Doorways صفحاتی هستند که هدف از ایجاد آن‌ها، تغییر مسیر کاربر و هدایت وی به یک صفحه یا وب‌سایت خاص است. این صفحات معمولاً از کلمات کلیدی، اشباع شده‌اند و از طریق متن و کاراکتر، برای اخذ یک جایگاه مناسب در گوگل تلاش می‌کنند. این رویه نیز به دلیل عدول از دستورالعمل‌های گوگل در حوزه سئو، از مصادیق سئوی کلاه سیاه محسوب می‌شود.  شکی نیست که لینک‌ها برای تولید ترافیک برای هر وب‌سایت یک مؤلفه ضروری هستند و امکان کشف محتوای جدید را برای کاربران مقدور می‌سازند. اما سئوی کلاه سیاه از چنین واقعیتی سوءاستفاده می‌کند. در نتیجه به‌کرات با صفحاتی مواجه می‌شویم که تنها هدف آن‌ها، قرار دادن انبوهی از لینک‌های غیرمفید است که به‌ندرت ارتباطی با موضوع موردنظر کاربر دارند. همچنین تولید محتوای خودکار، روشی است که با استفاده از برنامه‌نویسی پیاده می‌شود. در اینجا هدف اصلی این است که با صرف زمان کمتر، جایگاه بهتری در موتورهای جستجو حاصل شود. چنین رویه‌ای به تولید محتوای کم‌ارزش یا اساساً بی‌معنی منجر می‌شود که اگرچه حاوی کلمات کلیدی هستند اما عملاً هیچ منفعتی برای کاربر ندارند.  این مورد بی‌تردید خطرناک‌ترین حربه مورداستفاده در سئوی کلاه سیاه است.

موارد قبل، اگرچه چیز ارزشمندی را به شما نمی‌دهند، اما جز اتلاف زمان، عمدتاً خسارت دیگری هم برایتان به بار نمی‌آورند؛ اما چنین صفحاتی نه‌تنها چیزی به داشته‌هایتان اضافه نمی‌کند، بلکه داشته‌هایتان را نیز در معرض خطر قرار می‌دهند. فیشینگ، تروجان و ویروس از متداول‌ترین خطراتی هستند که سئوی کلاه سیاه برای سرقت اطلاعات یا آسیب رساندن به سیستمتان از آن‌ها استفاده می‌کند. در انتها باید گفت به‌طورکلی هر شکلی از بداخلاقی و عدول از قواعد صحیح سئو را می‌توانیم سئوی کلاه سیاه تلقی کنیم. با همین منطق، غیر از موارد گفته‌شده، تولید محتوای کم‌ارزش، کپی کاری، اسپمینگ (هرز نگاری) و … همه و همه از مصادیق بارز سئوی کلاه سیاه هستند. کسانی هستند که با گذاشتن کامنتی با محتوای آدرس وبسایتشان و تکرار آن به صورت اسپم کردن در وبسایتی دیگر میخواهند رنک وبسایت خودشان را بالا ببرند . در صورتی که اینطور نیست و رنک وبسایت برعکس افت میکند . برخی در وبسایت هایشان لینک ها و تکست هایی که حاوی کلمات کلیدی وبسایتشان هست را در بک‌گراند سفید و با رنگ سفید به طوری که چیزی برای کاربر مشخص نیست می‌گذارند؛ موتور جستجو این هارا تشخیص داده و اعتبار وبسایت را کم می‌کند. البته این روش نیز که در گذشته کاربرد داشت ولی الان نه یکی از روش هایی است که وبمستر برای بالا بردن رنک وبسایتش لینک هارا دستکاری میکند و یا لینک ورودی به وبسایت خودشان از دیگر وبسایت ها میخرند که متاسفانه این روش در وبسایت‌های بزرگ هم دیده میشود ولی بسیار خطر ناک و مضر است.  کپی کردن محتوای وبسایت دیگر در وبسایت خودتان بسیار بسیار مضر است پس بهتر است محتوای ناب تولید کنید و به کاربرانتان احترام بگذارید .هیچ چیزی مثل محتوای ناب در یک وبسایت نمیتواند رنک قابل توجهی را بالا ببرد.

سئوی کلاه سیاه به درد چه کسانی می‌خورد؟

وقتی وبسایتی دارید که میخواهید رنک آن را بالا ببرید از تکنیک های سئوی کلاه سفید استفاده کنید و سعی کنید محتوای ناب تولید کنید.  تکنیک های سئوی کلاه سیاه در قدیم که هوش مصنوعی نبود و همه چیز اینقدر هوشمند نبود مورد استفاده قرار میگرفت ولی الان نمیتوانید  از آنها استفاده کنید چون شناسایی میشوند و وبسایت شما از ایندکس شدن محروم مییشود و یا اینکه اعتبارتان پایین می آید؛ اما در نهایت باید بدانید که سئوی کلاه سیاه برای راه اندازی بیزنس ها و وبسایت هایی که در طولانی مدت خواهند بود و کار می‌کنند مضر است ولی شما میتوانید در وبسایت‌هایی که قرار است فقط کاربر بگیرید و اعبار بالا ببرید به سرعت و برای کوتاه مدت است شاید مفید باشد.

جایگاه سئوی کلاه سفید در سال ۲۰۱۹

سئو کلاه سفید که موضوع اصلی این بخش از مقالات سئو است. باید بدانید که در این نوع سئو قرار است که شما مطلب را برای مخاطب بنویسید و در پی آن زمانی که مخاطب، مطلب شما را پسندید، موتور جستجو نیز شما را شناسایی خواهد کرد؛ چرا که اگر شما در خدمت مخاطبانتان باشید، موتورهای جستجو نیز در خدمت شما خواهند بود. در کدنویسی سایت باید تگ h1, h2, h3 , h4 , h5 و تگ h6 را به طور مناسبی با استفاده از کلمات کلیدی هر صفحه و همچنین عناوین مهم موجود در هر صفحه تکمیل کنید. البته اگر کدنویس هم نباشید و سایت شما با استفاده از وردپرس ساخته شده باشد، خود وردپرس این کار را برای شما انجام می‌دهد. غیر از تگ هایی که ذکر شد، متا تگ توضیحات (Meta description tag) و تگ Alt که مربوط به توضیحات تصاویر است نیز وجود دارند که باید به طور صحیح و استاندارد تکمیل شوند. از تگ عنوان (Title tag) هم غافل نشوید که سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی می‌کند.  سعی کنید تا جایی که ممکن است متا تگ توضیحات را طوری بنویسید که علاوه بر توصیف محتوای آن صفحه، کاربر را ترغیب کند که وارد آن صفحه بشود چرا که اگر آن صفحه از سایت شما در سرچ موتورهای جستجو جایگاهی کسب کند، در ادامه عنوان صفحه (که همان تگ Title است) ، متن موجود در متا تگ توضیحات هم نمایش داده می‌شود.

شاید بتوان گفت مهم ترین مورد در سئو کلاه سفید، محتوای با کیفیت است. نکات بسیار زیادی در مورد یک محتوای استاندارد وجود دارد. در گذشته گفته می‌شد که مطالب هر صفحه باید کوتاه باشد تا خواننده از مطالعه آن خسته نشود اما در این سال ها به نظر میرسد صفحاتی که دارای متنی حاوی بیش از ۱۰۰۰ کلمه هستند، راحت در موتورهای جستجو جایگاه به دست می‌آورند. البته همه نکاتی که ما در سئو کلاه سفید بیان می‌کنیم با این پیش فرض است که شما قبل از هر چیز به مفید بودن محتوا برای کاربرانتان توجه می‌کنید، چرا که اگر همه این نکات بیان شده را رعایت کنید اما کاربران، شما را نپسندند موتورهای جستجو نیز شما را نخواهند پسندید.  بعد از تعدادی پاراگراف از یک تصویر زیبا ، جذاب و با کیفیت استفاده کنید تا چشم کاربران از مشاهده حجم زیاد و یکنواخت متن ها خسته نشود و مدت بیشتری را به مطالعه سایت شما بپردازند.

این مسئله کمک می کند تا شاخصی با عنوان Time on site که به طور مستقیم در سئو سایت شما موثر است، بهبود یابد. ضمنا در همین راستا توجه داشته باشید که تعداد خطوط هر پاراگراف را نیز بیش از حد افزایش ندهید و بعد از هر چند خط از مطلبتان، یک تیتر جدید استفاده کنید. چگالی و تراکم کلمه کلیدی در متن نیز مهم است که در این مورد نیز اگر سایت وردپرسی داشته باشید می توانید از افزونه Yoast SEO کمک بگیرید. سعی کنید در هر صفحه ای که می‌توانید، از ویدئو استفاده کنید چرا که از دو جهت به سئو شما کمک می‌کند. جهت اول اینکه مشاهده ویدئو توسط کاربران باعث می‌شود Time on site افزایش پیدا کند و جهت دوم اینکه گفته می‌شود جدا از اینکه ویدئو دیده می‌شود یا خیر، همین که یک ویدئو در سایت خود قرار داده اید، از نظر موتورهای جستجو ارزشمند است و نشان می‌دهد که شما برای غنی سازی مطالب سایت خود تلاش کرده‌اید.

از آن جهت که تولید ویدئو معمولا کار بسیار پرهزینه ای است، پیشنهادی برای صرفه جویی در این هزینه ها برای شما داریم. ارزان ترین راه برای داشتن چند ویدئو در سایت این است که اقدام به دانلود ویدئوهای مرتبط از سایت یوتیوب کنید و بر روی آنها زیرنویس و آدرس سایت خود را ثبت و منتشر کنید. توجه کنید که ویدئو ها را به صورت پخش آنلاین و غیر قابل دانلود در سایتتان قرار دهید، چرا که اگر آن را صرفا در قالب فایل قابل دانلود منتشر کنید، کاربر بعد از دانلود آن از سایت شما خارج می‌شود و کمک آنچنانی به سئو سایت شما نخواهد کرد.  از قرار دادن فایل های قابل دانلود در مطالب هم غافل نشوید. در این مورد هم روشی به شما توصیه می‌کنیم که هم زمان کمی از شما می‌گیرد و هم کارایی نسبتا خوبی دارد. توصیه می‌شود همان مطلبی که در قالب یک مقاله نگاشته اید را در دو فایل Word و PDF ذخیره کنید بعد آنها را با نام عنوان همان مطلب به علاوه عبارت Docx و PDF برای دانلود قرار دهید.

در بسیاری از سرچ ها، کاربران به دنبال فایل های ورد و پی دی اف می‌گردند که با قرار دادن این موارد در سایت شانس خوبی برای بازدید از سایت در سرچ ها وجود دارد.  در صفحات سایت خود از لینک دهی داخلی و خارجی استفاده کنید. لینک دهی داخلی به این معنی است که شما از یک صفحه از سایت به صفحه دیگری از سایت خودتان لینک دهید و از خواننده دعوت کنید آن صفحه را نیز مطالعه کند. این نوع لینک دهی باعث می‌شود هر کاربر، تعداد صفحات بیشتری از سایت شما را مشاهده کند که این اتفاق به طور مستقیم در محبوبیت شما در بین موتورهای جستجو تاثیر دارد. لینک دهی خارجی همانطور که از اسم آن مشخص است، به این معنی است که از سایت خود به سایت دیگری لینک دهید که این کار باعث می‌شود ربات های خزنده مربوط به موتورهای جستجو، راحت تر بتوانند موضوع و محتوای صفحات سایت شما را بشناسند و اعتبار آن اعتماد کنند.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *