برای خیلی‌ها گرفتن یک کارت گرافیک جدا از آنچه که به صورت آنبورد در دستگاه وجود دارد، فارغ از مدلی که می‌خواهند بگیرند یک امر حیاتی محسوب می‌شود. اما واقعیت این است که در این زمینه خوبی‌ها و بدی‌هایی وجود دارد و اطلاعاتی که پیش از خرید حتما باید به آن‌ها توجه کرد.

۱- کارت گرافیک آنبورد چیست؟

این کارت گرافیک‌ها در واقع چیپست‌هایی هستند که بر روی پردازنده اصلی (CPU) قرار داشته و چند مزیت عمده دارند. اول اینکه شما هزینه‌ای اضافی برای آن پرداخت نمی‌کنید، مصرف انرژی‌شان بسیار پایین است و البته جایی نیز در کیس شما اشغال نمی‌کند.

در گذشته کارت‌های گرافیک آنبورد به خاطر عملکرد ضعیفی که داشتند، اسم و رسم بدی پیدا کردند، با اینحال این روزها پیشرفت‌های زیادی در آن‌ها دیده می‌شود. اگر چه هنوز برای بازیکن‌های حرفه‌ای انتخاب خوبی نیستند اما در مدل‌های CPU خوبریال چیپست‌هایی به کار گرفته شده که توان نمایش بدون مشکل ویدیوهای ۴K را نیز دارند یا اینکه می‌توانند بازی‌های متوسط را با تنظیمات حداقلی اجرا کنند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد این چیپ‌ها بدانید این است که آن‌ها از رم دستگاه برای انجام عملیات پردازش بهره می‌برند. این خود یک نفع و یک ضرر است. نفعش اینکه بسته به میزان رم دستگاه شما کارت گرافیک توان بیشتری قرض گرفته عملکرد بهتری دارد، ضرر اینکه عملا با مشغول شدن بخشی از رم برای پردازش گرافیکی، شما آن را برای انجام عملیات‌های کلی دستگاه از دست می‌دهید.

۲-کارت گرافیک‌های اخصتاصی چه هستند؟

 

کارت‌های گرافیک اختصاصی نقطه مقابل کارت‌های گرافیک آنبورد هستند. در خود رم اختصاصی دارند که چیپ‌ست‌ها از همان برای انجام پردازش بهره برده و با توجه به همین موضوع عموما قطعه‌ای بزرگ و جاگیر در کیس به شمار می‌روند که مصرف برق آن‌ها بسته به مدل و توانش باری اضافی بر روی پاور دستگاه وارد می‌کند.

با این حال همین باعث می‌شود که توان این کارت‌ها بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید به صورت عمومی از کارت‌های آنبورد بهتر باشد، اما آن‌ها گرمای بیشتری هم تولید می‌کنند و صد البته بسیار گران‌تر هم خواهند بود.

۳- کارت گرافیک اختصاصی یعنی پردازش گرافیکی بهتر

 

 

این یک واقعیت است و ما نمی‌خواهیم در این مقاله بگوییم که کارت گرافیک‌های آنبورد قوی‌تر هستند. حتی در مدل‌های مشابه هم با توجه به اینکه تجهیزات اختصاصی کارت گرافیک با خود روی دستگاه نصب می‌شود، عملکرد کارت گرافیک بسیار بهتر خواهد بود.

با این وجود قبل از اینکه مدلی انتخاب کنید ابتدا باید ببینید چقدر کارت گرافیک شما قوی‌تر از کارت آنبورد خواهد بود. برای مثال نمودار زیر کیفیت عملکرد بعضی مدل‌های کارت گرافیک با قیمت‌های مختلف است.

اما در حال حاضر پردازه‌های اینتل Core i7 نسل هشتم بهترین کارت‌های گرافیک آنبورد را دارند که بر اساس آمارهای videobenchmark.net  عملکردی مشابه به RX 570 خواهند داشت که یک کارت گرافیک متوسط با قیمت ۱۹۹ دلار در بازار است!

البته این مدل CPU یک پردازنده گران‌قیمت است و در بیشتر موارد شما با همچین کارت گرافیکی مواجه نخواهید بود، با این حال حتما باید توان انتخاب اختصاصی شما با کارت آنبورد را بررسی کنید.

۴- مصرف برق بیشتر در مدل‌های اختصاصی

 

 

وجود فن اختصاصی برای کارت‌های گرافیک خود گواه گرمایی است که این کارت‌ها در حالت پردازش ایجاد می‌کنند و به این خود یعنی آن‌ها برق زیادی در کیس به خود اختصاصی می‌دهند. وقتی قصد خرید یک کارت گرافیک دارید، باید ابتدا وضعیت کیس خود را بر اساس تهویه و خنک کنندگی بررسی کنید و سپس ببینید آیا پاور دستگاهتان توان راه‌اندازی کارت گرافیک مدنظر را دارد یا خیر.

۵- لپتاپ‌ها هم کارت گرافیک اختصاصی دارند

 

 

البته منظور لپ‌تاپ‌هایی هستند که در مشخصات خود این مورد را ذکر می‌کنند. در واقع این باور غلطی است که کارت‌های گرافیک استفاده شده در لپتاپ‌ها همگی آنبورد هستند. در واقع عموما کارت‌های طراحی شده برای مدل‌های مختلف لپ‌تاپ‌، اگر از چیپ‌هایی یکسانی مثل مدل‌های PC بهره می‌برند، به گونه‌ای است که بتوانند در قاب کوچک لپتاپ آن را جا دهند. مخصوصا در دستگاه‌های نازکی که این روزها به بازار عرضه می‌شود.

 

۶- بازی‌خورها باید کارت اختصاصی بگیرند

 

تردیدی در این باره وجود ندارد که اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید که دستگاهی برای بازی می‌بندید، باید به سراغ خرید کارت‌های اختصاصی بروید. کارت‌های آنبورد برای کسانی است که می‌خواهند کارهای معمولی مثل گشت و گذار در اینترنت، دیدن فیلم یا انجام بازی‌های سبک انجام می‌دند. چنین کاربرانی نباید هزینه‌ای اضافی برای کارت‌های جدا پرداخت کنند در صورتی که آن‌هایی که به دنبال انجام بازی‌های گرافیک بالا هستند، باید هزینه‌ای سنگین برای انجام بازی‌ها متحمل شوند.

یک پاسخ بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.