Google Earth یکی از ابزارهای فوق‌العاده گوگل است که سال‌هاست در دسترس عموم قرار گرفته و تقریبا تمامی امکانات آن رایگان است. Google Earth هم به عنوان برنامه‌ی دستکتاپ و هم به عنوان برنامه‌ی موبایلی در دسترس بوده و کار کردن با آن نیز بسیار راحت است. اما شما می‌توانید از این برنامه‌ی ارزشمند، به صورت مستقیم در مرورگر خود نیز استفاده کنید.

نیازی به نصب Google Earth نیست، آموزش امروز ما را دنبال کنید تا بخش مهمی از قابلیت‌های مهم Google Earth را در مرورگر خود داشته باشید.

استفاده از Google Earth در مرورگر

دسترسی به Google Earth در مرورگر شما کار بسیار ساده ای است. شما مجبور نیستید چیزی را دانلود کنید و می توانید آن را در هر رایانه ای استفاده کنید. برای انجام این کار تنها کافیست به سایت google.com/earth رفته و مختصات مکان مورد نظر خود را جستجو کنید.

در اوایل انتشار “Google Earth” (نسخه وب) کاربران تنها قادر بودند که از طریق مرورگر کروم وارد سایت مورد نظر شوند. با این حال، از مارس 2020 با توجه به آپدیت‌های انجام شده در این برنامه، کاربران می توانند در مرورگرهای بیشتری مانند Opera، Firefox و Edge نیز به این برنامه دسترسی داشته باشند.

قبل از اینکه بتوانید از Google Earth نسخه وب استفاده کنید، می بایست شتاب سخت افزاری (hardware acceleration) را در مرورگر خود فعال کنید. گرچه این ویژگی به احتمال زیاد از قبل فعال شده است، اما برای بررسی مجدد آن می توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • “chrome://settings/” را در نوار آدرس وارد کنید.
 • در منوی سمت چپ بر روی گزینه “Advanced” کلیک کنید.
 • “System” را انتخاب کنید.
 • گزینه “hardware acceleration” را فعال کنید.

پیمایش در Google Earth

ممکن است وقتی برای اولین بار Google Earth را راه اندازی می کنید کمی غافلگیر شوید. از این رو توصیه می کنیم برای شروع، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

برای شروع کار تنها کافیست، بر روی کره زمین کلیک کرده و با استفاده از ویژگی “Drag” زمین را بچرخانید. برای کج نمودن زمین و زاویه دادن به آن تنها کافیست در هنگام چرخاندن، کلید “Shift” را نگه دارید تا کره زمین نسبت به نیاز شما زاویه دار شود. در مرحله بعد، اسکرول ماوس خود را برای بزرگ نمایی و کوچک نمودن تصویر حرکت دهید. همچنین می توانید از نماد های مثبت و منفی که در بخش پایینی صفحه قرار دارد برای انجام این کار استفاده کنید.

با نزدیک شدن به زمین، نام کشور ها را خواهید دید. روی آنها کلیک کنید تا کادر اطلاعاتی مربوط به آن مکان باز شود. این عملکرد مشابه در سطح محلی برای مواردی مانند شهر ها، مکان های دیدنی و پارک ها نیز اعمال می شود.

برای رفتن به جای خاص، روی نماد جستجو که در سمت چپ صفحه قرار دارد، کلیک کنید. شما می توانید بر اساس نام مکان، آدرس، طول و عرض جغرافیایی و به طور کلی تر ( برای مثال “موزه ها در پاریس”) جستجو کنید.

Google Earth در مرورگر

وقتی با Google Earth بیشتر آشنا شدید، می توانید از میانبر های صفحه کلید برای پیمایش سریع تر از آن استفاده نمایید. در این بخش چند مورد آن اشاره شده است که می توانید مطالعه نمایید:

 • “؟” نمایش لیستی از میانبر های صفحه کلید.
 • “/” جستجو کردن.
 • “Page UP/Down” بزرگ نمایی / کوچک نمایی.
 • “Arrow Keys” حرکت دادن نما.
 • “Shift + Arrow Keys” چرخاندن نما.
 • “O” بین نمای سه بعدی و دو بعدی حرکت کنید.
 • “R” ریستارت نمودن نمای خود.
 • “Space” حرکت را متوقف کنید.

ویژگی‌های مرورگر Google Earth

Voyager نام قابلیتی است که به شما امکان می دهد به تورهای مجازی بروید. گوگل آنها را به عنوان “Map-based stories” نام گذاری می کند، که می توانید با کاوش در مکان ها و کشف اطلاعات به سرعت پیش بروید.

برخی از تور هایی که می توانید انجام دهید شامل راه آهن ها، موزه های باستانی و بنای های تاریخی هر کشور است، که شما در هر مکان و زمانی می توانید از آنها بازدید کنید. برای دسترسی به این ویژگی تنها کافی است، بر روی نماد فرمان در سمت چپ کلیک کنید، با این کار پوشش “Voyager” اجرا شده و می توانید تور خود را از مناطق مختلف انتخاب کنید.

در حالی که کاوش این سیاره در نمای دو بعدی بسیار عالی به نظر می رسد، Google Earth می تواند یک قدم جلوتر باشد به طوری که بتوانید موارد را به صورت سه بعدی بررسی کنید.

با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که حالت سه بعدی همه جا در دسترس نیست و فقط در جایی می توان مکان را به صورت سه بعدی تماشا کرد که گوگل تصاویر را با جزییات بالا گرفته است ( این ویژگی به احتمال زیاد در مناطق پر جمعیت یا برای مکان های دیدنی قابل توجه در دسترس است).

اکنون می دانید که چگونه از Google Earth در مرورگر خود استفاده کنید، زمان آن فرا رسیده است که هر گوشه و کناری را که سیاره زیبای ما ارائه می کند را کاوش کنید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *