این روزها تولید محتوا بخش جدانشدنی از هر کسب‌وکاری است و تولید محتوا بدون توجه به کلمات کلیدی ارزش زیادی ندارد. یکی از منابع بسیار ارزشمندی که کاربران را به محتوای تولیدشده در سایت کسب‌وکارها منتقل می‌کند، موتورهای جستجو هستند. با تولید محتوای ارزشمند، می توانید رتبه آن را در گوگل بهبود ببخشید و گوگل هم، کاربرانی که محتوای شما را جستجو می‌کنند، به سایت شما منتقل می‌کند. این فرآیند به کلمات کلیدی استفاده شده در محتوای شما بستگی دارد! در واقع کلمات کلیدی به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که محتوای شما درباره چه موضوعی است. برخی کلمات کلیدی در بازه‌های زمانی مختلف، بیشتر توسط کاربران جستجو می‌شوند! به همین دلیل تمام افرادی که برای سایت‌ها تولید محتوا می‌کنند، باید بدانند که در حال حاضر چه کلماتی بیشتر جستجو می‌شوند. گوگل ترندز ابزاری است که در این زمینه به شما کمک زیادی می کند؛ اگر می‌خواهید با این ابزار آشنا شوید، در این مقاله همراه ما باشید.

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز یکی از ابزارهای توسعه یافته توسط شرکت گوگل است. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد محبوبیت کلمه کلیدی خاص یا موضوعی را در یک بازه زمانی خاص ببینند. استفاده از این ابزار کاملاً ساده است! کافی است وارد سایت گوگل ترندز شوید و در باکس جستجو، کلمه کلیدی موردنظر خود را سرچ کنید. گوگل ترندز نمودارهای مربوط به آن را در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید از آن در تولید محتوای خود استفاده کنید. در مقاله بعدی به آموزش کامل گوگل ترندز خواهیم پرداخت، اما در این مقاله قصد داریم به بررسی امکانات و قابلیت‌هایی که در اختیار کاربران قرار داده است، بپردازیم.

گوگل ترندز یک ابزار بسیار کاربردی و ساده است؛ می‌توان آن را نسخه ساده‌ای از Google Insights برای برای جستجوی کلمات کلیدی در نظر گرفت. گوگل ترندز در حال حاضر به یکی از ابزارهای ضروری و بسیار پرطرفدار برای تمام کسانی که کسب‌وکاری دارند یا مشغول تولید محتوا هستند، تبدیل شده است. استفاده از این ابزار، یک روش بسیار عالی برای گزارش‌گیری جستجوی کاربران در سطح وب است. روش‌های مختلف و البته مفیدی وجود دارد که بازاریابان با استفاده از آن‌ها می‌توانند به کمک این روش‌ها از گوگل ترندز استفاده کنند. گوگل ترندز می‌تواند فرصتی برای پیدا کردن میزان محبوبیت کلمات کلیدی در بازه‌های زمانی باشد که توسط کاربران جستجو می‌شود.

Google Trends چه امکاناتی در اختیار ما قرار می‌دهد؟

اکنون که با ابزار Google Trends آشنا شده‌اید، حتماً می‌خواهید بدانید که این ابزار چه قابلیت‌هایی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

  1. نمایش ترند مربوط به کلمات کلیدی خاص

گوگل ترندز به تولیدکنندگان محتوا کمک می کند تا بتوانند ترندهای مرتبط با کلمات کلیدی موردنظرشان را درک کنند. در ابزار گوگل ترندز شما می توانید به راحتی تا 5 واژه را در زمان واحد در بخش جستجوی کلمات کلیدی وارد کنید. گوگل ترندز به کمک نمودار های خطی، محبوبیت و میزان جستجوی آن واژه ها در یک بازه زمانی مشخص را نشان می دهد. این قابلیت به شما کمک می کند درک خوبی از زبان مورد استفاده توسط مخاطبان هدف خود داشته باشید. از طرف دیگر، شما می توانید متوجه شوید که کاربران بیشتر از کدام منطقه جغرافیایی کلمات کلیدی مورد نظر شما را جستجو کرده اند! این مورد می تواند تاثیر بسیار خوبی روی استراتژی کسب و کارتان داشته باشد. مثلاً اگر قصد راه اندازی یک دفتر برای کسب و کارتان را دارید و بیشتر مخاطبان شما از شهر اصفهان هستند، می توانید دفتر خود را در آن شهر راه اندازی کنید تا بتوانید بهترین بازخورد را از طرف کاربران دریافت کنید.

  1. نمایش ترند ها به صورت فصلی

نمودار گرایش های فصلی برای آن هایی که در حال برنامه ریزی تقویم محتوا هستند، یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود. هر فردی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند، به خوبی می داند که باید با مشتریان و علایق آن ها در فصل های مختلف سازگار باشد. ابزار گوگل ترند، یک ابزار ضروری برای انتشار محتوایی است که به صورت فصلی در اختیار مخاطبان هدف قرار می گیرد؛ در هر فصل محتوایی وجود دارد که برای مخاطبان ارزشمند است! به عنوان مثال اگر در زمینه مد فعالیت می کنید، ممکن است انتشار محتوایی در زمینه پوشاک زمستان در فصل تابستان بازخورد خوبی نداشته باشد اما اگر همین محتوا در فصل زمستان منتشر شود، می توانید بهترین بازخورد را بگیرید و حتی محصولات خود را به کاربران بفروشید. از طرف دیگر، زمانی که محتوا فصلی است مشتریان بیشتر از قبل به تعامل تشویق می شوند.

  1. نمایش ترند ها بر اساس موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ ای

مشاهده ترندهای منطقه ای برای هر واژه‌ جستجو شده به شما کمک می کند از ایجاد فرضیات نادرست در مورد تمایلات و علایق مخاطبان خود جلوگیری کنید. به جای ایجاد فرضیات گسترده در مورد مخاطبان وسیع، می توانید از این ابزار استفاده کنید و ببینید هر واژه جستجو شده چگونه و در کدام موقعیت های جغرافیایی مورد استفاده قرار گرفته است. می توانید نمای مقایسه ای از این گرایش های منطقه ای در کشور های مختلف و حتی ایالت های خاص داشته باشید. افراد حاضر در هر منطقه معمولاً به دنبال محتوای خاصی هستند که در مورد آن منطقه است! به عنوان مثال، در حال حاضر که با ویروس کرونا روبرو هستیم و دولت محدودیت هایی برای هر شهر در نظر می گیرد، افراد هر شهر به دنبال این هستند که ببینند شهر آن ها هم محدود است یا خیر! این اخبار به صورت جغرافیایی یا منطقه ای هستند و می توانند مورد توجه تیم تولید محتوای هر کسب و کاری قرار بگیرد.

گوگل ترندز

  1. نمایش ترندهای مرتبط با کلمات کلیدی مورد نظر

گوگل ترندز به کاربران خود اجازه می دهد ترندهای مرتبط را نیز مشاهده کنند. این قابلیت نیز یک ابزار عالی برای مشاهده زبان های مختلفی است که مخاطبان مورد استفاده قرار می دهند. این کار به شما کمک می کند واژه هایی را به کار ببرید که به کلمات کلیدی اصلی خودتان مرتبط است. در واقع کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی بخش مهمی از محتوای شما محسوب می شود و بدون در نظر گرفتن آن، نمی توان بازخورد خوبی برای آن محتوا گرفت. گوگل ترند به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی مرتبط و طولانی را پیدا کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید. بنابراین ابزار گوگل ترند به صورت غیر مستقیم به سئوی محتوا و سایت شما هم کمک می کند و نباید از آن غافل بود! در واقع گوگل ترند، بخش مهمی برای استراتژی سئو و محتوای هر کسب و کاری محسوب می شود که باید از آن به طور صحیح و دقیق استفاده کرد.

  1. نمایش ترندهای محلی

گوگل ترندز به صورت خودکار سابقه جستجو های جهانی برای واژه ای که جستجو کرده اید را نشان می دهد. با این که چنین اطلاعاتی بسیار ارزشمند هستند اما جذابیتی ندارند؛ زیرا زبان جهانی انگلیسی است و برای سایت هایی که به صورت فارسی تولید محتوا می کنند، کاربردی ندارد! از طرف دیگر، رقابت با سایت های جهانی بسیار مشکل است و به سادگی نمی توان به رتبه های خوب دست پیدا کرد. برای این که بتوانید در مورد ناحیه محلی یا جمعیت کوچک دیگر اطلاعات مناسبی کسب کنید بهتر است از گوگل ترندز برای زوم کردن بر روی شهرها و نواحی محلی استفاده کنید. این کار کسب و کارهای کوچک را قادر می سازد داده های واقعی در مورد مردمی که در ناحیه مورد نظر به جستجو می پردازند، بدست آورند.

اهمیت استفاده از گوگل ترندز در تولید محتوا

گوگل ترندز یکی از ابزار هایی است که از آن برای استخراج اطلاعات ارزشمند و مفیدی استفاده می شود. در واقع گوگل ترندز از بهترین، موفق ترین و کارآمدترین ابزارها برای تولید یک محتوای کاربردی و ارزشمند است. همچنین این ابزار می تواند بسیاری از سوالات کاربران را در مورد تولید و محتوا پاسخ بدهد و به شما برای تولید یک محتوای پر مخاطب و پر جستجو کمک کند.

در اولین مرحله شما باید موضوع محتوایی که قرار است استخراج کنید را به درستی پیدا کنید. موضوع شما نباید پرت باشد؛ بلکه باید کاملا متناسب با جستجوی کاربران باشد! موضوع شما باید خط سیر محتوای شما را مشخص کند. داشتن یک موضوع شفاف که به دقت نوشته شده باشد در ابتدا به شما کمک می کند که از سردرگمی برای استخراج محتوا رهایی یابید و ضمنا به کسی که بعد ها محتوا  شما را مطالعه می کند یک بینش نسبت به کل محتوا می دهد.

با ابزار گوگل ترند می توان موضوعات روز و پرطرفدار حوزه کاری‌‍تان و ایده هایی برای تولید محتوا و ایجاد اطلاعات مفید در کسب و کارتان پیدا کنید. این ابزار نه تنها کلمات کلیدی پر جستجو را به شما ارائه می کند، بلکه به شما کمک می کند تا بتوانید کلمات کلیدی مرتبط را هم پیدا کنید و به این ترتیب بهترین نتیجه را در موتور های جستجو نظیر گوگل کسب کنید.

نتیجه گیری

ابزار گوگل ترندز یکی از بهترین ابزار های گوگل است که کمک زیادی به رشد کسب و کارها می کند. این ابزار با استفاده از داده های موتور جستجوی گوگل اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار می دهد.

طراح گرافیک و وب‌سایت، متخصص تولید محتوای حرفه‌ای در زمینه دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *