها عبارتند از:

 • Pending validation: زمانی که هر یک از URL های درون یک دسته ارور با این وضعیت مشخص شده باشند یعنی آنها در صف انتظار برای اعتبارسنجی هستند. تا زمانی که گوگل تمامی لینک های قرار گرفته را بررسی نکند، وضعیت به همین شکل باقی می ماند.
 • Passed: در حالتی که تمامی لینک های درون یک ارور بررسی و بدون مشکل تشخیص داده شدند، با این وضعیت رو به رو می شوید.
 • Failed: در این حالت گوگل به منظور بررسی ارور مشخص شده لینک ها را مورد بررسی قرار می دهد و طی بررسی ها متوجه می شود که ارور همچنان پابرجا است. در چنین شرایطی با وضعیت Failed رو به رو می شوید.
 • Other: در حالت Other گوگل نمی تواند به URL های مشخص شده دسترسی پیدا کند یا در داده های ساختاریافته نمی تواند مورد را پیدا کند. سپس چرخه متوقف می شد!

در نظر داشته باشید که URL های مشابه می توانند وضعیت متفاوتی در ارورهای مختلف داشته باشند. به عنوان مثال اگر یک URL به طور همزمان دارای ارورهای X و Y است، ارور X می تواند در وضعیت اعتبارسنجی Passed قرار گرفته باشد. اما ارور Y در وضعیت اعتبارسنجی Pending باشد.

بعد از ورود به گوگل وبمستر تولز نیاز است که با ابزارهای درون آن به شکلی مناسب آشنا شوید. یکی از این ابزارها که در زمینه رفع ارورهای مربوط به ایندکس شدن مورد استفاده قرار می گیرد، بخش coverage کنسول جدید گوگل است. در این بخش شما می توانید ارورهای پیش آمده را بررسی و با استفاده از بخش validation یا اعتبارسنجی اقدام به رفع آنها نمایید.

بخش coverage سرچ کنسول یکی از قسمت های مهمی است که کاربرد بسیار زیادی را در تحلیل سایت ایفا می کند. بخش coverage سرچ کنسول در نسخه قبلی این قسمت با نام index status شناخته می شد، اما در کنسول جدید گوگل با نام coverage در دسترس است.

کاربرد گزارش‌های coverage سرچ کنسول گوگل

بخش coverage سرچ کنسول گوگل دیتای ارزشمندی در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر وب سایت شما کمتر از ۵۰۰ صفحه است، شاید نیاز چندانی به این گزارش نداشته باشید. چرا که می توانید با وارد کردن SITE: your_site در باکس جستجوی گوگل تمامی نتایجی که از وب سایتتان در گوگل ایندکس شده است را مشاهده نمایید. همچنین می توانید با وارد کردن SITE: yoursite.com/especial page یک صفحه مشخص را نیز در نتایج گوگل جستجو نمایید. اما زمانی که تعداد صفحات وب سایت شما بیش از ۵۰۰ باشد، نمی توانید با جستجو در گوگل وضعیت تمام آنها را بررسی کنید. در نتیجه به یک مرجع مناسب نیاز دارید. آن مرجع مناسب نیز بدون شک بخش coverage سرچ کنسول گوگل است.

معرفی ابزار coverage سرچ کنسول جدید گوگل

سرچ کنسول گوگل امکانی را برای کاربران خود فرآهم آورده است که به کمک آن بتوانند اطلاعات لازم درباره وضعیت ایندکس شدن URL های وب سایت خود به دست آورند. این امکان در قالب گزارش coverage در اختیار افراد قرار گرفته است که پیش تر با نام index status شناخته می شد. در بخش coverage گوگل کنسول علاوه بر امکان مشاهده اطلاعات مربوط به ایندکس شدن لینک های سایت، توضیحاتی درباره مشکلات و ارورهای پیش آمده نیز قرار گرفته است. در نتیجه می توانید به راحتی و با کمی بررسی مشکلات ایجاد شده را شناسایی و حل نمایید. به طور کلی در گزارش coverage سرچ کنسول URL ها دارای یکی از وضعیت های زیر هستند:

 • Error (باکس قرمز): لینک هایی که در این بخش قرار می گیرند هنوز ایندکس نشده اند. برای این اتفاق دلایل بسیاری وجود دارد. در این حالت باید دلیل مشکل ایجاد شده را شناسایی و سپس در صدد حل آنها بربیایید.
 • اشتباهات رایج سئو را می‌شناسید؟ – بخش اول

 • Valid with warnings (باکس زرد): در این حالت پیج شما ایندکس شده اما دارای مشکلاتی می باشد که بهتر است از آنها اطلاعاتی جمع آوری کنید.
 • Valid (باکس سبز): اگر در گزارش coverage سرچ کنسول گوگل با این مورد رو به رو شدید، باید بدانید که لینک های قرار گرفته در این قسمت بدون هیچ مشکلی توسط گوگل ایندکس شده اند.
 • Excluded (باکس خاکستری): در چنین حالتی URL های قرار گرفته ایندکس نشده اند. اما گوگل سرچ کنسول بر این باور است که شما این امکان را از خزنده های موتور جستجو گوگل سلب کرده اید. به عنوان مثال ممکن است لینک مشخص شده یک نسخه تکراری از صفحه کانونیکالی باشد که پیش تر توسط گوگل ایندکس شده است.

بخش coverage سرچ کنسول گوگل لازم است بدانید که هر یک از حالت های مشخص شده (error، warning و excluded) به دلایل مشخصی اتفاق افتاده است. به همین دلیل باید به خوبی نسبت به دلیل آن آگاهی پیدا کرده و آنها را رفع نمایید. مسئله مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در coverage سرچ کنسول جدید گوگل می توانید اطلاعات بیشتری را در مقایسه با نسخه قبلی آن داشته باشید.

گوگل برای نمایش اطلاعات مربوط به هر یک از این بخش ها از یک نمودار استفاده کرده است.در بالای باکس ها تعداد لینک ها و در زیر این باکس های گزینه ای با نام impressions قرار گرفته است که در صورت فعال کردن تیک آن، می توانید ببینید که ارورهای موجود در URL ها تا چه میزان روی پایین آمدن تعداد نمایش آنها تاثیر گذاشته است.

بعد از اینکه سایت شما بالا آمد، به مرور زمان اطلاعات این قسمت تکمیل می شود. با هر بار ایندکس شدن لینک ها، اطلاعات مربوط در این قسمت به روز رسانی می شوند. همانطور که می دانید ایندکس شدن یک محتوا توسط گوگل معمولا بین چند ساعت، چند روز یا چند هفته زمان می برد اما اگر قصد دارید این فرآیند سریع تر اتفاق بیافتند، می توانید از ابزار URL inspection استفاده می‌کنید.

صفحه Details در بخش coverage سرچ کنسول

در پایین نمودارها با بخش Details رو به رو می شوید. این بخش به چندین قسمت مختلف تقسیم شده که عبارتند از:

 • status: در این قسمت یکی از ۴ وضعیت ممکن (error، warning، excluded و valid) به نمایش گذاشته می شود.
 • type: در این بخش نیز شما با دلایل بروز هر یک از این وضعیت ها رو به رو خواهید شد.
 • validation: وضعیت اعتبارسنجی تغییرات اعمال شده توسط گوگل در این قسمت نشان داده می شود. بعد از آنکه شما مشکلاتی که به آنها اشاره شده است را رفع نمودید، می توانید از گوگل بخواهید که وضعیت اعتبار سنجی تغییرات اعمال شده را بررسی و تایید کند. اگر تمام مشکلات عنوان شده حل شد، ارور مربوطه mark شده و به قسمت انتهایی باکس می رود.
 • trend: در این بخش روند تغییرات هر لینک به صورت یک نمودار نمایش داده می شود. برهمین اساس می توانید به خوبی میزان تغییرات و شدت آنها را بررسی نمایید.
 • page: در این قسمت  تعداد صفحاتی که یکی از ارورهای مشخص شده را دارند، به شما نشان داده می شود. گاهی ممکن است تعداد صفحات دارای یک ارور صفر باشد اما گاهی نیز ممکن است در تعداد زیادی از صفحات این ارور مشترک باشد

 

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *