شماره IMEI برای بسیاری از افراد مبهم است. این شماره‌ها که در قسمت‌های پنهان گوشی درج شده به طور معمول برای شناسایی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بسیاری بر این باورند که از طریق این شماره مورد رصد و نظارت قرار می‌گیرند. مادر این مقاله به ماهیت IMEI پرداخته و به شما می‌گوییم آن‌ها دقیقا چه هستند و چه کاری انجام می‌دهند.

شماره IMEI چیست؟

IMEI مخفف ایستگاه بین‌المللی تلفن همراه شماره شناسایی تجهیزات، شماره‌ای است که دستگاه‌هایی که از شبکه تلفن همراه زمینی استفاده می‌کنند، به وسیله آن شناسایی می‌شوند. شاید بخواهید بدانید که یک شبکه تلفن همراه زمینی چیست؟ در واقع شبکه‌ایست که با اتصال‌های چندگانه در شهر، شما را به سیستم اصلی ارتباطات متصل می‌کند و به این جهت زمینی نامیده می‌شود زیرا به آنتن‌های روی زمین متصل هستند نه به ماهواره‌ها.

هر دستگاه استانداردی که برای هر شبکه تلفن همراه زمینی استفاده می‌شود، از جمله تبلت‌ ۳G / 4G، لپتاپ‌هایی با کارت‌های اینترنت بی‌سیم PCMCIA و سایر تجهیزات موبایل دارای یک برچسب شماره‌گذاری شده هستند. بنابراین اگر شما یک تلفن دو سیم‌کارت دارید، دو شماره IMEI را مشاهده خواهید کرد.

هدف از شماره IMEI چیست؟

شماره سریال IMEI به دو هدف حائز اهمیت است، اول اینکه دستگاه قابل شناسایی می‌شود و دوم اینکه مانع به سرقت رفتن آن خواهد شد. اگر دستگاه تلفن همراه شما به صورت جهانی شناسایی شود یک دزد نمی‌تواند با عوض کردن سیم‌کارت آن را نزد خود نگه دارد. شماره سریال IMEI از کارخانه بر روی سخت‌افزار حک شده و تقریبا امکان تغییر یا پاک کردن آن بدون آسیب زردن به دستگاه وجود ندارد. وقتی یک دستگاه به سرقت می‌رود، کد IMEI آن می‌تواند وارد لیست سیاه شده و از شبکه تلفن همراه خارج شود. سپس به دیگر شبکه‌های تلفن همراه نیز گفته می‌شود که این کار را انجام دهند.

آیا دولت می‌تواند از شماره IMEI برای پیگیری افراد استفاده کند؟

پاسخ کوتاه بله است.

در پاسخ بلندتر باید بگوییم، از آنجایی که واقعا مشخص نیست دستگاه متعلق به چه کسی است، بستگی دارد بتوانند به اسم یا مشخصات شخصی شماره IMEI شما متصل شوند یا خیر. این مشکل بیشتر برای افرادی پیش می‌آید که به صورت اعتباری اقدام به خرید می‌کنند و از آنجایی که قراردادی امضا نمی‌شود هیچ راهی برای شناسایی IMEI وجود ندارد. اگر باید شرکت مخابراتی قرارداد دارید، دولت می‌تواند از یک حکم جستجو برای دسترسی به اطلاعات IMEI برای پیگیری مکان دقیق استفاده کند. لازم به ذکر است تنها دولت نیست که می‌تواند به اطلاعات IMEI دسترسی پیدا کند، گرچه این اتفاق برای کسی نمی‌افتد اما هکرها قادر به ردیابی شما خواهند بود.

آیا تمام دستگاه‌های موبایل شماره سریال IMEI دارند؟

از آنجا که موبایل تقلبی با توجه به مقررات قانونی ساخته نمی‌شوند، اغلب آنها شماره IMEI ندارند. در سال ۲۰۱۰ مشکل عمده هند وجود همین دستگاه‌ها بود. بنابراین پاسخ سوال اینست:  نه، برخی از دستگاه‌ها شماره IMEI ندارند، اما اغلب تقلبی هستند.

IMEI را بر روی تلفن Android بررسی کنید

سریع‌ترین روش چک کردن شماره IMEI بر روی گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید ، باز کردن صفحه کلید و تایپ * # ۰۶ # است. شماره IMEI شما باید بلافاصله بر روی صفحه نمایش شما ظاهر شود. متاسفانه شما قادر به کپی و بارگذاری شماره نخواهید بود، بنابراین باید جداگانه آن را جایی یادداشت کنید.

اگر این روش جواب نداد می‌توانید به Settings -> About Phone -> Status -> IMEI Information بروید.

شماره IMEI تلفن معمولا روی جعبه نوشته می‌شود، احتمالا بر روی یک برچسب با بارکد روی آن. در غیر این صورت ممکن است شماره IMEI خود را در جای سیم‌کارت یا زیر باتری پیدا کنید.

شماره سریال IMEI را روی گوشی خود بررسی کنید

اکنون شما در مورد IMEI و کارایی آن بیشتر می‌دانید و می‌توانید از برخی سایت‌ها نظیر imei.info برای دریافت  مشخصات دقیق و اطلاعات مربوط به دستگاه‌تان استفاده کنید. در سایت دیگری مثل imeipro.info شما قادرید  شماره IMEI خود را برای اینکه ببینید در لیست سیاه قرار گرفته یا به عنوان گم‌شده یا دزدیده شده گزارش شده است یا خیر مورد ارزیابی قرار دهید. این سایت برای خرید دستگاه‌های دست دوم به شدت مناسب خواهد بود. اما در نهایت کارایی چندانی در ایران نخواهد داشت!

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.